Pelsőczy Réka a Thália Színházban nemrégiben rendezte meg a Gardénia című darabot, a Katona József Színházban pedig játszik A mi osztályunk című drámában. A színész-rendezővel a Népszava a színházak helyzetéről is beszélgetett.
Pelsőczy Réka úgy fogalmazott, a kortárs lengyel drámák most benne vannak a levegőben és a két előadás megszületésében vannak közös vonások. “A mi osztályunk szerzője Tadeusz Slobodzianek, az ő tanítványa a Gardéniát jegyző Elzbieta Chowaniec. Slobodzianek a drámalaboratóriumában tanította őt. Elzbieta ott mutatott neki először egy az anyjáról írt monológot, később ez bővült újabbakkal és ebből jött létre színésznők improvizációit is felhasználva a több nemzedéket átívelő Gardénia. Mindkét darab valóban tabutémákat feszeget és jellemzi őket a szembenézés, illetve a megtisztulás iránti vágy” – nyilatkozta a színész-rendező.
Arra, hogy gondolt-e már az önállósodásra azt felelte, nem. “Egyrészt azt hiszem, azért irányult rám rendezőként ekkora figyelem, mert a Katona József Színház tagja vagyok. Ezt kár lenne letagadni. Másrészt a Katonának annyira jó társulata van, hogy jó oda tartozni. Szeretek közöttük lenni” – mondta Réka., aki elárulta, hogy a Művészetek Palotája és Katona József Színház közös produkciójában mutatják be március 20-án a Musque, musik, música című koncertszínházi előadást, melyben a múlt század elejének európai slágerei lesznek a főszereplők.
A Népszava riportere arról is faggatta, a színházak átpolitizáltságát, illetve anyagi bizonytalanságát miként éli meg. Réka arról beszélt, aggasztják ezek a dolgok, és személyesen is fenyegetve érzi magát. A Magyar Színházról is kérdezték, ahol a Sweet Charity című előadást rendezte: “Azért is sajnálom az ottani színészeket, mert nagy ambícióval kezdtek el dolgozni, többeket az új vezetés csábított a tár
sulatba. Nem szabadna őket ekkora bizonytalanságban hagyni. Az Új Színház helyzete még siralmasabb. Cinikus hozzáállásnak tartom a főpolgármester részéről, hogy Csurkát kivonja a történetből, attól az ő szelleme még ott marad. Nem szabadna hagyni, hogy Dörner György igazgassa az Új Színházat és nemcsak a politikai nézetei miatt, hanem pályázata szakmaiatlansága miatt sem. Ezt most nem részletezném. (…) A rossz időszakok után csak jobbak jöhetnek. Nonszensz, hogy ma is úgy érezzük magunkat, mintha egy poszt-szocialista országban élnénk, ahol mindent a politika határoz meg” – mondta a színész-rendező.
A teljes interjút itt olvashatják.
Kapcsolódó anyag:
Mint egy Jedi lovag
Interjúk | 2011. február 17. csütörtök, 09:53
... mi következik, jó állapotba kerülök, működöm, náluk ilyen helyzet állt elő. Mindig éreztem dolgozik bennem egy erő, ami hat, mint egy Jedi lovagnál. Fiatalon nem merült fel bennem, hogy alkalmatlan volnék ...»