Április 26.-án nagyoperett debütál a Katona József Színházban, három felvonásban, Kovács Dániel rendezésében. Cikkünkben kiderül milyen történetet dolgoz fel a produkció, az előadás nyílt próbájáról olvashatnak beszámolót, és megosztjuk az előadás trailerét is.
A darabról
Ma este egész Magyarország Tunyándra egy kis alföldi falucskára figyel, hiszen itt ér véget a nagyszabású ünnepségsorozat, a SZÍVÜNK (Szent István Vándorünnep Nemzeti Kincseinkből). Nyulassy Viola helybéli virágkötőt egy csodálatos virágszobor megalkotására kérték fel a záróünnepség alkalmából, melyre visszatér szülőfalujába Szigeti Jácint is, Viola egykori szerelme, jelenlegi vidékfelemelési kormánybiztos. Hamarosan kiderül, hogy Tunyándon semmi sem a tervek szerint megy, ám összefogással végül sikeresen győzedelmeskedik az igazság, és minden hű szív megleli párját.A magyaros dallamok, a megható és tanulságos történet, az operett csillogó világa minden magyar keblet megdobogtat. Könnyes szemekkel, arcunkon mosollyal fogunk felkelni székeinkből a három felvonásnyi felhőtlen szórakozás után.
Próbanapló
„Új magyar operett? Primadonna, bonviván, szubrett, táncoskomikus? Hogy kell ezt elképzelni?” Ezekkel a kérdésekkel érkeztünk a szombat délelőtti nyílt próbára, nem is kevesen - hatalmas érdeklődés övezte az évad utolsó nyílt próbáját! Be sem fért a Kamrába ennyi kíváncsi színházlátogató; a lépcsőn, a sorok között, a földön, a nézőtér minden négyzetméterén ültünk.
„Várjatok még egy kicsit!” – kezdte Kovács Dániel rendező, de ez még nem nekünk szólt, és hamarosan hozzánk fordulva kifejtette nézeteit „eloperettesedett” világunkról, majd hozzátette: „Döntsék el maguk, hogy mennyire reflektál a darab, vagy mennyire csak a zene erejével hat…”
Részleteiben roppant aktuális, és közben hihetetlenül szórakoztató délelőttöt kaptunk a Katona József Színháztól. Kinek hahotával, kinek kuncogással telt, de mindannyiunk számára gondoskodtak a jó hangulatról. Ehhez kellett egy gördülékeny, izgalmas szöveg Vinnai András és Kovács Dániel tollából. Kellett a zene Kákonyi Árpád és Matkó Tamás gondozásában, és a láthatatlan zenész, ismét Kákonyi Árpád, aki kiváló humor- és ritmusérzékkel, vakon kísérte „rejtekhelyéről” a próbát. Klappoltak Máthé Zsolt dalszövegei és a Katona Gábor által koreografált a színpadi mozgások. Általános derültséget keltettek az olykor szokatlan rendezői instrukciók is: „De mintha puszit küldenél, Zoli: érkezzen meg a Bencéhez az a szem!”, a remek színészek (Elek Ferenc például már a puszta színre lépésével mosolyt fakasztott), de legfőképpen a váratlan malőrök, bakik (Rajkai Zoltán mint Hajmási B. Péter, zsebei sűrűjében elveszve, toll, utalvány, jegyzetfüzet után kutat, vagy épp a díszletlépcsőt bontja le véletlenszerűen)
Rajkai Zoltán, Bodnár Erika, Pálmai Anna, Borbély Alexandra, Elek Ferenc, Ötvös András, Ónodi Eszter | fotó: N. L.
Aki ott volt, izgatottan várja a további két felvonást! Aki nem volt ott, de szeretné megtudni, hogy „Jól csak a mijével táncol az ember?...”, annak lehetősége nyílik rá április 25-étől a Kamrában.
„Hatalmas siker lesz, át kell majd vinni a nagyszínházba!” – jósolta egy hölgy miközben kifelé araszolgattunk. Legyen igaza!
Írta: Nagy Lotti, Szmerek Tamás
VIRÁGOS MAGYARORSZÁG
Nagyoperett három felvonásban
SZIGETI JÁCINT, vidékfejlesztési kormánybiztos Ötvös András
NYULASSY VIOLA, virágkötő Ónodi Eszter
DREVENKA NORBI, személyi asszisztens Tasnádi Bence e.h. TEVA ösztöndíjas
KOVÁCS RÓZSI, néptáncoktató Pálmai Anna
BÖLCSŐ SÁNDOR, vállalkozó Elek Ferenc
BÖLCSŐ NIKOLETTA, a lánya Borbély Alexandra e.h. TEVA ösztöndíjas
NYULASSYNÉ IBOLYA, polgármester Bodnár Erika
NYULASSY PISTA, a fia Kocsis Gergely
HAJMÁSI B. PÉTER, polgárőr Rajkai Zoltán
KÖZMUNKÁSOK MINDENKI
Zene Kákonyi Árpád, Matkó Tamás
Dalszöveg Máthé Zsolt
Dramaturg Radnai Annamária, Szabó-Székely Ármin e.h., Boronkay Soma e.h.
Asszisztens Budavári Réka
Írta Kovács Dániel és Vinnai András
Rendező Kovács Dániel
Bemutató: 2012. április 26.