Peter Shaffer Equus című drámáját mutatta be a Thália Színház. Alföldi Róbert és Béres Ilona is nyilatkoztakaz előadásról, a közös munkáról, a fiatal alkotókról.
Alföldi Róbert a darabról:
Peter Shaffer világhírű drámájában Martin Dysart pszichiáter szerepét Alföldi Róbert, Alan Strangot Szamosi Donáth alakítja. A Dicső Dániel rendezte előadás kapcsán Alföldi Róbert elmondta, hogy a darab magyarországi ősbemutatóját a Vígszínházban sajnos nem látta, de a legendáját ismeri.
Gálffi László és Darvas Iván az Equusban
Arra a kérdésre, hogy miért izgalmas most játszani a darabot, úgy válaszolt: minden bonyolult szerepet érdekes játszani, minden pillanatban. "Ez a darab a lélek zavaros bugyrainak gyógyítását, a szabadság határait vizsgálja. Ez ma különösen érdekes kérdés, egy olyan társadalmi közegben, ahol egyre inkább megpróbálják megszabni a művészet határait" - fogalmazott.
A szerző, Peter Shaffer a darab 2007-es londoni bemutatója kapcsán kifejtette: az Equus a maga módján egy detektívtörténet, ahol minden bűnjel az első felvonásban van elrejtve. Alföldi Róbert ezzel kapcsolatban megjegyezte: egy bűneset lelki felderítése a darab, tehát ilyen szempontból tényleg egy nyomozás, azzal a különbséggel, hogy nem a gyilkos kilétét kell felderíteni, hanem annak szándékait. "Igazán nagy boldogság volt Béres Ilonával együtt lenni, együtt dolgozni, vele kezdtem a pályámat, még főiskolásként" - tette hozzá Alföldi.
Interjú Béres Ilonával az előadásról:
Azonnal elvállalta a szerepet?
Úgy járok a Tháliába, mintha hazajönnék. Ez már a harmadik premierem lesz: a Beszélő fejekkel kezdtem, A pillangók szabadokat még ma is játsszuk, nagy sikerrel. Szívesen és boldogan mondtam igent egy újabb tháliás felkérésre, pláne, hogy kiderült, Alföldi Róbert lesz a partnerem.
Sokan bizonytalanok, ha fiatal, kezdő rendezővel kellene dolgozniuk. Ez nem ingatta meg?
Dicső Daniról nem sokat tudtam. A pillangók szabadok próbái alatt találkoztam vele, fotózta az előadást és ő készítette a videós ajánlót. Még tavaly télen jelezte, hogy szeretné, ha én játszanám ezt a szerepet, megkért, hogy nézzem meg az előző rendezését, az Álmodozókat. Most nagyon kellemesen dolgozunk együtt, tehetséges fiatalembernek tartom. Szívesen ismerkedem friss tehetségekkel, az egész pályámat végigkísérte ez a kíváncsiság, sokat játszottam pályájuk kezdetekor Zsótér Sándornál, Balázs Zoltánnál, Kovalik Balázsnál.
A címszerepet játszó Szamosi Donáth is pályakezdő.
És irgalmatlan nehéz feladata van. De ahogy most látom, egy irányba tartanak a vektorok, érdekes és értékes előadás születhet. Egy héttel a premier előtt vagyunk, ez a „csodák hete”, ilyenkor bármi megtörténhet, minden a helyére kerül. Nagy öröm Alföldi Róberttel próbálni, őt is főiskolás kora óta ismerem, még növendékként beugrott a Várszínház híres, Szinetár-féle Tartuffe előadásába. Csodálatosak a táncosok, akik a lovakat játsszák, gyönyörűség nézni őket. Bent ülünk az egész előadás alatt, szinte nézővé válunk, bámulattal figyelem ezeknek a fegyelmezett fiatal testeknek a sugárzását. Nagyon jó dolog tehetséges emberek környezetében lenni. A Vígszínház tagja voltam, amikor ott ment az előadás, Gálffi Lászlóval és Darvas Ivánnal. Akkor Kútvölgyi Erzsébet játszotta a fiatal lányt, Jillt. Most ő játssza a mamát. Elmúltak a gyermekévek, de bennem még mindig erősen él az az előadás.
Amikor fiatalokkal, pályakezdőkkel dolgozik, teljesen rájuk bízza magát, vagy időnként beleszól a munkába, ha azt látja, valószínűleg nem az a jó irány?
Ha a rendező elég tehetséges, nyitott, és nem sértődős, akkor ő is látja, hogy ez egy közös dolog. És természetesen a fiatalok maguktól is jönnek az idősebb kollégához kérdezni. Most is megmondtam nekik, hogy boldogan segítek, de csak akkor, ha Dani is hallja, a háta mögött egy fél mondatot sem mondok a gyerekeknek. Úgy tűnik, hasznos is volt az együttműködés, mert elég sok mindenben meghallgatták a véleményemet.
Az Equusban Hester a pszichiáter legjobb barátja. Általában kortársakra szokták osztani ezt a két szerepet, nem kihagyva azt a lehetséges értelmezést, hogy esetleg a két ember között volt, vagy talán még most is van a barátságnál szorosabb kapcsolat. Most itt a Thália Színházban milyen viszonyban van egymással a pszichiáter és a bírónő?
Ez egy nagyon komoly barátság. Nem a szexusra épül a dolog, de az sincs kihangsúlyozva, hogy én netán egy pótanya lennék. Ez egy mély és szoros barátság, mely a kölcsönös bizalmon alapul, olyan szinten, hogy elég gyakran meg is érintjük egymást a színpadon. Jobban megnyilvánul egy fizikai kapcsolat ebben a relációban, mintha kortársak lennénk, mert abban mindig van valami látens, vagy visszafojtott, vagy fölvállalt erotika. Itt egy humánus kapcsolatról van szó. Egyszerűen szeretjük egymást.
Kritikus szemmel:
"Alan és a pszichiáter macska-egér harca közben fokozatosan bontakozik ki előttünk a karakterek élete, motivációja. A fiú családi háttere, zárkózottságának okai, gyógyítója saját démonai, kiégett útkeresése. A pszichiáter irigyli betege hitét és szenvedélyét, miközben tudja, csak úgy segíthet rajta, ha mindezt elnémítja benne". (parameter.sk )
"Ha hiszek valamiben, ami értelmét és motivációját adja az életemnek, ami talán csak az én lelkem szülöttje, akkor kockáztatok, mert milyen túlélési esélyeim vannak abban a világban, ahol a többség a már bejáratott és közösen elfogadott, a könnyebb utat választotta… Mi okozhat bűntudatot és mi valódi bűn? Talán az a szerencse, hogy újra és újra eldönthetjük, mi legyen a következő lépés…! Az előadás választ adhat hasonló kérdésekre, valamint arra, megoldást nyújthat-e minderre egy patakés?…(Schramek Andrea a színészblog.comon )
FOTÓK AZ ELŐADÁSBÓL:
Kőszegi Ákos Frank Strang, az apa és Kútvölgyi Erzsébet Dora Strang, az anya szerepében játszik
Béres Ilona és Alföldi Róbert
Holecskó Orsolya Jill és Szamosi Donáth Alan Strang szerepében
Szamosi Donáth Alan Strang szerepében
Forrás: Thália Színház, Színház.hu, parameter.sk, színészblog