Kiss Csaba: jó értelemben véve elszálltunk

Az operafesztivállal egy időben a Miskolci Nemzeti Színház megkezdte új évadát. A teátrumot június 1-jétől Kiss Csaba rendező, drámaíró, dramaturg irányítja. Akár hat dudás is megférhet egy csárdában, véli a direktor, aki a színház öt állandó rendezője, Béres Attila, Keszég László, Rusznyák Gábor, Szabó Máté és Szőcs Artúr társaságában kíván új színt vinni a magyar színházművészetbe. Erről nyilatkozott a Magyar Nemzetnek.

Június 8-án - az operafesztivál nyitányával egy időben - megkezdődött a Miskolci Nemzeti Színház új évada. A kérdésre, milyen volt a fogadtatás, Kiss Csaba így felelt: ”
Bár a fesztiválokra általában is jellemző, hogy megmozgatják a várost, ismert emberek jönnek-mennek a főutcán, Miskolc most igazán felpezsdült. Nagy nyitottsággal fogadtak minket, a társaimmal mi is kíváncsian érkeztünk a városba. Tizenhat bemutatóval készült el az évadterv, az évad előadása az Úri muri lesz Keszég László rendezésében. Leszerződtettünk egy izgalmas, sokszínű társulatot: olyan színészeket, akik harminc-negyven éve miskolciak, vagy az elmúlt években eresztettek itt gyökeret, olyanokat is, akik országosan bizonyítottak, de igazából ez a hely lesz az első, ahol vezető színészek lesznek, és hat egyetemi hallgatót. Szerettük volna emlékezetessé tenni a megérkezésünket, kifejezni, hogy a város felé nyitott színház vagyunk. Ezért nyolc olyan középiskolával közösen, ahol képzőművészeti tagozat működik, becsomagoltuk a színházat az új évad képeibe. A város közepére egy 1800 négyzetméteres képzőművészeti értékű óriásplakát került. A színház zenekara Kesselyák Gergely vezényletével eljátszotta a Nabucco nyitányát, énekkarunk elénekelte a Szabadság-kórust, egy helyi fiatal vizuális művész fénnyel festette be a színház épületét, miközben a villamossági vállalat sötétségbe borította a városközpontot. Igazi világmegváltó hangulat kerekedett Miskolc közepén” – fejtette ki Kiss Csaba, aki szerint jó értelemben véve elszálltak.

kiss-csaba

Kiss szerint nem volt túl korai évadot kezdeni, meg kellett tapasztalniuk, hogy a koncepció, amivel megérkeztek, igaz-e, hiszen az ember hatalmasat tud félreálmodni, de már rengeteg új bérletesük van.

Kiss Csaba szólt arról is, hogy az európai színiakadémiák fesztiválját és a határon túli magyar színházak fesztiválját is megrendezné. “Mivel hét éve vagyok a debreceni Deszka Fesztivál egyik főszervezője, tudom, előadásokat meghívni sokkal egyszerűbb, mint egy színházi szemléletet megjeleníteni. Áprilisban a határon túli magyar színházak fesztiválját úgy tartanánk meg, hogy a társulatokat végig itt marasztalnánk, láthassák, beszélhessék meg egymás előadásait. Börzét is rendeznénk: elhívnánk ide a magyarországi befogadóhelyek vezetőit, nézzék meg az előadásokat, és lehetőleg minél többet mutassanak be. Erre az infrastruktúránk, és úgy tudjuk, a pénzünk is megvan. Ezt követné az operafesztivál, szeptemberben pedig a CineFest, ami az egyetlen talpon maradt, és egyre izgalmasabb filmfesztiválja az országnak. Jelen pillanatban egy olyan koncepció kidolgozása zajlik, ami Miskolcot fesztiválvárossá tenné, L. Simon László, az új kulturális államtitkár az első pillanattól kezdve védnökként e gondolat mellé állt” – árulta el Kiss Csaba.

“Az árral szembe tartunk: egyelőre az együttműködés gyönyörűen megy, nem az egoisták világát teremtettük meg. A legizgalmasabb, ugyanakkor a legképlékenyebb, hogy hat rendező alakít egy színházat, ráadásul minden rendező az átlaghoz képest is jelentős egótöbblettel bír. Az első fél évünk tapasztalata kifejezetten lelkesítő. Ha három éven keresztül így megmarad ez a csapat, még az is lehet, innen Miskolcról fog kinőni egy új rendezői iskola” – fogalmazott Kiss Csaba a Magyar Nemzetnek. 

süti beállítások módosítása