Szomorú vasárnap és Bányavirág a Csűrszínházban

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata két előadással szerepel Mikházán, a 10. Csűrszínházi Napok – 2012. programjában.

Müller Péter - Seress Rezső: Szomorú vasárnap című kamaramusicalje június 30-án, szombaton délután 5 órától tekinthető meg a Csűrszínházban. A szereposztás tagjai Kárp György, Nagy Dorottya és Bokor Barna, az előadás rendezője Kincses Elemér.

Székely Csaba: Bányavirág című darabja - a Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös előadása - a Pécsi Országos Színházi Találkozón a legjobb előadás díját érdemelte ki. Két főszereplője Viola Gábor és Bányai Kelemen Barna pedig a MASZK Országos Színészegyesület által odaítélt legjobb férfialakítás díján osztozott. A Sebestyén Aba rendezte előadás szintén június 30-án, szombaton este fél 10-től lesz műsoron a Csűrszínházban.

Jegyek elővételben Marosvásárhelyen a Kultúrpalota jegyirodájában válthatók keddtől péntekig 12.00-17.30 óra között, (telefon: 0265261420 vagy 0372758230), és előadások előtt Mikházán a Csűrszínháznál felállított jegypénztárban. Részletek a: www.facebook.com/tompamiklos oldalon.

banyaviragFotó: Bartha László

A Csűrszínházról:

A Mikházi Csűrszínházi Társaság szándéknyilatkozata

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, az egykori Székely Színház jogutódjaként, az 1946-os alapítólevél szellemében, fontos célkitűzésnek tekinti a környező és a távolabbi vidékek kulturális életének a fellendítését. Ezt elsősorban tájelőadások, művészi jellegű rendezvények révén látja megvalósíthatónak.

A romániai magyar közösségek által lakott területek elszorványosodása és az azt követő elnéptelenedés, fenyegető veszélyként jelentkezik Erdély több területén, így Marosvásárhely közelében, húsz-hetven kilométer sávban jelenleg még kb. 30.000 lakóst magába foglaló tömb-magyar jellegű Nyárád-mentén is. E terület magyar jellegét megőrizni, népességének megmaradását elősegíteni, a hagyományőrzés és a korszerű művelődési lehetőségek megteremtése révén fontos nemzet-stratégiai feladat.

A fentiek szellemében 2003 nyarán a Tompa Miklós Társulat néhány színésze úgy gondolta, hogy a Nyárád-mente központi fekvésű 800 éves történelmi múlttal, kulturális hagyományokkal rendelkező településén, Mikházán kedvező feltételek adottak egy, a magyarországi Kapolcsi Művészetek Völgye-szerű nyári rendezvénysorozat fokozatos kialakítására.

csurszinhazFotó: marosvasarhelyi.info

Így született meg a Mikházi Csűrszínház. Az első években az előadások a község központjában, a helyi önkormányzat tulajdonában lévő telken, egy romos csűr előtt, hevenyészett színpadon történtek meg. A sikeren felbuzdulva a szervezők úgy gondolták, hogy talán egy kis szerencsével és pénzzel, ötlettel és ügyszeretettel el tudják érni, hogy a romos csűr helyébe egy korszerű, de a csűr rusztikus jellegét megőrizendő modern nyári színházat lehessen építeni.

És az álomból valóság lett. 2009 júniusában ünnepélyes keretek között felavattuk a Mikházi Csűrszínházat.

Komoly anyagi és szellemi támogatást kaptunk a Marosvásárhelyi Rotary Téka Club helyi szervezetétől, akik elvállalták a Csűrszínház fővédnökségét. A színház épület tervének kivitelezője Koszta Árpád műépítész, szintén Rotary Téka Club tag. A nézőtér tervezője: Keresztes Géza, mérnök.

Az építkezéshez szükséges pénz egy részét a Maros Megyei Tanács, pontosabban Lokodi Edit tanácselnök segítésével tudtuk beszerezni.

Külön köszönet jár Lokodi Edit elnök asszonynak, akinek segítsége nélkül ez a terv nem valósulhatott volna meg.

A végső összeget pedig a Nyárádremetei Tanács pályázat útján nyerte meg, a „szállító” a Román Vallási és Kulturális Minisztérium.

Köszönet és hála mindenkinek.

További információ és részletes program: csurszinhaz.ro 

süti beállítások módosítása