Tánc Világnapja 2008

A Tánc Világnapját 1983 óta a klasszikus balett óriásának tartott Jean-Georges Noverre születésnapján, április 29-én táncelõadásokkal ünneplik szerte a világon. Ez a táncmûvészet legnagyobb ünnepe, amelyhez kapcsolódóan a Nemzeti Táncszínház immár nyolcadik alkalommal rendezett fesztivált.

A hagyományokhoz híven a Tánc Világnapján, április 29-én - átadják a Magyar Táncművészek Szövetsége szakmai díjait, az Imre Zoltán Alapítvány díját, valamint a Fülöp Viktor Ösztöndíjakat.

A Magyar Táncművészek Szövetsége Szakmai Nívódíjai és Életmű-díjai 2008

• Életmű-díj

E. Kovács Éva
- Mozdulatművész, táncpedagógus, koreográfus
Somogyi Tibor
- Néptáncművész, koreográfus, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti vezetője

• Posztumusz-díj

Harangozó Gyula (1908-1974)
- Kossuth-díjas, kiváló művész
táncos, koreográfus, balettmester és balettigazgató
Szigeti Károly (1930-1986)
- Jászai Mari-díjas koreográfus, rendező

• Az évad legjobb alkotója

Gergye Krisztián
- Kortárs táncművész, koreográfus, a Gergye Krisztián Társulat művészeti vezetője


• Az évad legjobb női táncosa

Jónás Zsuzsa
- Táncművész, a Szegedi Kortárs Balett tagja


• Az évad legjobb női táncosa

Pozsár Kitti Éva
- Néptáncművész, a Duna Művészegyüttes szólistája

 
• Az évad legjobb férfi táncosa

ifj. Zsuráfszki Zoltán
- Néptáncművész, a Magyar Állami Népi Együttes szólistája

• Az évad legjobb férfi táncosa

Szász Dániel
- Kortárs táncművész, a Tünet Együttes tagja


• Az évad legjobb végzőse

Hajszán Kitti
- A Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános és Szakközépiskola végzős növendéke Évfolyamvezető balettmestere: Salga-Gerencsér Gabriella

• Az évad legjobb végzőse

Szabó Richárd
- A Magyar Táncművészeti Főiskola végzős növendéke
Évfolyamvezető mesterei: ifj. Nagy Zoltán , Sebestyén Csaba


• Táncművészetért-díj

Kővágó Zsuzsanna
- Tánctörténész, tánckritikus, a Magyar Táncművészeti Főiskola tanára
Sáfrány Zoltán
- a Duna Művészeti Társaság művészeti menedzsere
 

• Imre Zoltán-díj

Juronics Tamás
- Harangozó Gyula-díjas, érdemes művész, táncművész, koreográfus,
a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője


A Fülöp Viktor ösztöndíj nyertesei

• Alkotóművészet

Dudás Dániel
- Örökös Aranysarkantyús táncos
- Barkóca és Árendás Táncegyüttes művészeti vezetője
- Jászság Népi Együttes tánckarvezetője, koreográfusa

Juhász Kata
- Független koreográfus, 8 éven keresztül volt a Frenák Pál Társulat táncosa,
- a MU Terminál Műhely egyik alapítója és művészeti vezetője

Lisztóczki Hajnalka
- Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjas (2001)
- a Bozsik Yvette Társulat táncosa, koreográfusa,
- a LöNöFö Kombinát Product táncosa, koreográfusa, rendezője

Réti Anna
- Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjas (2004)
- Lábán-díjas koreográfus
- a Közép-Európa Táncszínház vendégkoreográfusa


• Alternatív-kortárs táncművészet

Katonka Zoltán
- Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjas (2007)
- a Közép-Európa Táncszínház táncművésze

• Balettművészet

Szeregnyi Zsófia
- Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjas (2007)
- a Magyar Nemzeti Balett tánckari tagja

• Modern Táncművészet

Svidró Viktor József
-a Magyar BalettSzínház Gödöllő szólótáncosa

• Néptáncművészet

Kádár Ignác
-Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjas (2006)
-Örökös Aranysarkantyús táncos
-Kétszeres Vásárhelyi László vándordíjas
-a Népművészet Ifjú Mestere (1999)
-az Év Táncosa (2007)
-az Ajka-Padragkút Táncegyüttes művészeti vezetője


• Pedagógia

Kovács Henrik
- Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjas (2006)
- A Pesovár Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Forrás Néptáncegyüttes) néptáncpedagógusa
- A Magyar Táncművészeti Főiskola főiskolai adjunktusa

Tánctudományok

Fenyves Márk
- Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjas (2005)
- az Orkesztika Alapítvány archívumának vezetője


Forrás: Nemzeti Táncszínház