Október 20-án mutatják be a Budapesti Operettszínházban Lehár Ferenc egyik legnépszerűbb darabját.
A Cigányszerelemben három különböző kultúra találkozik, de mint minden remekmű, Lehár operettje is túlmutat önmagán: kiszélesíti a szabadságvágy, a boldogságkeresés örök témáját. A produkció sajtótájékoztatója olyan hangulatosra sikerült, hogy még a teátrum igazgatója, Kerényi Miklós Gábor is táncra perdült.
Lehár Ferenc egyik legnépszerűbb darabját mutatja be kettős szereposztásban a Budapesti Operettszínház csütörtökön. Béres Attila a közelmúltban a jekatyerinburgi Szverdlovszk Zenés Színházban, majd a Szegedi Szabadtéri Játékokon állította színpadra a Cigányszerelem című operettet, most egészen új változatot láthat a közönség. A darab ősbemutatóját 1910 januárjában tartották a bécsi Carl-Theaterben német nyelven, a magyar szöveget Gábor Andor írta.
Peller Anna, Kerényi Miklós Máté, Kerényi Miklós Gábor és Béres Attila rendező
A Cigányszerelem sajtótájékoztatóján Kerényi Miklós Gábor is büszkén mesélt a készülő műről:
"Olyan sok minden zajlik párhuzamosan az Operettszínházban, hogy előfordult az is, hogy a nézőtéri büfében tartottuk a Cigányszerelem próbáját. Ám büszkén és boldogan jelentem, hogy a régóta várt Lehár premier közeleg. Az Operettszínház érdekes és jó úton jár, zenés típusú népszínház, mely széles rétegű nézőközönségnek próbál örömet szerezni; óvódásoknak, az ifjúságnak s idősebbeknek egyaránt. Olyan programot igyekszünk megvalósítani, ami a nemzeti kultúránkat, a magyar operett játszást, azaz hungarikumunkat is népszerűsíti. A 2011/2012-es évadban, a sztárszerzők évében, Claude-Michel Schönberg, Lehár Ferenc , Bertolt Brecht, Kálmán Imre és Szörényi Levente darabjai is repertoáron lesznek, a nevek önmagukért beszélnek. Az egyik kiemelkedő pillanat kétség kívül az Operett-szerzők egyik királyának műve, a Cigányszerelem bemutatója. "
Szendy Szilvi és Kerényi Miklós Máté
Arról, hogy a Cigányszerelem mitől ilyen népszerű, és mitől ilyen "forró", szerelemtől túlfűtött előadás, a sajtótájékoztatón előadott részletek is tanúbizonyságot tettek. Fischl Mónika és Vadász Dániel duettje, Szendy Szilvi és Kerényi Miklós Máté, akrobatikus elemekkel (koreográfus: Zsuráfszky Zoltán) dúsított előadása, valamint Frankó Tünde és Kalocsai Zsuzsa szívbemarkoló, majd fiesztába torkolló produkciója alapozta meg a hangulatot. A két primadonna elementáris erejű nótája közben a többi szereplő, sőt még az Operettszínház igazgatója is táncra perdült a Raktárszínház kicsiny terén.
Frankó Tünde és Kerényi Miklós Gábor valamint Béres Attila és Kalocsai Zsuzsa
Ezután a Cigányszerelem rendezője, Béres Attila mesélt az operetthez fűződő kapcsolatáról, a darab mondanivalójáról, és arról, hogy ami a Lehár darabjában bárhol és bármikor időszerű, az a két fiatal, Zórika és Józsi cigányprímás sistergő szerelme.
„Ez a darab a mindent elsöprő, lángoló érzésről szól. És arról, hogy a főszereplő Zórika miért hoz ésszerű döntést és választja inkább azt a férfit akivel le tudja élni az életét, miközben nem emészti el a folyamatos vágy. A Cigányszerelem történetben nem elsősorban a cigány a fontos. A legfontosabb dolog benne a szerelem. Mindannyiunknak vágya, megtapasztalni az ösztönös szerelmet, a végtelen erejűt. Vágyról, szerelmi háromszögről szól a darab. Van benne azonban igazi, klasszikus értelemben vett, sátras Cigánytábor is. Mindenesetre a történet most teljesen más lesz, mint az előző Cigányszerelem rendezéseim, (Jekatyerinburg, Szegedi Szabadtéri Játékok) letisztultabb, érthetőbb változat születik meg, hiszen tanultam a hibáimból."
A próbafolyamat mindazonáltal nem volt könnyű, a csapásolások gyakorlása közben többen balesetet szenvedtek, Csonka András például a premieren egykezes koreográfiával áll színpadra, begipszelt kézzel, Kalocsai Zsuzsának pedig az ujja szenvedett sérülést.
A sajtótájékoztatót végül Dolhai Attila a Gypsyland kíséretével, és közös énekléssel, azaz dzsilavázással zárta.
Dolhai Attila és a Gypsyland
A Lehár-operett története, szereplői:
Valahol Erdélyben, egy magyarok, románok és cigányok lakta területen él Zórika, Dragoján Péter vidéki földbirtokos lánya, és esküvőjére készül a szomszéd gazdag paraszt fiával, Gáborral. A ceremóniára azonban váratlanul betoppan Józsi, Zórika gyerekkori szerelme, aki a közeli cigánysor viskóiból verekedte fel magát egy vidéki város elsőszámú prímásává. A tervezett házasságot elsöpri a régi szerelem, és Zórika minden társadalmi elvárást felrúgva megszökik Józsival, hogy kövesse őt a cigánytáborba. A szökést nem csupán a megszégyenült örömapa és az elhagyott vőlegény nézi rossz szemmel, hanem Józsi korábbi szeretője, Ilona, a vidéki primadonna is, aki attól sem riad vissza, hogy hívatlanul megjelenjen Dragoján Péter birtokán...
Kalocsai Zsuzsa és Frankó Tünde
Zórikát Fischl Mónika, illetve Lukács Anita játssza, Józsit pedig Dolhai Attila és Vadász Dániel. Józsi korábbi szeretője, a féltékeny vidéki primadonna alakjában az egyik szereposztásban Frankó Tünde mutatkozik be, a másikban pedig Kalocsai Zsuzsa, aki néhány évvel ezelőtt Münchenben, a Deutsches Theaterben Zórikaként aratott fergeteges sikert.
Gábort Boncsér Gergely és Vadász Zsolt felváltva alakítja. A szubrett "poszton" Jolán szerepében hárman is színpadra lépnek: Peller Anna, Szendy Szilvi és Kékkovács Mara.
A Cigányszerelem október 20-tól látható a Budapesti Operettszínházban.