Egy Kassák Lajos inspirálta interaktív művészeti programot hirdetett meg a Bakelit Multi Art Center. „A ló meghal, a madarak kirepülnek" című szabadverset Harsányi Attila, a Miskolci Nemzeti Színház, az Aradi Kamaraszínház és a Hetek Csoportja neves színművésze adja elő, a hallgatása közben pedig mindenki a saját képzőművészeti technikájának megfelelően felületre veti az előadás inspirálta gondolatait, érzelmeit, benyomásait.
Kassák költészetének talán legfontosabb darabja a viszonylag pályája elején írt nagy önéletrajzi műve. A költemény először Bécsben, a költő és Németh Andor szerkesztésében megindított 2x2 című folyóirat első és egyetlen számában jelent meg 1922-ben. Ez a közlés merőben eltér a mű minden további közlésétől, és ennél fogva fordításaitól is.
- A ló meghal... szerintem a magyar irodalom egyik legnehezebben értelmezhető verse. Személyes kötődésed van Kassák műveihez?
Harsányi Attila: Kassák Lajos édesanyját Istenes Erzsébetnek hívták, az enyémet Istenes Piroskának hívják. Lehet, hogy itt kezdődött a rokonszenv. Lehet, hogy nem. Egy író család könyvespolcán láttam meg először ezt a nevet: Kassak , valahogy az ékezet már le volt kopva, akkor arra gondoltam , hogy milyen fura egy név, ami visszafelé is ugyanaz. Azóta olvasom.
- Jövőre lesz 90 éve hogy először megjelent nyomtatásban. Szerinted aktuális még a mondanivalója?
H.A.: Nekem az marad, amíg csak élek. Majd eldöntik a nézők, hogy mit ér számukra ez a szöveg. Nekem már a csontomba is beépült, én már régen Kassák-függő vagyok.
- Mik voltak az első gondolataid, amikor elkezdted próbálni ezt a szerepet?
H.A.: Halálugrás - Kihívás - Hólyagok – Bütyök – Autonómia.
- Mit jelent számodra ez a vers?
H.A.: A művésszé válás gyötrelmeit.
Az előadás időpontja: 2011. május 2. 20:00 óra
Gödöllei Anna
forrás: Bakelit M.A.C.