A Katona József Színház januári programjai között szerepel többek között 2 hóvégi bemutató, lesz egy jubiláló előadás, egy könyvbemutató sőt egy darabtemetés is.
Az embergyűlölő
„Moliére A mizantrópja a mi legszemélyesebb ügyünkről szól, viszonyulásunkról a világhoz. Erról a drámáról épp ezért aligha lehet elfogulatlanul beszélni; ez csakugyan vallomásos mű..."
Molière
/1622-1673/
E szavakat 1988 novemberében Mészáros Tamás vetette papírra, az akkori Katonabeli bemutató kritikájából való az idézet. 2011. január 28-án ugyanabban a színházban, ugyanazzal a szöveggel játsszák ismét a darabot. Arról, ami azóta változott -hiszen (szem)tanúja volt mindennek, ami itt történhetett, a színpadon és mögötte, mellette, mindenhol- senki sem tudhat többet a Katona József Színház búcsúzó igazgatójánál, Zsámbéki Gábornál, a darab rendezőjénél.
Zsámbéki Gábor
„A mizantrópot ötvenévente újra kellene írni" - mondja Diderot.
A darab több mint hússzor került műsorra a magyar színpadokon az elmúlt negyven évben. A mizantróp rendezői között megtaláljuk Vámos Lászlót, Ascher Tamást, Gothár Pétert, Schilling Árpádot; Alceste szerepét pedig olyan színészek alakították, mint Gábor Miklós, Gálffi László, Mucsi Zoltán, Lukáts Andor és Cserhalmi György, aki az 1988-as Katona-beli előadásnak, Székely Gábor rendezésének volt a címszereplője. Ebben az előadásban Philinte szerepét Máté Gábor, Céliméne-t pedig Udvaros Dorottya játszotta.
Petri György huszonkét évvel ezelőtt, Székely Gábor és Fodor Géza kérésére fordította újra a darabot. Mint azóta minden előadás, a Katona új előadása is ezt a fordítást használja, a szöveget egy-két ponton Petri barátja és költőtársa, Várady Szabolcs igazította át.
A címszereplő Fekete Ernő, a többi szerepben Ónodi Esztert, Fullajtár Andreát, Máté Gábort, Kocsis Gergelyt, Tenki Rékát, Takátsy Pétert, Elek Ferencet, Ujlaki Dénest, Mészáros Bélát, Kiss Esztert és Vajdai Vilmost láthatják majd.
Nádas Péter Szirénének című darabja január 29-én kerül Magyarországon először színre a Kamrában, Dömötör András rendezésében. Hat Ruhr-vidéki városi színház 2007-ben felkért hat (angol, lengyel, magyar, német, osztrák és török) szerzőt, hogy ‘Európa Odüsszeiája' cím alatt írják újra az Odüsszeia témáit. A szerzők sem menet közben, sem a bemutatók előtt nem ismerhették meg egymás munkáit. A szatírjátékként aposztrofált művet a Színházi Dramaturgok Céhe 2010. legjobb magyar drámájának választotta. Mivel Nádas Péter a hivatalos, szeptember 21-i díjátadón nem tudott jelen lenni, a díjat a Kamrabeli olvasópróba után vette át a Dramaturgok Céhének tagjaitól.
„Nádas műve a mindenen átszivárgó semmiről szól. Az „eleven halálról". Nem ennek vagy annak a szereplőnek a haláláról, nem a Halálról, és nem is a halál elkerülhetetlenségéről. Hanem arról, hogy a pusztulás, a romlás, a szétesés mindenben ott lappang, kiirthatatlanul, akár egy genetikai kód. Ebben a darabban mindenki a Rossz helytartója. Az is, aki tenni akar ellene valamit, de az is, aki a pártjára áll." (Földényi F. László)
A Katona színészei közül Dankó István, Pálmai Anna, Hajduk Károly, Pelsőczy Réka, Kovács Lehel, Szirtes Ági, Kun Vilmos, Lengyel Ferenc, Rajkai Zoltán és Szacsvay László vesz részt az előadásban.
Szirénének olvasópróba
Bodó Viktor Ledarálnakeltűntem című előadása százötvenedszer kerül műsorra január 4-én a Kamrában.
Ledarálnakeltűntem
Január 6-án, 18 órakor, az Elnöknők előadás előtt lesz Koltai Tamás Színházparadoxon című könyvének bemutatója a Kamrában. A beszélgetést Ascher Tamás vezeti.
Elnöknők
Utolsó előadásához érkezik január 21-én a Kamrabeli Éhség. Knut Hamsun művét 2009 tavaszán mutatta be a színház. Hajduk Károly, a produkció főszereplője 2009 őszén megkapta a legjobb férfi főszereplőnek járó Színikritikusok Díját.
Éhség
További képek a foto.szinhaz.hu-n >>>
Forrás és fotók: Katona József Színház