„Nem attól lesz valaki férfi, hogy lefutja a futóversenyeket, meg leborotválja a testét”
Radnay Csilla és Ötvös András beszélt közös bemutatójuk kapcsán a szerepükről, a közös munkáról, a párkapcsolatokról és a férfiasságról a Deszkavíziónak.
Az Orlai Produkciós Iroda Szabó Máté rendezésében viszi színre Woody Allen 1992-ben mozikba került alkotását, a Férjek és feleségek című keserédes történetet. A házasságról, de nem csak házaspároknak szóló előadás körbejárja egy kapcsolat majd’ minden buktatóját, de megmutatja a szépségeit is. Húsbavágó téma, hús-vér figurákkal elmesélve.
Ötvös András és Radnay Csilla az olvasópróbán (fotók: Takács Attila)
A két színész, noha évfolyamtársak voltak a Színműn (Radnay Csilla a zenés színész osztályba, Ötvös András ugyanakkor a színész osztályba járt), első alkalommal játszanak együtt. Radnay Csilla „fantasztikus” érzésnek éli meg ezt a közös játékot: „Andris egészen elképesztő, egyszerre jellemzi őt egy idős ember bölcsessége és egy kiscsoportos gyerek önfeledt játékossága. Nagyon felszabadító érzés vele együtt dolgozni”. Ötvös András szintén üdvösnek tartja ezt a lehetőséget: „Kedveljük egymást, és nagy öröm, mindkettőnknek jó érzés végre együtt játszani. Szeretem azt, ahogy Csilla gondolkodik a színházról, a mindenkit foglalkoztató kérdésekről”.
Egy házaspárt alakítanak, akiknek a legjobb barátai bejelentik, hogy elválnak, és ez az ő kapcsolatuk mélyén lévő, elhazudott problémákat is felszínre hozza. Ötvös András Gabe-t alakítja, akit az eredeti filmben Woody Allen játszik. „A tragikomikuma abból adódik, hogy miközben hihetetlenül vágyik az izgalomra, mérhetetlenül félős. A kalandot, azt a női archetípust hajkurássza, akivel borzasztó párkapcsolat, de mégis valami izgalmas dolog születhetne” – mondja a figurájáról.
Radnay Csilla egy ügyesen irányító figurának látja az általa alakított Judy-t. „Egyszer csak ő maga kezdi előhúzogatni a szőnyeg alól mindazt, amit az évek alatt besöpörtek, azokat az eltemetett sérelmeket, amikkel lehet, hogy nem is foglalkoztak volna. Judyt úgy jellemzik a történeten belül, hogy ő a klasszikus passzív-agresszív személyiség. Elszenvedője az eseményeknek, de még inkább szeretne az lenni, mint amennyire valójában. Elég szépen irányítja a saját szálait, áldozatként tünteti fel magát, de csak eléri, amit szeretne, egy ügyes lány” – mesél róla.
Mindketten úgy látják, hogy az előadás nem mond ítéletet, sem megoldást nem ajánl a párkapcsolati krízisekre. „Megláthatják a nézők a szétforgácsolódás természetrajzát, és érezhetik azt is, hogy mi megcsináljuk helyettük ezt a színpadon. Megmutatjuk, hogy a döntések variációi milyen sikertelenségbe fulladnak, és ebből tanulhatnak, eldönthetik, mit lépnek meg a saját házasságukban, kapcsolatukban” – fogalmaz Ötvös András.
„Nem biztos, hogy ott kell hagyni a dolgainkat attól, hogy bepiszkolódtak. Nem attól lesz valaki férfi, hogy lefutja a futóversenyeket, beszedi azt a szert, amit reklámoznak, meg leborotválja a testét. A férfiasság egyik ismérve szerintem nem a derékbőség, hanem az, hogy tudok-e felelősséget vállalni, vagy sem. Kilépek egy kapcsolatból csak azért, mert nem működik és feladom az első problémánál, vagy megpróbálom a veszteségekkel együtt csinálni az életet?” – fűzi hozzá a színész.
Hogy ezek után inkább drámai vagy szórakoztató lesz az előadás? „Emlékeim szerint a filmen sem hahotáztam, mert húsbavágóak azok a kapcsolati problémák, amelyek előkerülnek. De életmentő fontosságú, hogy tudjunk nevetni magunkon” – véli Radnay Csilla.
„Egy vicces, mégis szívfacsaró előadás jöhet ki belőle. Aki megnézi, utána azt érezheti majd, hogy nincs egyedül, láthatja, hogy mások is hasonló problémákkal küzdenek. Ez pedig nagy segítség, és a színházzal olyan témákat lehet előhozni, ami párbeszédet teremthet. Az amerikai mozifilmekben nézheted a csodálatos embereket, a problémamentességet, az illúzió szemétdombját, amin nőnek a művirágok, csak az nem találkozik a valósággal, és még inkább egyedül érzi magát utána az ember” – teszi hozzá Ötvös András.
Az eredeti interjúban, amit Jasinka Ádám készített, arról is szó esik, mennyiben könnyíti vagy éppen nehezíti a helyzetet, ha látták magát a mozifilmet, mennyire kellhet aktualizálni ezt a New York-i történetet, és Ötvös András szerint mikor kell kilépni egy kapcsolatból.
A teljes interjú itt olvasható.
…
Az előadást november 15-én mutatják be a Belvárosi Színházban, majd ezt követően november 16-én és 17-én (ezen a napon két alkalommal is) látható ugyanott.
Kapcsolódó cikkek
Szabó Máté: „Belefér az előadásba bizonyos fajta szemtelenség”