WEÖRES SÁNDOR Gyermekszínjátszó Találkozó

XIV. ORSZÁGOS WEÖRES SÁNDOR
GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ TALÁLKOZÓ GÁLAMÛSORA
DEBRECEN, 2005. JÚNIUS 3-4-5.

Magyar Drámapedagógiai Társaság

1011 Budapest, Corvin tér 8.
fax:3361361, 70 335 6286; 70 335 3959
1022 Budapest, Marczibányi tér 5/a.
honlap: www.drama.hu;  e-mail: drama@drama.hu

 

A Magyar Drámapedagógiai Társaság a 2005-ös esztendőben tizennegyedik alkalommal rendezhette meg az Országos Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozót.

A találkozó zárásaként 2005. június 3-4-5-én országos gálaműsorra kerül sor Debrecenben, a Csokonai Színház Kamaraszínházában és a Vojtina Bábszínházban, ahol a területi találkozókról meghívott 22 gyermekszínjátszó csoport és öt, főleg határon túli fesztiválokról meghívott csoport előadásait láthatják az érdeklődők.

Majdnem 500 gyermek lesz ott Debrecenben azért, hogy megmutassa egymásnak és az érdeklődőknek, hogyan is játszik színházat. A debreceni gálaműsor lehetőség és alkalom barátságok kötésére, beszélgetésekre, közös szórakoztató programokra. Sor kerül - szakmai beszélgetések formájában - a látott előadások, a gyermekszínjátszás helyzetének és állapotának elemzésére is.
Meghívott szakértők: Csáki Judit színikritikus; Vekerdy Tamás, pszichológus; Perényi Balázs színikritikus, diákszínjátszó-rendező; Tóth Miklós rendező; Hollós József, szenátusi tanácsos, Bécs város ifjúsági referense, drámapedagógus

A rendezvény fő támogatója a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Nemzeti Kulturális Alpprogram Közművelődési Kollégiuma és Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala.

Felvilágosítás kérhető Tóth Adéltól a 06 70 335 3959-es és a 336 1362-es telefonszámokon.


Kaposi László s.k.  
          a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnöke

Budapest, 2005. május 31.

 

XIV. ORSZÁGOS WEÖRES SÁNDOR
GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ TALÁLKOZÓ GÁLAMŰSORA
DEBRECEN, 2005. JÚNIUS 3-4-5.


2005. JÚNIUS 3. PÉNTEK - CSOKONAI SZÍNHÁZ KAMARASZÍNHÁZA (VÍG MOZI)


  14.00 - 14.05 Résztvevők köszöntése
   
  14.05 - 14.25 LÁDAFIA SZÍNJÁTSZÓKÖR - DEBRECEN
Szoboszlói Úti Általános Iskola
Petőfi Sándor: A helység kalapácsa
Rendezte: Kissné Komáromi Margit

14.35- 15.00 ZSIZSIK SZÍNJÁTSZÓ CSOPORT - SZENTES
Jövőnkért Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
Pistuka meg Kató (székely népmesei motívumok felhasználásával írta Ferentzi Katalin)
Ritmus-ötlet: Papp Gábor
Rendezte: Ferentzi Katalin

15.10 -15.35  TEKERGŐK - NYÁRASD (FELVIDÉK)
Nyárasdi Alapiskola
Arany János: Toldi (átdolgozta a Tekergők ötletei alapján Magyar Gaál Lívia és Nagy Irén)
Rendezte: Nagy Irén és Magyar Gaál Lívia

15.45 - 16.00 VIDITÁR - NYÍRMEGGYES    
Arany János Általános Művelődési Központ
Belinszki József: A fülemile
Rendezte: Tóthné Márta Andrea

16.10 - 16.30 PÖTTYÖS HAGYOMÁNYŐRZŐ GYERMEKCSOPORT -
CSEHIMINDSZENT
Önkormányzat, Csehimindszent
Arany János: A bajusz
Átdolgozta és rendezte: Horváth Barnabásné

16.45 - 17.15 FÓKUSZ GYERMEKSZÍNPAD - DUNASZERDAHELY
(FELVIDÉK)
Városi Művelődési Központ Dunaszerdahely, CSEMADOK Vámbéry Ármin Városi Szervezete
A székely asszony (népmese Jarábik Gabriella átdolgozásában)
Mozgás: Bíró Enikő
Fénytechnika: Süke István
Csoportvezető: Horváth Andrea és Jarábik Gabriella
Rendezte: Jarábik Gabriella


17.25 - 17.50 BABÉRRABLÓK - GYŐR
Kazinczy Ferenc Gimnázium, Keleti István 
Művészetoktatási Iskola Kihelyezett Tagozata
Belsőségek (játék magunkról, szerző a csoport)
Rendezte: Patonay Anita

18.00 - 18.25 ALFÖLD GYERMEKSZÍNPAD - DEBRECEN
Arany János: Toldi
Alkotótársak: Kiss Attiláné, Simó Krisztián
Átdolgozta és rendezte: Várhidi Attila

19.45 A Vojtina Bábszínháztól a gálaműsor résztvevőinek zenés, díszes, gólyalábas felvonulása a Kossuth térre


20.00 ÜNNEPÉLYES MEGNYITÓ A KOSSUTH TÉREN - az országos gálaműsort megnyitja  Kósa Lajos, Debrecen város polgármestere, a fesztivál vendégeit köszönti Kaposi László, a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnöke (rossz idő esetén az ünnepélyes megnyitó helyszíne a Csokonai Színház Kamaraszínház, a Víg Mozi)

20.15 MÁRKUSZÍNHÁZ AZ ÉGIGÉRŐ FA című előadása a Kossuth téren 

21.30 - 24.00 Utak és tendenciák a gyermekszínjátszásban/I., szakmai beszélgetés a csoportvezetőknek, rendezőknek és az érdeklődőknek, illetve a fesztivál szakmai vendégeinek, értékelőinek a Vojtina Bábszínház különtermében
Meghívott szakértők: Csáki Judit színikritikus; Vekerdy Tamás, pszichológus; Perényi Balázs színikritikus, diákszínjátszó-rendező; Tóth Miklós rendező; Hollós József, szenátusi tanácsos, Bécs város ifjúsági referense, drámapedagógus

 

 

 

2005. JÚNIUS 4. SZOMBAT - VOJTINA BÁBSZÍNHÁZ


    9.00 - 9.05 Résztvevők köszöntése

    9.05 - 9.25 KOZMUTZA SZÍNJÁTSZÓ KÖR -
HÓDMEZŐVÁSÁRHELY
Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola,
Diákotthon és Gyermekotthon, Klúg Péter Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Diákotthon
Mire volt ez jó kis hableány (Andersen A kis hableány című
meséjét átdolgozta dr. Rummel József)
Rendezte: dr. Rumel József

    9.35 - 9.50 TÜCSÖK CSOPORT - MAKÓ
Kertvárosi Általános Iskola
Kónyáné Miklós Erzsébet: Állatkerti útmutató (szerkesztett játék)
Rendezte: Kónyáné Miklós Erzsébet, Dr. Tamásné Nagy Klára

 10.00 - 10.20 TURBÓ CSIGA SZÍNJÁTSZÓ CSOPORT - SIÓFOK
Beszédes József Általános Iskola
Odüsszeusz és az Istenek (Homérosz Odüsszeia című műve alapján)
Rendezte: Takács Tünde

   10.30 - 10.50 CSINTALAN CSOPORT - HORGOS (VAJDASÁG)
Október 10. Általános Iskola
Ludas Matyi
Rendezte: Csorba Márta

11.00 - 11.30 ABAKUSZ GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ KÖR - DEBRECEN
Kinizsi Pál Általános Iskola, Abakusz Vállalkozás
Semmire semmi gondom (közös dramatizálás)
Rendezte: Nánási Sándor

11.40 - 11.55  NEBULÓ SZÍNPAD - BUDAPEST, IV. KERÜLET
Homoktövis Általános Iskola, Cilinder Alapfokú Művészetoktatási Iskola
Az egér farkincája (székely népmese)
Átdolgozta: Kőmíves Zoltán és Fodor Erika
Rendezte: Fodor Erika

12.05 - 12.45 TALENTUM STÚDIÓ MEZŐVÁRI SZÍNJÁTSZÓ
CSAPATA - MEZŐVÁRI (KÁRPÁTALJA)
Mezővári II. Rákóczi Ferenc Középiskola
Tatai Sándor: Kinizsi
Rendezte: Bíró Irma

13.30 - 13.50 CSABAI SZÍNISTÚDIÓ - BÉKÉSCSABA
Békéscsabai Ifjúsági Ház
Lázár Ervin: Mesék a Négyszögletű Kerek Erdőből
Átdolgozta: Józsa Mihály
Zene: Gulyás Levente
Csoportvezető: Susánszky Anna
Rendezte: Józsa Mihály

14.00 - 14.25 NEM ART - PÁPA
Segítség, anya(g)! (életjáték, a csoport improvizációiból írta  Tegyi Tibor)
Rendezte: Tegyi Tibor

  14.35 - 14.50 TŰZGOLYÓ - GYŐR
Grácia Művészeti Intézet
Petkó Jenő: Kisködmön (bolondmese)
Rendezte: Tóth Szilvia

15.00 - 15.15 FÓTI FIGURÁSOK - FÓT
Németh Kálmán Általános és Alapfokú Művészeti iskola
Ratkó József: Szín, ha lennék, kék lennék (etűdjáték)
Dal: Répási Zsuzsanna
Rendezte: Kiss Tibor

15.30 - 15.45 KICSIT SZELEBURDIÁK - PÁPA
Petőfi Sándor Gimnázium és Szakközépiskola
Szívügyeink ("versszínház", mai magyar költők verseiből szerkesztette Németh Ervin)
Rendezte: Németh Ervin

15.55 - 16.20 KÉL A NAP - DOMBÓVÁR
Belvárosi Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
Kamaszpanasz (szerző a csoport)
Rendezte: Nyári Éva

16.30 - 16.45 LAJTORJA CSOPORT - SZABADSZÁLLÁS
Szász Károly Református Alapfokú Művészeti Iskola
Arany János: A fülemile
Rendezte: Török László

17.05 - 17.25 SZERPENTIN GYERMEKSZÍNHÁZ - BUDAPEST, XIII.
KERÜLET
József Attila Művelődési Központ, NOVUS Művészeti Iskola
Ez Opusz (szerkesztett játék Mrozek, Capek és Örkény szövegei alapján)    
Rendezte: Jancsó Sarolta

17.35 - 17.55 VÉCSEY SZÍNPAD - BUDAPEST, XVIII. KERÜLET
Kapocs Általános és Magyar-Angol Két Tannyelvű Iskola
Ki a macska? (Hajnóczy Péter novelláját átdolgozta a csoport)
Csoportvezető: Ledőné Dolmány Mária
Rendezte: Ledő Attil

18.05 - 18.30 KISKATONÁSOK - KECSKEMÉT
Katona József Gimnázium
A brémai muzsikusok (a Grimm mese Németh Ervin-féle átdolgozása alapján a csoport ötleteiből)
Rendezte: Sárosiné Orbán Edit

18.40 - 19.00  INÁRCSI SZÍNJÁTSZÓK, HETEDIKESEK - INÁRCS
Tolnay Lajos Általános Iskola, Fantázia Művészeti Iskola
Várhidi Attila: Kis magyar abszurd
Rendezte: Kovácsné Lapu Mária

20.30 - 24.00 Utak és tendenciák a gyermekszínjátszásban/II. szakmai beszélgetés a csoportvezetőknek, rendezőknek és az érdeklődőknek, illetve a fesztivál szakmai vendégeinek, értékelőinek a Vojtina Bábszínház különtermében

 

2005. JÚNIUS 5. VASÁRNAP - DEBRECENI CSOKONAI SZÍNHÁZ


8.00 - 9.45 Utak és tendenciák a gyermekszínjátszásban/III., a szakmai beszélgetés folytatása a Csokonai Színház társalgójában a csoportvezetőknek, rendezőknek és az érdeklődőknek, illetve a fesztivál szakmai vendégeinek, értékelőinek

10.00 - 11.00 Debreceni Csokonai Színház  - FESZTIVÁLZÁRÁS

11.00 - 13.00 JÓZSEF ÉS A SZÍNES, SZÉLESVÁSZNÚ ÁLOMKABÁT - a debreceni Csokonai Színház színházi előadása a fesztiválra meghívott gyerekcsoportoknak
 
11.00 - 13.00  Utak és tendenciák a gyermekszínjátszásban/IV., a szakmai beszélgetés folytatása a Csokonai Színház társalgójában a csoportvezetőknek, rendezőknek és az érdeklődőknek, illetve a fesztivál szakmai vendégeinek, értékelőinek