A hagyományok szerint idén is fesztiválnyitó felvonulással veszi kezdetét péntek este 6 órakor a Szárnyas Sárkány Hete - Nemzetközi Utcaszínházi Fesztivál Nyírbátorban. A XVI. alkalommal megrendezésre kerülõ fesztivál eseményeirõl napi összefoglalók készülnek a Filmworks, a szinhaz.hu, a szinhaz.tv és a szarnyas-sarkany.hu együttmûködésével. Kedvcsinálóként interjút olvashatnak Szász Zsolttal, a Fesztivál mûvészeti igazgatójával illetve megtekinthetik a tavalyi Fesztivál rövid spotját.
• MOZGÓKÉPES AJÁNLÓ - SPOT
• INTERJÚ SZÁSZ ZSOLTTAL
XVI. Szárnyas Sárkány Hete Nemzetközi Utcaszínházi Fesztivál (2008 július 4-6. - Papok-rétje) művészeti igazgatójával, Szász Zsolttal beszélgettünk Magyarország legforgalmasabb városi kamion útja mellett néhány kerti törpe társaságában arról, mi változott és mi az, ami állandó a fesztiválban, vagyis hogy miért érdemes idén is eljönni ide, Nyírbátorba.
- Miben más a XVI. Fesztivál, milyen újdonságokra számíthatunk?
Szász Zsolt: 1993-ban az volt a cél, hogy az utcaszínháznak egy valóságos otthont teremtsünk és felkaroljuk az akkori új kezdeményezéseket. Ebből az évek alatt egy karakteres összművészeti fesztivál alakult ki, amely megmaradt a térbeli és időbeli keretek között, vagyis nem nőtte túl önmagát. Nagy erénye a fesztiválnak, hogy megmaradt a műhely-jellege.
Az újdonság az, hogy időközben egy generáció-váltás is zajlik az utcán. Három éve dolgozunk 20-30 olyan fiatal művésszel, akik már ma is a jövő utcaszínházának derékhadát jelentik. Az ő modern európai életszemléletükhöz és életvitelükhöz igazítottuk az idei programot. Ez megjelenik a tér elrendezésében és a játék megjelenítésében. Az, hogy ezek a fiatalok mint fellépők részt vesznek a fesztiválon, egy lehetőség a számukra, hogy kipróbálják, hogyan lehet kapcsolatot teremteni a közönséggel, hogyan alakul ki ez az újfajta kulturális közeg. Fontos az is, hogy egymással is baráti viszonyba kerüljenek. A fesztivál ennek az ideális kereteit igyekszik megteremteni. A fiatalok véleménye nagyon fontos a fesztivál szervezői számára is.
|
Szintén ennek az új program-koncepciónak köszönhetően, a helyi asztalitenisz egyesülettel kötött megállapodásunknak megfelelően szombat délelőtt meghívtunk számos világ- és Európa bajnok asztaliteniszezőt. Mint például Gergely Gábort és Kriston Zsoltot. Ők tartanak először egy látványos bemutatót, ezt követően az utánpótlás-csapattagokkal lehet majd versenyezni.
|
Szász Zsolt: Legtöbbet az Ondadurto Teatro-tól várunk, akik Un certo de Moličre címmel egy Commedia dell'Arte elemeket is tartalmazó, az utcaszínházi gyökereket felelevenítő darabot mutatnak be vasárnap este. Valamint a szombati programban a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház LILIOMFI című előadása is fémjelzi a fesztivált.
Mindeközben a reneszánsz év keretében, számos nyári műhelymunkában készült darab premierje lesz ezen az idei fesztiválon. Például itt lesz először látható a Zsámbéki Színházi Bázis és a Szép Színház Stúdió produkciójában Peer Krisztián darabja, az Old Death. A reneszánsz év támogatottja még a Forrás Színház Heltai Gáspár Pontius császár históriája című előadásaa.
Újdonság a pénteki és szombati estén Zalán Tibor és Pálfi Ágnes performantikus költői estje, ami különleges időpontban, éjfélkor lesz.
A zenei programok is a reneszánsz év jegyében zajlanak. Kátai Zoltán és Fehérváry Lilla, Nyírbátor rendszeres vendégei, az idén egy gyermekeknek szóló interaktív műsorral készültek,valamint fellép a Magyar Utcaszínházi Fesztiválzenekar is, vasárnap este.
|
Szász Zsolt: Talán ezzel kellett volna kezdenem, hiszen ez a Szárnyas Sárkány védjegye. A fesztiváltér egy gótikus templom és egy tó között fekszik. A rendelkezésre álló hét hektáros területen minden évben egy egyszeri és megismételhetetlen összművészeti akciót rendezünk, ami mindig egy téma köré épül. Idén azt ünnepeljük, hogy Zsigmond király 600 éve alapította a Sárkányos lovagrendet, amiben a Báthoryaknak is jelentős szerepe volt. A záróelőadás ennek állít emléket, ötvözve a modern technikát és a régi hagyományokat. A záróest keretében, mint minden évben, most is sárkányt égetünk.
|
fotók: Oláh L. Olivér, Kémeri Attila