A Csíki Játékszín előadásával kezdődött el a II. Kecskeméti Országos Zenés Színházi Találkozó (KOZSZT). A Csókos asszony című operettre nagyon sokan voltak kíváncsiak, teltház fogadta a hírös városban a csíkszeredai teátrum társulatát.
A KOZSZT első előadásaként Parászka Miklós rendezésében vitte színre Szilágyi László és Zerkovicz Béla darabját a Csíki Játékszín. - Minden évben a szilveszteri vagy a farsangi időszakban készítünk egy zenés előadást, amire óriási a közönségigény a színházunkban. Idén ezt a darabot tűztük műsorra – mondta Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója. - Az operett azért nagy kihívás, mert megvannak benne a műfaji klisék. Ahhoz, hogy ezek ne porosan, avíttan, üres formaként jelenjenek meg, hanem feltöltődjenek játékossággal, emberábrázolással, kell annyi bátorság, hogy ezt a nagyon akadémikus műfajt a társulat testére szabja a rendező. Fontos, hogy az a kapacitás, az a lelkület, jelenjen meg benne, amit a társulat hordoz, hiszen így születhet élő előadás. Ez a darab azért is különösen kedves számomra, mert két végzős marosvásárhelyi diákunk játssza a primadonna és a bonviván szerepeket – tette hozzá az igazgató.
Csókos asszony
A Székelyföld sokáig hagyományosan az erdélyi társulatok turnéterülete volt, majd 1990 után sorra szerveződtek állandó társulatok Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, majd Kézdivásárhelyen. A Csíki Játékszín 1998-ban jött létre, és idén már a tizenkettedik évadát zárta. Évente százhatvan előadást játszanak huszonhat-huszonhétezer nézőnek, repertoárjuk széles műfaji választékra épül. - Rendszeresen játszunk gyerekdarabokat, melyekkel a jövő közönségét szeretnénk kinevelni. Mivel három társulat - a székelyudvarhelyi, a gyergyószentmiklósi és a csíkszeredai - nagyon közel van egymáshoz, közösen működtetünk egy gyermekbérletrendszert. Ezen kívül játszunk művészszínházi törekvésű előadásokat és szórakoztató-színházi darabokat is. Úgy gondolom, ezek a műfajok funkcionálisan kiegészítik egymást. Nem egymás ellen vannak, hanem különféle kulturális igényekhez illeszkednek. Ha egy kamaradarab nézőterén hetven ember együtt tud élni egy előadással, az ugyanolyan fontos, mint ha négyszáz ember nevet és tapsol a Csókos asszonynak - emelte ki az igazgató, akitől megtudtuk, a most véget ért évadban többek között Shakespeare Macbeth-jét, Tasnádi István Finito-ját, de Martin McDonagh Vaknyugat című darabját is műsorra tűzték.
Parászka Miklós szerint munkájuk fontos felhajtóereje az érdeklődés, amit a közönség irántuk tanúsít. Vallja, fontos, hogy a teátrum a publikum ütőerén tartsa a kezét, és érzékelje, hogy mi az, ami iránt fogékonyak a nézők. - Csíkszeredában egy nyitott, minden műfaj iránt érdeklődő közönségük van. Ez a legnagyobb bíztatás számunkra – hangsúlyozta az igazgató, aki szerint a román színjátszással való interferenciák egy sajátos színt adnak a munkájuknak. Éppen ezért rendszeresen hív román rendezőket is a színházba.
Parászka Miklós úgy véli, a határon túli magyar társulatok gondjai nagyrészt hasonlóak, mint amikkel az anyaország teátrumai küzdenek. - Az anyagi problémáink éppúgy megvannak a bérek és a technikai fejlesztés területén egyaránt. Magyarországon sok jól felszerelt színház működik, és kiváló színészház hálózat épült ki, ami nálunk egyáltalán nem létezik – emelte ki az igazgató.
Parászka Miklós elárulta, nagyon jól érzik magukat Kecskeméten, a KOZSZT-on. - Fontos, hogy a színházak meg tudják mutatni egy-egy előadásukat ezen a fesztiválon. Kivételes lehetőség ez számunkra is. Emellett csodálatos a teátrum épülete, úgy érzem magam, mintha a nagyváradi színházban lennék – tette hozzá az igazgató.
KOZSZT
KECSKEMÉTI ORSZÁGOS ZENÉS SZÍNHÁZI TALÁLKOZÓ
2011. június 12-19.
június 12. vasárnap 19 óra
Szilágyi László – Zerkovitz Béla: Csókos asszony
operett
Rendező: Parászka Miklós
a Csíki Játékszín előadása
Helyszín: Katona József Színház
Jegyár: 3 500 és 2 500 Ft
június 14. kedd 19 óra
Tudom, hogy élsz
a Hólyagcirkusz Társulat előadása
Az alternatív színházak egyik kiemelkedő csoportja, számos hazai és külföldi elismerésben részesült.
Helyszín: Ruszt József Stúdió Színház
Jegyár: 1 500 Ft
június 15. szerda 19 óra
Orfeum anno
zenés játék
Rendező: Lendvai Zoltán
a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház előadása
Helyszín: Kelemen László Kamaraszínház
Jegyár: 2 000 Ft
június 16. csütörtök 19 óra
Kálmán Imre: Csárdáskirálynő
operett
Főszerepben: Szendy Szilvia, Kerényi Miklós Máté, Kállay Bori
a Budapesti Operettszínház előadása
Helyszín: Katona József Színház
Jegyár: 3 500 és 2 500 Ft
június 17. péntek19 óra
Jantyik Zsolt és a PG Csoport: Világvége szerelem
zenés kortárs keserédes
Rendező: Vidnyánszky Attila
a debreceni Csokonai Színház előadása
Helyszín: Katona József Színház
Jegyár: 2 500 és 1 500 Ft
június 18. szombat 19 óra
Steven Sater - Duncan Sheik: Tavaszébredés
musical
a Budapesti Operettszínház előadása
Helyszín: Ruszt József Stúdió Színház
Jegyár: 2000 Ft
június 19. vasárnap 20.30 óra
T.S. Eliot - A. Lloyd Webber: MACSKÁK
musical
Főszerepben: Egyházi Géza, Laklóth Aladár, Kökényessy Ági, Weil Róbert
Helyszín: FŐTÉR, Szabadtéri színpad
ingyenes előadás
JEGYÉRTÉKESÍTÉS AZ ELŐADÁSOKRA:
Katona József Színház Szervezési- és Jegyiroda:
Kecskemét, Katona J. tér 5. Tel.: 76/501-174, Tel./Fax: 76/501-177
Nyitva tartás: k-p: 9.00 – 19.00, szo. – vas.: előadás előtt 2 órával, az előadás első szünetének végéig
E-mail: jegyiroda@kecskemetikatona.hu
A jegy vásárláshoz Kultúra Utalványt is elfogadunk!
forrás: Katona József Színház, Kecskemét