Hazánk a kultúra területén igencsak sok maradandót alkotó művésszel dicsekedhet, akiknek munkásságát a világ számtalan országában elismerik. Talán nem is tudjuk, vagy csak ritkán jut el hozzánk, hogy a határainkon túl élő, velünk egy anyanyelvet beszélő kortársaink között is sokan világraszólót alkotnak.
A Miniszterelnöki Hivatal támogatásával 2009 őszén az Égtájak Iroda második alkalommal rendezi meg a Biennále - A külhoni magyarok kulturális fesztiválját Budapesten.
A 2007-es Biennále alkalmat teremtett a külhoni magyar kortárs művészeknek, hogy megmutassák kreativitásukat, határon túli helyzetükből fakadó kulturális identitásbeli szituációkra reflektáló művészetüket a hazai közönségnek.
Az idei program célja elmélyíteni a két éve indított folyamatot: bemutatkozási lehetőséget biztosítani a külhoni magyar művészeknek, felvonultatni a határon túli művészeti élet alkotóit, kiugrási lehetőséget teremteni a fiatal tehetségeknek, segíteni új produkciók megszületését.
Október 14. és 31. között színes palettát kívánunk nyújtani a külhoni művészeti élet aktualitásaiból. Az eseménysorozat valóban összművészeti fesztivál: helyet kap a színház, a zene, a tánc, a film, az irodalom és a képzőművészet is.
A fesztivál nyitókoncertje igazi szenzációul szolgál a klasszikus zene rajongóinak. Az 1956-os emigránsokból alakult világhírű zenekar, a Philharmonia Hungarica tíz év szünet után koncertezik ismét Vásáry Tamás vezényletével. Az izraeli marimbaművész, Asaf Roth Palya Beával lép fel, de saját zenekarával, a The Biting Sheep-pel is bemutatkozik. A virtuóz hegedűművész, Roby Lakatos gyerekkori barátaival ad közös koncertet.
A Bartha József (Románia), Farkas Roland (Szlovákia) és Szombathy Bálint (Szerbia, Horvátország, nyugati világ) kurátorok által a NO Pass című csoportos kiállításra meghívott képzőművészek a kortárs műfajok legtágabb horizontján mozognak.
A Biennále színházi programját klasszikus művek korszerű feldolgozásai alkotják. Budapesten először lesznek láthatóak a magyarkanizsai Nagy József Regionális Kreatív Műhely, a Komáromi Jókai Színház és a Kolozsvári Állami Magyar Színház meghívott produkciói, ráadásul a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház első premiere a magyar fővárosban lesz, Molière: A mizantróp című darabját a színház igazgatója, Bocsárdi László rendezi.
Fészek előtér látványterv
Mind a zene, mind a színházművészet rajongóinak érdeklődését felkeltheti a világ egyetlen nemzetiségi operatársulata, a Kolozsvári Magyar Opera vendégjátéka. Verdi Álarcosbál című művét a Katona József Színház nemzetközileg elismert rendezője, Ascher Tamás állítja színpadra, aki gyakran dolgozik külföldön, de külhoni magyar társulatnál ez az első munkája.
A Budapesti Operettszínház és Bukaresti Nemzeti Operettszínház társulatából magyar és román nyelven, kétnyelvű feliratozással lesz látható Presgurvic: Rómeó és Júlia című musicalje Kerényi Miklós Gábor rendezésében. A „román" szereplők között két magyart is találunk: Lőrinc barátot a temesvári magyar színház korábbi igazgatója, Demeter András játssza, Tybalt szerepében pedig a Marosvásárhelyen diplomázott Fazekas Ernő látható.
A fesztivál központja a budapestiek számára legendás hely, a nagy hagyományokkal bíró Fészek Művészklub lesz, ahol nem csupán kiállítások, színházi és zenei programok várják az érdeklődőket, hanem a művészek emblematikus központja két hétre valódi találkahellyé válik: írók, költők, színészek, rendezők, táncművészek, énekesek, zenészek, képzőművészek, filmalkotók találkoznak egymással és az érdeklődőkkel.
A Biennále előadásaira belépőjegyek a www.jegymester.hu oldalon, és az ismert jegyirodákban, valamint a fesztivál ideje alatt a Fészek Művészklubban válthatók.
KLASSZIKUSAN AKTUÁLIS - AKTUÁLISAN KLASSZIKUS
Színpadművészet a Biennálén
Az első Kortárs Művészeti Fesztiválhoz hasonlóan az Égtájak Iroda „Vendégségben Budapesten" színházi sorozatának őszi idénye ebben az évben is beépült a Biennále programjába, s ily módon a külhoni magyar színpadművészet legfrissebb alkotásai és legjelentősebb alkotói még nagyobb műfaji változatosságban mutathatják be, milyen sokszínű és magas színvonalú a magyar teátrumi élet szerte Közép-Európában. Érdekes, hogy amíg két évvel ezelőtt inkább kortárs műveken alapuló színpadi alkotások lehettek jelen, ezúttal főként klasszikusok korszerű feldolgozásai között válogathatunk.
Ugyanez mondható a Biennále színpadművészeti programsorozatát nyitó „Nagy József Regionális Kreatív Műhely" ősbemutatójáról is. Bár az 100 tű hossza című, élő zenével előadott színielőadás kétségtelenül a vajdaságiak legújabb egyedi alkotása, ugyanakkor a méltán világklasszisként tisztelt Nagy József társulatának összetétele, alkotótársainak, illetve az élő zenét előadó művészeknek a köre, a mozgásművészeti produkció témája, dramaturgiája, motívumai, stílusa és filozófiája összehasonlíthatatlanul az „élő klasszikus" Nagy Józsefet fémjelzik.
A prózai színházművészetet a nagyszínpadon három rangos határon túli magyar társulat reprezentálja. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatójának, Bocsárdi Lászlónak legújabb rendezése Molière A mizantrópja, amelynek címszerepét Pálffy Tibor alakítja. További jó hír a szentgyörgyi társulat és a színpadi különlegességek kedvelőinek - főként a Jászai-díjas művész Magyarországon is nagyszámú rajongó táborának -, hogy Pálffy Tibor saját rendezésében és izgalmas előadásában Beckett Az utolsó tekercs című monodrámája is megtekinthető a Fesztivál keretében. A mizantrópban pedig viszontláthatjuk a legutoljára Yvonne burgundi hercegnő Fülöpjeként nagy sikert aratott Mátray Lászlót, és a Gombrowicz-abszurd emlékezetes címszereplőjét, a szintén népszerű Kicsid Gizellát is. Az ő szerepét, Céliménte-t a kolozsvári Mizantrópban annak idején az a Gajzágó Zsuzsa játszotta, aki a sepsiszentgyörgyi előadásban „Arsinoé" lett. A Tamási Áron Színház legfrissebb bemutatóját a budapesti közönség láthatja először!
III. Richárd
Fotó: Rudolf István
Ezúttal Shakespeare- és Csehov-darabot mutat be Budapesten a Biennálét záró Kolozsvári Magyar Színház. A minden tekintetben időszerű III. Richárdot Bogdán Zsolt briliáns címszereplésével - amely nemrég a Gdanski Nemzetközi Shakespeare Fesztiválon is messzire hangzó sikert aratott - Tompa Gábor rendezte csakúgy, mint a Három nővért, amely az idei UNITER-Gálán elnyerte a Román Színházművészeti Szövetség „az év legjobb előadásának" és „a legjobb rendezésért" járó díjait. (Egyébként a díszlettervért Both András, a Mását játszó Kézdi Imola, a Versinyint alakító Bogdán Zsolt, Andrejért Hatházi András és Nataljáért Skovrán Tünde ugyancsak UNITER-díjra voltak jelölve, akárcsak a sepsiszentgyörgyi Yvonne, burgundi hercegnő és rendezője, Bocsárdi László, díszlettervezője, Bartha József, valamint Mátray László és Pálffy Tibor.)
Három nővér
Szlovákiát most is a Komáromi Jókai Színház képviseli. Az erdélyi Tamási Áron Énekes madár című színjátékát a felvidéki művészekkel a kárpátaljai Vidnyánszky Attila vitte színre elgondolkodtatóan szórakoztató, igazi „vidnyánszkys" stílusban. A kiváló fiatal rendező Czajlik József hazatérését jelzi viszont Szophoklész Antigonéjának egyszerre antik és nagyon mai, elidegenített és mégis bensőséges felfogása.
Énekes madár
fotó: Dömötör Ede
A Biennále keretében Czajlik egy másik rendezése is megtekinthető a FÉSZEK Művészlub Kupolatermében. A csak rövid ideje működő dunaszerdahelyi Epopteia Műhely Társulás Gál Tamás előadásában tavaly óta méltán visszhangos sikerrel játssza Jevgenyij Griskovec Hogyan ettem kutyát? című drámáját.
A Kupolaterembe ezen kívül is több különleges kamaraelőadásra érdemes jegyet váltani. A kolozsvári Kakuts Ágnes Árva élet címmel egy 16 gyermekes csángó asszony vallomását adja elő, mely egyszerű, szinte eszköztelen, őszinte és természetes: igazi katartikus élményt nyújthat. A szatmárnémeti Harag György Társulat színészének, Rappert Gábornak zenés Cseh Tamás estje pedig a nyáron elhunyt és a határon túl szintén közkedvelt művészre emlékeztet.
Kakuts Ágnes: Árva élet
Néhány éve Budapesten is nagy szakmai és közönségsikert aratott a szabadkai Népszínház Záróra című előadása. Ezúttal - Kalmár Zsuzsa, Kovács Nemes Andor, valamint Ralbovszki Csaba kezdeményezésének, illetve Brestyánszki Boros Rozália dramaturgnak és Mezei Zoltán rendezőnek köszönhetően - egy kissé másfajta kamaradarabbal rukkoltak elő. Az Adieu, Bandi egy szerelmi háromszög története, amelynek „szögeiben" Léda, Ady Endre és Dodó", azaz Diósi Ödön áll. Az Ifj. Kucsera Géza által megzenésített versek „eredeti költőjét" Kovács Nemes Andor személyesíti meg, akinek egyben ez a vizsgaelőadása.
Záróra
fotó: Molnár Edvárd
Színházművészeti értékei miatt két zenés nagyszínpadi produkcióra is szeretném felhívni a figyelmet.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora, a budapesti Katona József Színház nemzetközileg elismert főrendezője ugyan gyakran állít színpadra darabokat külföldön is, de határon túli magyar együttesnél mindeddig nem dolgozott. A világ egyetlen nemzetiségi operatársulata azonban októberben Ascher Tamás-rendezést visz közönség elé. A Kolozsvári Állami Magyar Opera Verdi Álarcosbál című új bemutatójának budapesti premierjét a Biennále keretében tekinthetjük meg. A karmester a szintén kolozsvári származású, Magyarországon élő Selmeczi György.
A Budapesti Operettszínház legnagyobb sikere Gérard Presgurvic Rómeó és Júliája, melyet Kerényi Miklós Gábor és alkotótársai tavasszal a bukaresti Ion Dacian Nemzeti Operettszínházban is színre vittek, ahol eddig ez a műfaj valójában ismeretlen volt, ám a premier óta a román produkció iránti érdeklődés szinte vetekszik a magyarországiéval. Szakmai különlegessége, hogy most először került külföldi színpadra egy magyar musical produkció replika-változata. A Biennále keretében sort kerítenek egy rendkívüli kétnyelvű előadásra is a két intézmény művészeinek közös tolmácsolásában. A „román szereplők" között két magyarral is találkozhatunk. A Temesvári Csiky Gergely Színház korábbi igazgatója, a Budapesten ugyancsak népszerű, jelenleg szabadúszó színész Demeter András Lőrinc barátot játssza. A Tybaltot alakító bukaresti születésű, Marosvásárhelyen diplomázott Fazekas Ernő pedig egyúttal a román nyelvű változat fordítója volt.
Kellemes színházi élményeket kívánunk.
Darvay Nagy Adrienne
Színháztörténész-szakíró, Színházművészeti szaktanácsadó
2009. október 14. - október 31.
PROGRAM
SZÍNHÁZ, TÁNCSZÍNHÁZ
Október 18. vasárnap 19 óra - Bárka Színház
A magyarkanizsai Nagy József Regionális Kreatív Műhely vendégjátéka
100 TŰ HOSSZA - színielőadás élő zenével (rendező: Nagy József)
Október 19. hétfő és 20. kedd 19 óra - Thália Színház
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vendégjátéka
Molière: A MIZANTRÓP - bemutató előadás (rendező: Bocsárdi László)
A Tamási Áron Színház és az Égtájak Iroda közös produkciója
Október 22. csütörtök 21 óra - Fészek Művészklub Kupolaterem
Jevgenyij Griskovec: HOGYAN ETTEM KUTYÁT? - a dunaszerdahelyi Epopteia Műhely Társulás előadása, rendező: Czajlik József
Október 26. hétfő 19 óra - Merlin Színház
A Komáromi Jókai Színház vendégjátéka
Szophoklész: ANTIGONÉ (rendező: Czajlik József)
Október 28. szerda 19 óra - Thália Színház
A Komáromi Jókai Színház vendégjátéka
Tamási Áron: ÉNEKES MADÁR (rendező: Vidnyánszky Attila)
Október 28. szerda 19 óra - Fészek Művészklub Kupolaterem
A Kolozsvári Állami Magyar Színház vendégjátéka
ÁRVA ÉLET - ELMONDJA KAKUTS ÁGNES
Október 29. csütörtök 19 és 21 óra - Thália Színház
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vendégjátéka
Beckett: AZ UTOLSÓ TEKERCS (rendező: Pálffy Tibor)
Október 30. péntek 19 óra - Thália Színház
A Kolozsvári Állami Magyar Színház vendégjátéka
Shakespeare: III. RICHÁRD (rendező: Tompa Gábor)
Október 30. péntek 21 óra - Fészek Művészklub Kupolaterem
Kalmár-Ralbovszki-Kovács Nemes-Brestyánszki: Adieu Bandi (egy szerelem története) - a szabadkai Népszínház Magyar Társulatának vendégjátéka, rendező: Mezei Zoltán
Az előadás Ady Endre levelezése, versei és novellái alapján, Bölöni György, Péter I. Zoltán és Czeizel Endre írásainak felhasználásával készült
Álmom, ébrenlétem, szenvedésem, örömem te vagy. Látod, érzed, hogy mennyire szeretlek? Nagyon szeretlek. Nagyon. És nagyon hamar el kell dőlnie a sorsomnak, mert így nem bírom. Százszor jelensz meg nekem éjszakánként, amikor egyedül vagyok és én kívánlak és milliószor csókollak álmomban. Csókollak, szorítlak, vágyammal benned vagyok, te édes, egyetlen asszony, minden percben...
Jártunk-e mi együtt, vagy együtt jártunk-e mi Párizsban, Párizsunkban, mely kínokban vonaglik most, mint egy makrójától fojtogatott szabados delnő? Ha együtt kóborogtuk volna be a Várost, kinek meg kell bocsátanunk, miként Magdalénának Krisztus megbocsátott, ne feledjük el egymást. És ne feledjük el, hogy Párizs rabló volt, mint a szerelem, de a szerelemnél szebb ajándékot nem kapott az ember, és Párizs csakugyan az új Athén volt. Be rejtett engem, be mámorosított, be rossz volt, és be vidámító: kicsiny zugainak, groteszk embereinek árnyai most megszentelődnek.
Október 31. szombat 19 óra - Vígszínház
A Kolozsvári Állami Magyar Színház vendégjátéka
Csehov: HÁROM NŐVÉR (rendező: Tompa Gábor)
A Három nővér mint a legjobb előadás, Tompa Gábor mint a legjobb rendező elnyerte Románia legrangosabb színházi elismerését, az UNITER-díjat.
OPERA, OPERETT
Október 21. szerda és 22. csütörtök 19 óra - Budapesti Operettszínház
Budapesti Operettszínház és Bukaresti Nemzeti Operettszínház közös előadása
Presgurvic: RÓMEÓ ÉS JÚLIA - musical (rendező: Kerényi Miklós Gábor)
Október 27. kedd 19 óra - Thália Színház
A Kolozsvári Magyar Opera vendégjátéka
Verdi: ÁLARCOSBÁL, rendező: Ascher Tamás
ZENE
Október 17. szombat 19 óra - Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
A PHILHARMONIA HUNGARICA KONCERTJE - A legenda feltámad
vezényel: Vásáry Tamás
Műsor:
Kodály: Páva-variációk
Haydn: C-dúr hegedűverseny
Szünet
Beethoven: V. szimfónia
Október 18. vasárnap 19 óra - Fészek Művészklub Színházterem
LÉLEKHÚROK - Akusztikusgitár-est
Lélekhúrok elnevezést azért kapta ez az est, mert a fellépőket nemcsak az akusztikus gitár, hanem a közös származás is összekapcsolja.
Közreműködik: Muriel Anderson (USA), Agócsi-Tüske Duó (H), Szátvári Csaba (RO), Szabó Sándor (H)
Október 18. vasárnap 19 óra - Wekerle-telepi református templom
A ZSELÍZI FRANZ SCHUBERT VEGYESKAR KONCERTJE
Karnagy: RNDr. Horváth Géza
Október 24. szombat 19 óra - Fészek Művészklub - Színházterem
FOLYÓK FÖLÖTT - A vajdasági Bakos-Verebes zenei konzorcium hangversenye
Közreműködik: Bakos Árpád - ének, furulyák, koboz, ud, Szerda Árpád - zongora, ének, Kucsera Géza - tenor és szopránszaxofon, Szerda László - dobok, ütőhangszerek, Dudás Bea - ének, Verebes Ernő - klasszikus gitár, hat húros basszusgitár
Október 24. szombat és 25. vasárnap 21 óra - Fészek Művészklub Kupolaterem
CSEH TAMÁS-EST Rappert Gábor előadásában
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat produkciója
A műsorban elhangzó dalok: Csönded vagyok, Valóság nevű nagybátyám, Műcsarnok, József Attila, Fehér babák, Dal a ravaszdi Shakespeare Williamről, Tangó, Gyerekkorom, Amikor Désiré munkásszálláson lakott, Budapest, Illegalitás, A jobbik részem, Ha Koncz Zsuzsával, Én nagyon szeretlek titeket, valamint szó esik Bereményi Gézáról, Másik Jánosról, Novák Jánosról és a „csehtamásságról" is.
Október 25. vasárnap 19 óra - Wekerlei Református Templom
A Nagybecskereki Emmanuel Kórus koncertje
Október 26. hétfő 19 óra - Magyar Kultúra Alapítvány Székháza Corvin terem
MAGYAR ZENESZERZŐK A NAGYVILÁGBAN - szimfonikus hangverseny
Közreműködik Réman Zoltán (klarinét) és a Kolozsvári Magyar Opera ének- és zenekara, vezényel Selmeczi György
Műsor:
Slezák András: No Man's Land
Kőmíves János: Saint-Clair-fantáziák
Maros Miklós: Klarinétverseny
Erőd Iván: II. szimfónia
Csíky Boldizsár: Gulag
Október 27. kedd 19 óra - Fészek Művészklub Színházterem
GARDEN QUARTET KONCERTJE
„8 ÉVSZAK" - Vivaldi- és Piazzolla-átiratok vonósnégyesre
Október 27. kedd 19 óra - Merlin Színház
ASAF ROTH KONCERTJE
Október 29. csütörtök 21 óra - Gödör Klub
THE BITING SHEEP-koncert
A The Biting Sheep (Harapós Bárány) nevű elektronikus-akusztikus duót Asaf Roth alapította 2005-ben.
Október 31. szombat 19 óra - Thália Színház
ROBY LAKATOS ENSEMBLE-KONCERT
A kilencvenes évek közepén Roby Lakatost szerződtette a Deutsche Grammophon, amely a klasszikus zenei hanglemezkiadást sújtó recessziót olyan crossover kiadványokkal igyekezett ellensúlyozni, mint Roby rendhagyó cigányzenéje. A kiadó támogatása révén világszerte ismertté lett Lakatos neve. Néhány évvel ezelőtt a Thália Színházban adott emlékezetes koncertet, de ettől eltekintve ritka vendég Budapesten. Saját zenekarában Cséki Kálmán zongorázik, Bóni László hegedül, Bangó Ernő cimbalmozik, Németh Oszkár nagybőgőzik és Rontó Attila gitározik - valamennyien gyerekkori barátai, akikkel hosszú évek óta együtt zenél.
KÉPZŐMŰVÉSZET
Október 14. - november 15. Olof Palme Ház, Erlin Klub Galéria, Videospace Budapest, Magyar Műhely Galéria, Fészek Művészklub Hermann-terem
NO PASS - Képzőművészeti kiállítás
A központi rendezvényre a Palme Házban, míg négy kihelyezett önálló bemutatóra az Erlin Galériában, a Fészek Klubban, a Magyar Műhely Galériában és a Videospace-ben kerül sor.
Október 14-től 31-ig - Fészek Művészklub
BOLYGÓ BÁLINT KIÁLLÍTÁSA
FOTÓ
Október 14-től 31-ig - Fészek Művészklub
HATÁRTALAN MŰVÉSZET - Kaiser Ottó fotóművész kiállítása
Október 16-tól november 8-ig - IF Jazz Cafe &Restaurant (IX. Ráday utca 19.)
MEMPHIS FEKETÉN - Mark Bollobas fotóművész kiállítása
IRODALOM
Október 19. 18 óra - Fészek Művészklub
A kolozsvári Koinónia kiadó bemutatkozása
Október 21. 18 óra - Fészek Művészklub
A pozsonyi Kalligram kiadó bemutatkozása
Október 21. 21 óra - Fészek Művészklub
Piroska és a Farkas - összeállítás határon túli magyar erotikus és obszcén népmesékből
Október 24. szombat 18 óra - Fészek Művészklub, Színházterem
ALVÓ TITÁNOK
Gondolattársítás és műhelybeszélgetés Verebes György Alvó titánok című kiállításának és albumának motívumaival kapcsolatban hat zEtna-szerző: Balázs Attila, Beszédes István, Danyi Zoltán, Sinkovits Péter, Verebes György és Verebes Ernő részvételével.
Verebes György zentai születésű festőművésznek, a nagy múltú Szolnoki Művésztelep jelenlegi művészeti vezetőjének kamarakiállítása és vajdasági magyar könyvkiadók könyveinek vására a fesztiválközpontban.
Október 27. 21 óra - Fészek Művészklub
Lepkék násza - válogatás határon túli magyar írók erotikus műveiből
TÖRTÉNELMI KISVÁROSOK BEMUTATKOZÁSA
Október 20. kedd 17 óra - Fészek Művészklub, Színházterem
Történelmi kisvárosok - a muravidéki Lendva bemutatkozása
Október 21. szerda 17 óra - Fészek Művészklub, Étterem
Történelmi kisvárosok - a drávaszögi Vörösmart bemutatkozása
Október 25. vasárnap 17 óra - Fészek Művészklub, Színházterem
Történelmi kisvárosok - az erdélyi Szamosújvár bemutatkozása
Október 30. péntek 17 óra - Fészek Művészklub, Színházterem
Történelmi kisvárosok - a kárpátaljai Beregszász bemutatkozása
FILM
Október 26. Uránia Nemzeti Filmszínház
HATÁRON TÚLI MAGYAR FILMEK BEMUTATÓJA, TALÁLKOZÁS AZ ALKOTÓKKAL
Második budapesti bemutatkozásunknak szimbolikus jelentősege is van: „testközelből" érzékelhetjük, hogy számon tartott részesei lehetünk és vagyunk az egyetemes magyar filmművészetnek, filmes közösségnek." Siflis Zoltán
Október 29. csütörtök Fészek Művészklub
Válogatás a Duna Televízió dokumentumfilmjeiből
Határon innen, de inkább túl - Pódiumbeszélgetés a televízió szerepéről, mint nemzetösszetartó kapocsról
GYEREKPROGRAM
Október 18. Művészetek Palotája
CIFRA PALOTA - JÁTÉKOK AZ „ÜVEGHEGYEN TÚL"-RÓL
Forrás: Égtájak Iroda