Shakespeare-komédia premierjével indul a kőszínházi évad Zalaegerszegen: a klasszikus vígjátékot Vízkereszt, vagy bánom is én címmel pénteken mutatja be a Hevesi Sándor Színház társulata.
VIOLA: Asszonyom, engedje látnom az arcát.
OLIVIA: Arra is van megbízása a gazdájától, hogy az arcommal tárgyaljon? Most eltért a szerepétől. De tessék, elhúzzuk a függönyt és megtekintheti a festményt. Látja, uram: ez egy ifjúkori arcképem. Ugye, szép munka?
VIOLA: Mesteri, ha ez tényleg Isten munkája.
Kibogozhatatlan szálak
A Vízkereszt Shakespeare egyik legnépszerűbb, nálunk is igen gyakran játszott vígjátéka - látszólag egyszerű mű. Lényege a felszabadult, vidám bolondozás, a sokszoros félreértések és csalódások, álruhák és átöltözések kacagtató kavalkádja. Szélsebesen peregnek az események, már alig lehet kibogozni a szálakat, lányból fiú, úrból szolga, szolgából úr lesz egy pillanatra, szerelmesek kergetik egymást, míg végül mindenki elnyeri méltó jutalmát, ami persze még véletlenül sem az, amire vágyott. Bár a Vízkereszt zárójelenete igazi vígjátéki befejezés, Malvolio utolsó szavai bevégzetlenségre utalnak: „Még bosszút állok az egész bagázson!”
Látszólagos komédia - Csiszár Imre a darabról
A zalaegerszegi előadást Nádasdy Ádám fordítása alapján állította színpadra Csiszár Imre. Mint a rendező megjegyezte, a vízkereszt "a rumli, a törvények megszegésének az ideje", ekkor ér véget a böjt, és kezdődhet a tánc, a zene, a mulatság. A darab is arról szól, hogy néha fel lehet, sőt, fel is kell rúgni a rendet. A színpadon is gyorsan peregnek az események: szerelmesek kergetik egymást, a leányból villámgyors átöltözéssel fiú lesz, egy másik átöltözéssel a szolga válik úrrá, míg végül mindenki elnyeri méltó jutalmát.
A Vízkereszt azonban csak látszólag "önfeledt komédia" - hangsúlyozza Csiszár Imre, kiemelve, hogy Shakespeare vígjátékaiban ugyanazok a szereplők és szituációk fordulnak elő, mint a tragédiáiban. A shakespeare-i tragédiában is ott van "egy csipetnyi" komédia, de minden komédiában ott vannak a legtragikusabb események is, a Vízkeresztben például Malvolio tragédiája.
A "komédia a kétségbeesés kifejezése", az élet legfontosabb dolgait komédiában, vagyis nevettetve is el kell tudni mondani - idézte Dürrenmatt szavait a rendező, aki szerint a Nádasdy-fordítás még közelebb hozza a nézőt a történethez, a színészi játék pedig az emberi momentumokat emeli ki.
Hogy talál célba a rendezés?
Csiszár Imre számos komédiát és tragédiát rendezett, és mint fogalmazott, mindkettőnek megvan a maga szépsége. A különbség a rendező szerint talán csak annyi, hogy a "komédiának mindig direktebb a visszajelzése". A néző nevet, ha valamit viccesnek, humorosnak talál, és a visszajelzés rögtön megmutatja, "hogy célba talált-e a rendezés". A tragédiánál csak a darab végén, a tapsnál érzékelhető a közönség reagálása, de ennél sokkal fontosabb - és ez a legnagyobb siker a rendező számára - ha a néző később elgondolkodik azon, hogy mi látott a színpadon, és azon is, hogy mi miért történt - fejtette ki Csiszár Imre.
A Vízkeresztben többek között Urházy Gábor Lászlót, Zsíros Viktort, Spisák Istvánt, Pap Lujzát, Barsi Mártont, Bellus Attilát, György Jánost Kovács Olgát, Misurák Tündét, Farkas Ignácot, Balogh Tamást és Besenczi Árpádot láthatja Zalaegerszegen a közönség.
VÍZKERESZT
Orsino herceg, Illíria uralkodója - Urházy Gábor László
Valentin, úr a herceg kíséretében - Zsíros Viktor
Curio, úr a herceg kíséretében - Spisák István
Viola, fiatal nemeslány (átöltözve: Cesario) - Pap Lujza
Sebastian, Viola megmentője - Barsi Márton
Antonio, tengerésztiszt, Sebastian oltalmazója - Bellus Attila
Kapitány, Viola megmentője - György János Aase-díjas
Olivia, fiatal grófnő - Kovács Olga
Mária, nemes hajadon, Olivia társalkodónője - Misurák Tündé
Vitéz Böföghy Tóbi, Olivia rokona - Besenczi Árpád Jászai-díjas
Vitéz Fonnyadi Ábris, Böföghy barátja - Szakály Aurél
Malvolio, nemesember, háznagy Oliviánál - Farkas Ignác Jászai-díjas
Feste, tréfamester Oliviánál - Balogh Tamás
Fábián, Olivia háznépének tagja - Bálint Péter
Pap - Katona Kornél
Első rendőr - Spisák István
Második rendőr - Zsíros Viktor
Díszlet: Csiszár Imre
Jelmez: Szakács Györgyi
Zene: Máriás Zsolt
Koreográfus: Stefán Gábor
Világítás: Gibárti Tibor
Rendező: Csiszár Imre Jászai-díjas, Érdemes és Kiváló művész