Március 28-án 19 órakor Boni és Klájd kereket old címmel mutatja be 10-12 éveseknek készült előadását a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház a Kolibri Fészekben. A Svéd Nemzeti Színházban nagy sikerrel játszott darab a Kirúgberúg és a Mama kerestetik után a Svédországban élő Benedek Judit harmadik rendezése a Jókai téri teátrumban.
ANIKÓ: Már megint itt gubbasztasz egyedül, Füleském.
DANI: Várj egy kicsit.
ANIKÓ: De Füles… Megegyeztünk, hogy naponta legfeljebb egy óra X-boxolás. Nem így van?
DANI: De. Csak ezt még befejezem.
ANIKÓ: Miért nem mégy inkább ki egy kicsit?
DANI: Már mindenütt voltam.
ANIKÓ: Miért nem hívod föl valamelyik barátodat?
DANI: Mama… Tessék! Most meghaltam.
ANIKÓ: Akkor megteszed? Felhívsz valakit?
DANI: Nem tudom.
Az anyjával városról városra költöző, az iskolákban beilleszkedni képtelen lány, és a tanárnő gyerekeként kiközösített fiú különös játékba kezdenek: Bonnie-t és Clyde-ot, a hírhedt gengsztereket választják példaképüknek. Miközben a bűnözőpáros kalandjairól fantáziálva délutáni csellengéseik során bejárják a kisváros környékét, igazi, mély barátság szövődik köztük. Történetük kis híján tragikus véget ér…
Anders Duus: Boni és Klájd kereket old
Boni – Megyes Melinda
Anikó (Dani anyja) – Erdei Juli
Zsanett (Boni anyja) – Tisza Bea
Díszlet és jelmez: Mats Persson
Dramaturg: Kovács Kristóf
A rendező munkatársa: Tolnai Edina
Rendező: Benedek Judit m.v.
Bemutató: 2009. március 28. 19 óra, Kolibri Fészek (Andrássy út 74.)
21. századi barátság – Száz év magány?
Távolság nem akadály
Benedek Judit svédországi munkahelyén, a stockholmi Nemzeti Színházban találkozott a Boni és Klájd kereket old eredetijével. Mint mondja, a gyerekközönség nagyon élvezte a korabeli amerikai fikció és a valóság keveredését a darabban. A Kolibriben nagy sikerrel játszott Kirúgberúg és Mama kerestetik után harmadik svéd előadásként ajánlotta Novák János igazgató figyelmébe.
A rendező szerint mindkét gyerek maszkot visel. Dani - anyja unszolására - délutánonként eljár otthonról, mintha focizni menne a barátaival. Valójában a környéken bóklászik Clyde Barrow-nak képzelve magát, aki ismervén a terepet, könnyedén menekül el az őt üldöző rendőrök elől. Boni pedig parodizálja tanárait – köztük Dani anyját -, az osztály bohócaként tetszeleg, rakoncátlan viselkedésével maga ellen fordítja társait.
Északi fény
A Kolibri feldolgozó foglalkozásokat is kapcsol Nyugat-Európából adaptált előadásaihoz. A játékokkal kiegészített, drámapedagógus irányította beszélgetéseken a gyerekek maguk keresik a darabokban látott problémák, jelenségek, megnyilvánulások mögöttes mozgatórugóit és lehetséges megoldásait. Az, hogy több szempontból is megvizsgálják, körüljárják az adott témát és a szereplőket, elősegíti differenciált gondolkozásuk-, empatikus-, konfliktuskezelő- és problémamegoldó készségük fejlődését.
„Nem akarom elvenni a leendő nézők izgalmait azzal, hogy elmondom a történet végét. De annyit elárulhatok, ez a darab megmutatja, milyen az igazi, hús-vér barátság – summáz Benedek. - Hogy milyen a magányból kilépni, és kiállni vagy áldozatot hozni valakiért. És milyen bátorságot gyűjteni, őszintén felvállalni magunkat, örökre elfelejtve a maszkokat.”