Ma lenne Sík Ferenc 75 éves, ha 11 éve nem hal meg 64 évesen. Halálból politikai kérdést faragtak. Ablonczy László hol Fodor Gábor minisztert, hol e sorok íróját vádolta meggyilkolásával. Sík sokkal ellenállóbb volt persze annál, semmint valakinek az ellenvéleménye, vagy elmarasztaló kritikája erõsebben fogott volna rajta.
Két évvel alattam járt a főiskolán, holott idősebb volt fél évtizeddel. Idősebb volt évfolyamtársainál. Kapás, Ruszt utánamentek. Selymes Judit és Friss Péter külföldre. Egyedül Sándor János húzza még a színházi igát. Hol volt majdnem harminc éves koráig, amikor beiratkozott művészeti nebulónak? Mindig szem előtt. A csabai gimnázium tanára, Rábai Miklós megalapította a Batsányi együttest. Neveltjeivel békési magyar és román falvakban, telepes székelyek közt néptáncokat gyűjtöttek. Feldolgozták balladává, színszerűvé téve. Rábait "kiemelték". Pestre került. Vitte legjobb növendékeit, köztük persze Síket. És amikor 1950-ben megalapította az Állami Népi Együttest, Sík lett egyik szilaj szólótáncosa. A világ nagy színpadait bejárt Kisbojtár féktelen rablóvezére. Sík nemcsak remek táncos volt, az esze is forgott. A huszonéves mihamar Táncművészeti Szövetség elnökségében találta magát, meg a Táncművészet folyóirat szerkesztőbizottságában. Beiratkozott az egyetem magyar-történelem szakára. 1956-ban a minisztérium egyik szobájában gittegyletileg új szövetséget szerveztek. Sík azután kis ideig lecsukódott, ellenforradalmárként. Túlkorosan Nádasdy Kálmán fölvette évfolyamába.
1965-ben a Pécsi Nemzeti rendezője lett. 1974-1981: főrendezője. Lebonyolító rendezőnek rémlett hosszú ideig. Hernádi Gyula Falanszter című színdarabjának megrendezésekor (1972) feltámadt táncos múltja, mozgásszínpadi tudása, koreográfusi fogalmazásrendszere: és egyszeriben elkezdett saját, összetéveszthetetlen színpadi nyelven rendezni. A beszélő magyar színjátszásba visszaömlesztette a mozgást, a táncot, az alakoskodó népművészeti hagyományokat. Miközben kortársian modern gondolatok foglalkoztatták, a népművészetből merített színre fogalmazásukhoz erőt.
(1931-1995) Kossuth-díjas, 1982-től a társulat rendezője, 1991-től főrendezője.
1995. január 16-i halála előtti utolsó munkája My fair lady musical commedy színpadra állítása (1994. dec. 2.). A színház telefonközpontja hosszú ideig, ha nem mindmáig a kapcsolásig ebből a zenés darabból harsogott bele a készülékbe.
1973-94 között Gyula főként a határon túli magyar dráma bemutatóhelye volt. 1981: Bartók Cantata Profana, 1986: Háy Gyula Attila éjszakái, 1987: Sütő András Álomkommandó Sík Ferenc, 1992: Páskándi Géza Tornyot választok.
Rómeó (1993, Nemzeti Színház), Lear király (1993, Várszínház),
Sütő András Advent a Hargitán (1995, Nemzeti), Sütő András Az ugató madár (19 , Temesvári Állami Csiky Gergely Színház).
Két filmet rendezett: Nem élhetek muzsikaszó nélkül (1978) és a televízióban Torta az égen (1984).
Agyonjátszott hanglemezként pörgő üres vádként linknek pletykálták. Rendszerint egyazon időben két különböző város színházában más és más darabot rendezett. Lerendelkezte. Eltűnt. Csak a főpróbahétre jött vissza. A próbákat gyöngébb képességű rendezők, asszisztensek vezették le. Én is többször dolgoztam helyette. Beviharzott a főpróba hetén. Hangoskodott. Végtelenített próbákat tartott. Pillanatok alatt a hamisat helyrebillentette jóra, a tévedést kiigazította. Röviden: rendet teremtett a színpadon. Unta a napi csuklógyakorlatoztatást, a sűrű ismétléseket, az álmosító várakozást, mikor kegyeskedik végre a színész megtanulni szövegét, vagy hogy visszaemlékezni az előző napi játékra, rögzíteni a megtalált leleményt. A rendezők java unja ezt. A nagy rendezők - többnyire - elutaztak ilyenkor. Sztanyiszlavszkij Nizzába, Brecht íróasztalához. Vahtangov, Mejerhold kiadtak részfeladatokat ifjú rendezőtanítványaiknak. Átengedték a meddő gyakorlatoztatást asszisztenseiknek.
A békéscsabai temetőben nyugszik |
Sík "ellógta" a próbák zömét, de amikor ott volt, nagyon jelen volt. Intenzíven tudott dolgozni. Nagyképűség nélkül. Figyelmes tapintattal. Ordítani is tudott, ha szükség mutatkozott - álhisztériázó - rendteremtésre. Többnyire azonban kedves volt, higgadt, derűs. Nem engedte elfelejteni, hogy a színház - örömöt szerző és örömmel végzendő játék.
szerző: MGP
Forrás: Terasz.hu