A Józsefvárosi Színház üresen tátong, bejárata segélykérõen szörcsög a párás Kálvária tér felé. Társulat kellene, darab kellene, nézõ kellene. Józsefvárosi Színház még van, de már alig, és bár vagy tízen ácsorgunk elõtte, mi sem rá vagyunk kíváncsiak. Azért jöttünk, hogy együtt induljunk a Kolozsvárról származó, Svédországban és Budapesten élõ elõadómûvész, Dusa Ödön, Illés utcai lakásszínházába.
Miközben toporogva rázzuk le magunkról a fullasztó ködpermetet, nézzük Dusa Ödönt, és mintegy ráhangolódásként felidézzük magunkban kalandos életének néhány furcsa pillanatát. Azt például, amikor a marosvásárhelyi színiiskolában felvételi gyanánt azt a helyzetgyakorlatot kellett eljátszania, hogy menekül valami elől. Aztán meg azt, amikor 1986-ban tényleg menekült valami elől: egy gonosz, politikai rendszer elől, egyenesen Svédországba. És felidézzük azt is, amiért el kellett mennie: kolozsvári pinceszínházának életét, világgal pimaszkodó darabjait, szabadon lüktető mindennapjait. Nézzük Dusa Ödönt, próbáljuk elképzelni azt a pillanatot, amikor az egyik Stockholmban tartott, magányos happeningje során egy hétig ácsorgott fekete öltönyben, kezében egy szál, naponta növekvő virággal, földre hajított pénzköteggel valamelyik forgalmas helyen, hogy aztán egy járókelő gyalázatosnak találván a dolgot, vödörnyi szemetet borítson a fejére. És próbáljuk felidézni azokat az előadásokat, szavalóesteket, amelyeket az elmúlt években, a Szkénében, a Merlin Színházban vagy a Kolibri Pincében.
Dusa Ödön nyáron Svédországban él, télen meg Budapesten; ott készül a műsorokra, itt bemutatja őket. Verset, szöveget tanul, vers klipeket készít, filmez. Már nem hergeli a világot, fátyolos, időtlen hangján inkább csak fontos vagy éppen játékos mondatokat súg neki.
Mint most is. Ebben az Illés utcai, éjkékre festett, saját plakátjaival díszített ékszerdobozban, amelyet egyik barátja DÖ-Színháznak keresztelt el. Amelyben karnyújtásnyira szuszog néző és művész. Ahol máskor Adyt mond vagy Dosztojevszkijt, Pilinszkyt vagy Csehovot, most éppen egy film kockái peregnek: egy pár tangózik, Dalí handabandázik, látható néhány Dusa-féle happening részlete, miközben a művész Cselényi Béla, Szilágyi Domonkos és Szente Imre keserűen tréfás verseit idézi.
Tízen ülünk a szobában, mintha egy türelemüvegben szoronganánk, zavar még sincs. Hallgatjuk a verseket, nézzük a filmrészleteket, és egy órára eltoljuk magunktól a világot. A néhány méternyire hörgő nyóckert, a levegőért kapkodó színházi világot, a művészetbe piszkító politikát. Mosolyogva bukdácsolunk keresztül a Humor parnasszusán című előadás mondatain, a Cselényi-féle "amatörpén", Szilágyi Domonkos fordulatán: "Vadvirágos tarka rét, rajta sok kis margarét", Szente Imre gyermekverseinek szójátékain: "Medve néni megbocsát, én nem fogom meg a bocsát..."
Az előadás végén taps, koccintás, és beszélgetés.
Magánybeszélgetés.
szerző: Trencsényi Zoltán
***
LAKÁSSZÍNHÁZ
Februárban
Kérném, jelezze e-mailben vagy
telefonon, ha valamelyik előadáson részt szeretne venni.
Tel.: 210-73-29 vagy 06-70/ 621-59-14
Az előadó a közönséggel a Józsefvárosi Zsínház előtt találkozik az
előadás napján 19 órakor (9-es busz: Kálvária tér). Együtt indulnak a
közelben levő Lakásszínházba - színháztól színházig A Lakásszínház maximum tíz férőhelyes. Remélem, hogy a közönség színházlátogatási kedvét növeli színvonala, s rendhagyó előadásai egyedi hangvételükkel megtalálják helyüket a színházi sokszínűségben, és ezért nem jelentenek konkurenciát.
Dusa Ödön
2006
FEBRUÁR
1. (szerda) Pilinszky János : SÖTÉT MENNYORSZÁG
2. (csütörtök) Dobai Péter: KILOVAGLÁS EGY ŐSZI ERŐDBŐL
3. (péntek) Ady Endre : A HALÁL ROKONA
4. (szombat)
5. (vasárnap) Kányádi Sándor : FÁTÓL FÁIG
6. (hétfő)
7. (kedd) Nagy László és László György : JÖVŐ-BŰVÖLŐ
8. (szerda) Juhász Ferenc : SZÍVÜTÉS - ÜZENET
9. (csütörtök) Válogatás a magyar irodalom legszebb szerelmes
verseiből
HAMVADÓ SZERELEM
10. (péntek) Dosztojevszkij, Gogol és Csehov: MÉG EZT AZ EGYET
Előadják: Dusa Ödön és Kókai János
11. (szombat) The best of Lakásszínház : SŰRÍTETT VILLÁM
12. (vasárnap) Szepes Mária, Walt Whitman, Illés Gyula és Batta György
ÁRADÓ TERMÉSZET
13 (hétfő)
14 (kedd) Válogatás a magyar irodalom legszebb szerelmes verseiből
SZENVEDŐ SZERELEM
15 (szerda) Pilinszky János : SÖTÉT MENNYORSZÁG
16 (csütörtök) Dobai Péter : KILOVAGLÁS EGY ŐSZI ERŐDBŐL
17 (péntek) Ady Endre : A HALÁL ROKONA
18 (szombat) Kányádi Sándor : FÁTÓL FÁIG
19 (vasárnap) BEMUTATÓ Kívánságműsor : MULT s JÖVŐ - BŰVÖLŐ
30 költő 164 verse közül válogathat a közönség
20 (hétfő)
21 (kedd) Juhász Ferenc : SZÍVÜTÉS - ÜZENET
22 (szerda) Nagy László és László György : JÖVŐ - BŰVÖLŐ
23 (csütörtök) Válogatás a magyar irodalom legszebb szerelmes
verseiből
HAMVADÓ SZERELEM
24 (péntek) Platón : SZOKRÁTÉSZ PÖRE Előadják: Bereszky Péter,
Dusa Ödön és Kókai János
25 (szombat)
26 (vasárnap) Kívánságműsor : MULT s JÖVŐ BÜVÖLŐ
30 költő 164 verse közül válogathat a közönség
27 (hétfő) Kívánságműsor : MULT s JÖVŐ BŰVÖLŐ
28 (kedd) Szilágyi Domokos, Cselényi Béla és Szente Imre : A HUMOR
PARNASSZUSÁN
forrás: Dusa Ödön