Hõseink "hétöznapi figurák": Egyik bûvész, Másik csõszerelõ. A legjobb barátok. Megosztják egymással életük kisebb-nagyobb problémáit, kávéznak, így van ez már hosszú évek óta. Ám valami történik, ami mindent megváltoztat... Etgar Keret több történetét fûzte össze Borgula András, ebbõl született "A TRÜKK" címû elõadás. A nyolc, eredetileg egymástól független novella az összeszerkesztés után egy kész színdarabbá állt össze, melynek mondanivalója a barátság és a párkapcsolatok örök érvényû kérdéseit boncolgatja.
|
A héber szövegek különleges játékosságát megőrizve a magyar fordítás is a mindig aktuális témák körül kering. Kivételessé azonban nemcsak a nyelv szépsége teszi; a tipikus problémák bemutatása sokszor groteszk hangvétellel párosul, a mindenki életében fellelhető mindennapi tárgyak új jelentéseket kapnak - így lesz a pillanatragasztó (szuper ragasztó, különleges ragasztó!) egy kapcsolat szimbóluma, egy barnás-vöröses, foltos utcakő a határtalan lehetőségek szigete, egy szamurájkard útitárs a hosszú buszozáshoz, egy bejárati ajtó pedig... nos, egy hétköznapi baleset helyszíne.
|
És hogy mi a trükk? Ezt majd a színpadon meglátják.
Etgar Keret: A TRÜKK
Egyik: Bánki Gergely
Másik: Schmied Zoltán
A nő: Schnur Anita
Dramaturg: Németh Virág
Jelmez: Nyulasi Lili
Producer: Schőn Edina
Rendező munkatársa: Katz Petra
Rendező: Borgula András
Bemutató: 2009. február 18. 19h30
|
A bűvész, a szaki, a neje, az anyja, a nyula és még sokan mások...
"Manapság mindenki egy kicsit bizonytalan."
Etgar Keret hősei hétköznapi figurák. Az Egyik bűvész. Mit bűvész?! Egyenesen varázslónak képzeli magát. Mígnem egy nap...
A Másik egyszerű figura, csőgyári munkás, házasember. Igen ám, de miféle asszonnyal verte meg a sors?!
"Mindenkinek megvan a maga útja az Édenkertbe."
Ha tudni akarod, mi a kapcsolat egy fej nélküli nyúl, egy halott csecsemő, egy cilinder, egy szamurájkard, egy kávé, egy cső, Bart Simpson, egy malacpersely, a szuper ragasztó és a fülcseppek között, akkor trükközz velünk!
|
ETGAR KERET
(1967, Ramat Gan, Israel -)
A novelláiról, képregényeiről és filmforgatókönyveiről ismert Keret könyveit lopják a legnagyobb számban az izraeli könyvesboltok polcairól. Novellagyűjteménye Gólem kiadásban jelenik a meg a darab benutatójával egyidőben. Ötperceseknek becézett irásainak köszönhetően Izraelben újraéledt a novellák iránti érdeklődés.
|
1993-ban megnyerte az Akkói Független Színházfesztivál 1. díját, az Entebbe: egy musical című darabjával.
$9.99 című, felnőtteknek szóló animációs filmjét az LA weekly ebben a kategóriában a 2008-as év tíz legjobb alkotása közé sorolta.
Keret írói stílusa letisztult, modern, nyelvezete hétköznapi. Amellett, hogy sok kortársát inspirálta, újra népszerűvé tette a novella műfaját az izraeli olvasók körében.
A GÓLEM SZÍNHÁZ
A Gólem Színház Egyesületet 2005-ben hozta létre Borgula András, aki a Tel Aviv-i Egyetem színház rendező szakán végzett, nem sokkal korábban. Még az alapítás évében csatlakozott hozzá Schőn Edina, ő közgazdászként a színház produceri feladatait látja el. A kétfejű sárkányhoz produkciónként kapcsolódnak színészek és más színházi feladatköröket ellátó alkotótársak. A színház évente legalább egy új bemutatóval jelentkezik, ami mellett zsidó irodalmi szalont, felolvasó esteket, zsidó közösségi workshopokat szervez.
A Gólem egyik legfőbb célja az ország első, és mindeddig egyetlen professzionális zsidó színházi alkotóműhelyeként, hogy magas szintű művészi produkciók bemutatásával, valamint egyéb, a színházművészethez kapcsolódó szolgáltatásai révén képviselje hazánk és a szélesebb értelemben vett zsidóság kulturális értékeit, és szerepet vállaljon Magyarország nemzetközi kulturális együttműködéseinek kiépítésében, bővítésében.
|
GÓLEM PRODUKCIÓK A MÚLTBAN
- Jazz&Jews - Spinóza Ház, 2008
- "Budapesti Zsidó Est" - havi rendszerességű, underground irodalmi szalon
- Gólem Fesztivál - Zsidó színházak első nemzetközi találkozója, Merlin Színház, Budapest, 2007
- Budapest Fringe Fesztivál- Oleg Bogajev: Orosz Népi Posta, Örkény Színház, Budapest, 2006
- Hanoch Levin: Jákobi és Lájdentál (Felolvasó színház)- Művészetek Völgye 2006
- Salman Natur: Kényszerleszállás (Felolvasó színház) - Millenáris Park, 2006
- Dávid Pennája címmel zsidó kabaré - Cotton Club, Budapest, 2006
- Hanoch Levin: A bennünk élő csodálatos nő - Zsidó Nyári Fesztivál, Thália Színház 2005
- Open Jewish Stage -Színházi workshop európai amatőr fiataloknak
- Izraeli drámák fordítása héberről magyarra (Hanoch Levin, Nissim Aloni, Salman Natur drámái)
Forrás: KINO