Szombathy Gyulával a Negyedik nõvér próbái idején beszélgettünk, két héttel a bemutató elõtt.
- Mindent meg lehet közelíteni a humoros oldaláról is. Én ezen nem tudok felszabadultan nevetni, talán a verbális humorán igen. Olyan darabokat szeretek, amikben egymás mellett van a hideg meg a meleg, egyik pillanatról a másikra nevetésből sírás lesz. Ha az ember mélyen átéli, akkor az élet majdnem minden pillanata ilyen. Csinálhatna az ember belőle kabarétréfát is, ha mindenképpen ki akarja nevettetni. De ez a darab annál jóval fájdalmasabb, inkább tragikomikus. És azért nem baj, ha nevetnek is rajta a nézők.
- Mennyiben hasonlít a darabban ábrázolt mai orosz világ a mostani magyar világra?
- Amióta szétesett az úgynevezett "béketábor", azóta hasonló gondokkal küzdünk. Annyi a különbség, hogy ott egy nagyhatalom esett darabokra, itt, egy kicsi országban, mások a váltás gondjai. De mindig és mindenhol a kisemberek érintettek leginkább. Sarkítva a dolgot, azt lehet mondani, hogy akik a régi rendszer úgynevezett kedvezményezettjei voltak, már nem kedvezményezettek többé. Még rosszabb, ha az eszmében is hittek, mert akkor nemcsak anyagilag érte őket katasztrófa, hanem lelkileg is. Ilyesmivel találkozunk ebben a darabban, ha az én szerepemen keresztül nézzük.
- Milyen szerepeket játszik szívesen?
- A legtöbb színházban (és országban) hajlamosak beskatulyázni a színészeket. Okozott ez valaha Önnek kellemetlenséget?
- Tulajdonképpen nem. Érdekes, hogy amikor idősebb lettem, akkor kezdtem el ezen gondolkozni, úgy ötvenéves koromban. Addigra az a rendező-generáció is idősödni kezdett, akikkel én együtt kezdtem. Nekik anno hiába járt a szájuk, hogy én játszottam az úgynevezett szórakoztatóiparban is. Ezt hallgatólagosan mindenhol elnézték nekem, ahol dolgoztam, a Vígszínháznál is, a szolnoki színháznál is. Bár mindig tettek rá nagyon szép megjegyzéseket. Ebben az országban mindig léteztek úgynevezett skatulyák: vannak a drámai színészek, a köztes színészek, és van a "futottak még, Rizibizi" kategória. A televízió mostanában alig készít valami újat, inkább a tíz, húsz, harminc évvel ezelőtti műsorokat adják le. Ha valaki csak ezt nézi, akkor milyen képe lesz rólam? Egy ilyen felgyorsult világban. Ma már nem csinálhatom azt, amit akkor: táncoltam, énekeltem, kabarékban szerepeltem. Már unom ezt a fajta humort. Minden nagyon jó volt, ahogy volt. De elég volt belőle.
forrás: a Radnóti Miklós Színház Színlapja