Színikritikusok Díja 2014 - Nyilvános az idei várományosok névsora

A Színházi Kritikusok Céhe idén 34. alkalommal nyújtja át az előző évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeit elismerő Színikritikusok Díját.

 A céhtagok legalább évi 90 premier megtekintése után voksolhatnak, s aki a legtöbb szavazatot kapja, az viheti haza a díjat. A tizenöt kategória mindegyikében a három legjobb szerepel , s hogy közülük kié a díj, az csak 2014. szeptember 21-én, a Trafó – Kortárs Művészetek Házában megrendezett átadó ünnepségen derül ki.

 

A kritikusok itt hozzák majd nyilvánosságra az idei életműdíjas kilétét: az eddigi pályát elismerő díjat korábban Törőcsik Mari (2011), Senkálszky Endre (2012) és Zsámbéki Gábor (2013) vette át. A közönség számára is nyilvános est rendezője Néder Panni rendező.

 

A kéttagú szavazatszámláló bizottság összesen 898 voksot számolt össze.

 

A kritikusok 73 társulat, illetve színház 148 produkciójára szavaztak a különböző kategóriákban, a szavazólapokon összesen 120 színész neve szerepelt. A legtöbb jelölést, összesen tizenkettőt független csapatok kapták, míg az Örkény Színház nyolc jelölést, a Vígszínház négy, a Katona József Színház három nominációt szerzett. A jelöltek között három vidéki és három határon túli magyar alkotót, illetve előadást találunk.

 

Az Örkény Színház három előadása nyolc kategóriában versenyez. A Hamletet megtaláljuk a legjobb rendezések között (rendező: Bagossy László), Polgár Csaba a férfi főszereplők, Gálffi László a férfi mellékszereplők között verseng. A Stuart Mária négy jelölést kapott: esélyes a legjobb rendezésre (rendező: Gáspár Ildikó), Szandtner Anna a női főszereplők között található, de jelölt az előadás díszlete és jelmeze is (tervező: Izsák Lili, Kálmán Eszter). A képzelt beteg című előadás a legjobb színházi zenék közt szerepel (zeneszerző: Kovács Márton).

 

A Vígszínház és a Szputnyik Hajózási Társaság koprodukciója négy jelölést kapott: A revizor a legjobb előadások között szerepel (rendező: Bodó Viktor), Hegedűs D. Géza a férfi főszereplők között esélyes, de Balázs Júlia díszlete és Klaus von Heydenaber zenéje is versenyez.

 

A Katona József Színház Fényevők című produkcióját a legjobb előadások és a legjobb rendezések között is ott találjuk (rendező: Ascher Tamás), Jordán Adél női mellékszereplőként jelölt.

 

Pintér Béla Titkaink című drámája a legjobb új magyar dráma kategóriájában jelölt, a belőle készült produkció a legjobb előadások és a legjobb független színházi előadások között is nominált. Szintén a Szkéné Színházban játsszák a Forte Társulat Irtás című előadását (rendező: Horváth Csaba), ami a legjobb független színházi előadások között jelölt, Krisztik Csaba – megosztva a székesfehérvári Lear királyban nyújtott alakításáért – a legjobb férfi mellékszereplők között szerepel.

 

A Vádli Alkalmi Színházi Társulás, a Füge Produkció és a Szkéné Színház közös bemutatója, az I. Erzsébet négy jelölést kapott: esélyes a legjobb független színházi előadások között (rendező: Szikszai Rémusz), Fodor Tamás a férfi főszereplők, Kaszás Gergő a férfi mellékszereplők között esélyes, valamint jelölt az előadás jelmeze is (tervező: Kiss Julcsi).

 

Két jelölése van a drámaíró Székely Csabának: a Bányavíz és a Szeretik a banánt, elvtársak? című szövegei a legjobb új magyar dráma kategóriájában szerepelnek.

 

Két jelölést kapott a Budapest Bábszínház: a Boribon és Annipanni (rendező: Ellinger Edina) és a Tíz emelet boldogság (rendező: Kovács Petra Eszter) a legjobb gyerek- és ifjúsági előadások között szerepel, ahol a Kolibri Színház Doktor Proktor és a holdkaméleonok című produkciójával (rendező: Novák János) versenyeznek.

 

Két nominációt kapott a Kolozsvári Állami Magyar Színház Viktor, avagy a gyermekuralom című előadása: Albert Csilla a legjobb női mellékszereplő díjára jelölt, Dragoş Buhagiar díszlete is versenyez.

 

Két jelölése van a székesfehérvári Vörösmarty Színháznak: Krisztik Csaba már említett, megosztott jelölése mellett a Pillangó jelmezei is versenyeznek (tervező: Benedek Mari).

 

A legjobb zenés/szórakoztató előadás kategóriájában három előadás szerepel: a Centrál Színház Chicagója (rendező: Bozsik Yvette), a Kultúrbrigád és az Átrium Film-Színház koprodukciója, Az Őrült Nők Ketrece (rendező: Alföldi Róbert), továbbá az Orlai Produkció Római vakációja (rendező: Pelsőczy Réka).

 

A legjobb női főszereplők között találjuk Kováts Adélt (Platonov, Radnóti Színház), Lovas Rozit, aki egyben a legígéretesebb pályakezdők között is szerepel (A tanítónő, Miskolci Nemzeti Színház), a legjobb női mellékszereplők között jelölt Bozó Andrea (Bányavíz, Szkéné Színház).

 

A legjobb színházi zene díjára jelölt a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Az ember komédiája című előadásának zenéje (zeneszerző: Bakos Árpád). A legígéretesebb pályakezdők közé került Nagy Dániel Viktor és ifj. Vidnyánszky Attila. Különdíjra esélye a Szépművészeti Múzeumban bemutatott Ganymedes Goes to Europe projekt, a k2 Színház az állandó társulat megalapításáért, valamint Kulcsár Viktória a Jurányi Inkubátorház működtetéséért.

 

A kritikusok mindenkit várnak szeretettel szeptember 21-én este 8-kor, a Trafóban.

 

kritikusok

 

 

 

SZÍNIKRITIKUSOK DÍJA 2013/2014  - ŐK A JELÖLTEK

 

 

A legjobb új magyar dráma / színpadi szöveg:

  

PINTÉR BÉLA - Titkaink

SZÉKELY CSABA - Bányavíz

SZÉKELY CSABA - Szeretik a banánt, elvtársak?

 

 

A legjobb előadás:

 

FÉNYEVŐK - Katona József Színház - Ascher Tamás

A REVIZOR - Vígszínház – Szputnyik Hajózási Társaság - Bodó Viktor

TITKAINK - Pintér Béla és Társulata - Pintér Béla

 

 

A legjobb rendezés:

 

 FÉNYEVŐK - Katona József Színház - Ascher Tamás

HAMLET - Örkény István Színház - Bagossy László

STUART MÁRIA - Örkény István Színház - Gáspár Ildikó

 

 

A legjobb zenés/szórakoztató előadás:

 

CHICAGO -  Centrál Színház - Bozsik Yvette

AZ ŐRÜLT NŐK KETRECE - Kultúrbrigád – Átrium Film-Színház - Alföldi Róbert

RÓMAI VAKÁCIÓ - Orlai Produkciós Iroda - Pelsőczy Réka

 

 

 

A legjobb független színházi előadás:

 

 I. ERZSÉBET - Vádli Alkalmi Színházi Társulás – Füge Produkció – Szkéné Színház - Szikszai Rémusz

IRTÁS - Forte Társulat - Horváth Csaba

TITKAINK - Pintér Béla és Társulata - Pintér Béla

 

 

A legjobb gyerek- és ifjúsági előadás:

 

BORIBON ÉS ANNIPANNI - Budapest Bábszínház - Ellinger Edina

DOKTOR PROKTOR ÉS A HOLDKAMÉLEoNOK - Kolibri Színház - Novák János

TÍZ EMELET BOLDOGSÁG - Budapest Bábszínház - Kovács Petra Eszter

 

 

A legjobb női főszereplő:

 

KOVÁTS ADÉL – Platonov - Radnóti Miklós Színház

LOVAS ROZI - A tanítónő - Miskolci Nemzeti Színház

SZANDTNER ANNA - Stuart Mária - Örkény István Színház

 

 

A legjobb férfi főszereplő:

 

FODOR TAMÁS - I. Erzsébet - Vádli Alkalmi Színházi Társulás – Füge Produkció – Szkéné Színház

HEGEDŰS D. GÉZA - A revizor - Vígszínház – Szputnyik Hajózási Társaság

POLGÁR CSABA – Hamlet - Örkény István Színház

 

 

A legjobb női mellékszereplő:

 

BOZÓ ANDREA – Bányavíz - Szkéné Színház

JORDÁN ADÉL - Fényevők  - Katona József Színház

ALBERT CSILLA - Viktor, avagy a gyermekuralom - Kolozsvári Állami Magyar Színház

 

 

A legjobb férfi mellékszereplő:

 

GÁLFFI LÁSZLÓ – Hamlet - Örkény István Színház

KASZÁS GERGŐ - I. Erzsébet - Vádli Alkalmi Színházi Társulás – Füge Produkció – Szkéné Színház 

KRISZTIK CSABA - Irtás / Lear király - Forte Társulat / Székesfehérvári Vörösmarty Színház

 

 

A legjobb díszlet:

A revizor - Vígszínház – Szputnyik Hajózási Társaság - BALÁZS JÚLIA

Stuart Mária - Örkény István Színház – IZSÁK LILI, KÁLMÁN ESZTER

Viktor, avagy a gyermekuralom - Kolozsvári Állami Magyar Színház - DRAGOS BUHAGIAR

 

 

A legjobb jelmez:

 I. Erzsébet  - Vádli Alkalmi Színházi Társulás – Füge Produkció – Szkéné Színház - KISS JULCSI

Pillangó - Székesfehérvári Vörösmarty Színház – BENEDEK MARI

Stuart Mária - Örkény István Színház - IZSÁK LILI, KÁLMÁN ESZTER

 

 

A legjobb színházi zene:

Az ember komédiája - Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház – BAKOS ÁRPÁD

A képzelt beteg - Örkény István Színház – KOVÁCS MÁRTON

A revizor - Vígszínház – Szputnyik Hajózási Társaság - KLAUS VON HEYDENABER

 

 

A legígéretesebb pályakezdő:

LOVAS ROZI

NAGY DÁNIEL VIKTOR

IFJ. VIDNYÁNSZKY ATTILA

 

 

Különdíj:

GANYMEDES GOES TO EUROPE PROGRAMÉRT 

K2 SZÍNHÁZ AZ ÁLLANDÓ TÁRSULAT MEGALAPÍTÁSÁÉRT

KULCSÁR VIKTÓRIA A JURÁNYI INKUBÁTORHÁZ MŰKÖDTETÉSÉÉRT