„A lojalitás vált az egyetlen mérvadó szemponttá” – Nagypál Gábor válaszolt
A Vajdaságból származó Nagypál Gábor színészt, a Stúdió K művészeti vezetőjét kérdezte a nol.hu.
„Háborús élményem nincs – ahogy a filmekben, a BBC-n vagy a CNN-en látjuk. A kilencvenes évek közepén légvédelmisként háborús helyzetben voltam a bosnyák és a szerb határon. Most mondjam azt, hogy kint vártuk a határon a NATO-alakulatokat csodás gépezetekkel, mondván, ha arra járnak, jól az orrukra koppintsunk? Természetesen ez nem történt meg. A hat hónapos hadi készültség alatt csak két éles riadóm volt. Ekkor bármi megtörténhetett volna, de nem történt semmi, és hazamentünk. (...)
Volt egy húzós időszak, 1999 márciusától a NATO-bombázás, az a 72 nap. A kollégáimmal végig Újvidéken voltunk a színházban. Ott bombáztak, szórtak mindenfélét. Utólag megint azt mondhatom, direkt életveszélyben nem lehettem, hiszen élek. Hihetetlen, felfokozott érzelmi állapotra emlékszem. Mondanám, hogy buli, ha ezzel nem sértenék meg másokat. Úgy egyben van ez a periódus a fejemben, szirénától szirénáig zajlott az élet” –mesélte Nagypál Gábor.
Az elmúlt egy év újvidéki és szabadkai igazgatóváltásaival kapcsolatban úgy fogalmazott, az ilyen típusú kinevezésekből jó még sosem sült ki. „Megjegyzem, ha az lesz az igazgató, akit a társulat szeretne, akkor is millióegy lehetőség van arra, hogy félremenjen valami. De ilyen hendikeppel indítani politikai döntés mentén, az nonszensz. Nem is értem, miért szűnnek meg a szakmai szempontok. Gyakorlatilag a lojalitás vált az egyetlen mérvadó szemponttá, és ez pusztító. Minden leszivárog, bármelyik kormány van hatalmon. Folyamatos ez a nyomorult igazodási kényszer a határon túlon a mindenkori pesti politikához. Ugyanazok a forgatókönyvek születnek meg otthon is, mint itt, csak pici késéssel” – mutatott rá a színész.
A Stúdió K-ról elmondta, nem ő vette át a színházat, miután Fodor Tamás nyugdíjba ment, hanem ketten viszik tovább. „Főként Zubek Adrienn, az ügyvezető igazgató. Ő foglalkozik az operatív ügyekkel Swierkiewicz Áron művészeti titkárral, én művészeti vezetőként szerepelek a történetben. Színész vagyok, és nem biztos, hogy lenne több időm a többire. A pofonért való sorban állásról csak annyit: egyre kevésbé értem, miért jó, ha ellehetetlenítik ezt a területet. Itt is szűkkeblűséget, frusztrációt, elefánttornyos bezártságot érzek a kultúrpolitika felől, és ez végtelen nagy butaságra vall. Nem jó teljesen halálra ítélni egy területet, mert ha nincs menekülési lehetőségük az embereknek, akkor elvadulnak. Sokkal többet foglalkozunk olyan dolgokkal, amilyenekkel normális helyzetben nem kéne, állandóan vészforgatókönyveket gyártunk. Jó pár éve kimondták a hatalomban lévők: a kultúra nem stratégiai ágazat, kicserélték a sporttal. Innentől egyértelmű: nem okos ember kell ebbe az országba, hanem erős. Ezzel végképp nem értek egyet” – szögezte le Nagypál Gábor.