Január legvégén Spanyolország, Belgium és Magyarország táncosai és koreográfusai mutatkoznak be kölcsönösen mindhárom országban. Miért épp ők? Mert a PRESI-DANSES program az Európai Unió 2010. január 1. és 2011. június 30. közötti időszakának soros elnökségét adó tagországok kulturális együttműködésének gondolatából született. Nemzetközi kóstoló ebből is, abból is. Tánc-svédasztal különleges produkciókkal.
A Presi-danses programsorozat keretében:
Salamon Eszter (HU/D): And then/És akkor
Film-koreográfia
Szereplők: Aude LACHAISE, SALAMON Eszter, BOJANA Cvejic
Koncepció, dramaturgia: Eszter SALAMON, Bojana CVEJIC
Operatőr: Minze TUMMESCHEIT
Vágóasszisztens: Arne HECTOR
Fénytervező: Sylvie GAROT
Hangtervező: Peter LENAERTS, Peter CONNELLY
Zene: Peter LENAERTS/ 'aisikl
Előadás időpont: 2011. január 28-29. 20:00
Helyszín: TRAFÓ
Jegyvásárlás >>>
A folyamatosan szűkülő-táguló színpadtérben pedig emberek bukkannak fel, élőben és vetített képen, beszélnek és énekelnek, történeteket mondanak, a saját(?) történetüket. A történeteket nem köti össze semmi. A történetek hősei valószínűleg nem is találkoz(hat)tak. Egyikük a jelent meséli, a másik, mintha a bizalmasának vallana a múltjáról... és most már mi is azt érezzük, hogy felcsaptunk egy fotóalbumot: a helyzetek ismerősek, a képen szereplő személyek nem. És mégis, milyen közük lehet egymáshoz? Milyen az, ha olyasvalakivel találkozunk, akinek az élete, a története nem fontos, nem különös, nem érdekes a számunkra? Hogy van az, hogy valami nem fontos, nem különös, nem érdekes és mégis az?
Kicsoda Eszter Salamon? A külföldön hatalmas ismertségnek, elismertségnek örvendő táncos/koreográfus? Ebből a darabjából talán ez is kiderül.
A Presi-danses programsorozat keretében:
Dame de Pic/Compagnie Karine Ponties (B): Humus vertebra
tánc
Koreográfus: Karine PONTIES
Előadók: Eric DOMENEGHETTY, Claudio STELLATO, Jaro VINARSKY
Animáció, művészeti munkatárs: Stefano RICCI
Díszlet: Wilfrid ROCHE
Fény: Florence RICHARD
Zeneszerző: David MONCEAU
Zene: Sigur ROS
Jelmez: Samuel DRONET
Műszaki vezető: Guillaume FROMENTIN
Videó- és fénytechnika: Stefano SERRA
Előadás időpont: 2011. január 31. 20:00
Helyszín: TRAFÓ
Jegyvásárlás >>>
Madárijesztő: jelentéktelen jelenlét, nem ijeszt meg senkit, észre sem veszi senki, kategorizálhatatlan eszköz, értéktelen, nemtelen, tulajdonos nélküli tárgy. Mosolyogva, játékosan áll a mező szélén karóba húzva.
A brüsszeli Dame de Pic (Pikk dáma) nevű társulat vezetője, Karine Ponties mindig is a tánc és a képzőművészet, a különféle művészeti ágak összehangolásával kísérletezett. A Humus vertebra című előadásnak négy főszereplője van: a látomásszerű, hibrid figurákat alakító három férfi táncos és az olasz grafikus művész, Stefano Ricci. Költészet, álom, rajz(film) és tánc - párhuzamos formanyelvek, különböző stílusok és regiszterek találkozása a színpadon.
Karine Ponties számára az állati és emberi közötti lények prototípusa a madárijesztő magányos, ugyanakkor abszurd és komikus figurája. A porondszerű színpad, a néhány egyszerű, de számtalan minőségben használható faláda, a pergő rajzfilmkockák és a remek zene még a kényszeres jelentéskeresők figyelmét is eltereli. Mese az egész.
A Presi-danses programsorozat keretében:
Olga de Soto (ESP): histoire(s)
Videó-koreográfia & dokumentumfilm
Francia nyelven, magyar felirattal.
Koncepció, rendezés, koreográfia: Olga DE SOTO
Szereplők: Cyril ACCORSI és Olga DE SOTO
Videó, kép és hang: Olga DE SOTO
Vágó: Montxo DE SOTO és Olga DE SOTO
A dokumentumfilmben nyilatkoznak (a megjelenés sorrendjében): Micheline HESSE, Suzanne BATBEDAT, Robert GENIN, Brigitte EVELLIN, Julien PLEY, Françoise OLIVAUX, Olivier MERLIN és/and Frédéric STERN
Zene: Johann Sebastian BACH (zongoradarabok)
Előadó: Angela HEWITT - zongora
Díszlet: Thibault VANCRAENENBROECK
Világítás: Henri-Emmanuel DOUBLIER
Fénytechnika: Geni DIEZ / Sarah SCOUARNEC
Hang: Pierre GUFFLET
Műszaki vezető: Christophe GUALDE
Előadás időpont: 2011. január 26. 20:00
Helyszín: Merlin Színház
Jegyvásárlás >>>
(2002. október - részlet Olga de Soto naplójából)
Vajon milyen maradandó nyomot hagy a nézők fejében egy olyan előadás, amelyet jó néhány évtizeddel korábban lát(hat)tak? Olga de Soto koreográfus olyan „szemtanúkat" keresett, akik nézőként ott voltak 1946. június 26-án a párizsi Théâtre des Champs-Elysées legendás, Jean Cocteau mimodrámájára készült táncelőadásán. A beszélgetések során nem csupán emlékek és érzések elevenednek meg, hanem az annak idején a nézőtér sötétjéből figyelő tekintetek mintegy újra elénk vetítik magát a koreográfiát is. Olga de Soto ezekből a dokumentumokból dolgozott, hogy a maga módján alakítsa szubjektív tánctörténetté a felidézett múltat.
-------------
PRESI-DANSES
Táncelőadások Belgiumból, Spanyolországból és Magyarországról
2011. január 26-31.