A Független Előadó-művészeti Szövetség nyílt levelet írt az Emberi Erőforrások Minisztériuma zárolási kötelezettségének ügyében Balog Zoltán miniszternek és L. Simon László kulturális államtitkárnak.
Tisztelt Miniszter úr, Tisztelt Államtitkár úr!
A Magyar Közlöny 2012. október 8-i, 132. számából értesültünk a 2012. évi költségvetési egyenleg tartását biztosító intézkedéseket tartalmazó 1428/2012 (X. 8). kormányhatározatról. Ennek értelmében az illetékes szerveknek zárolási és maradványképzési kötelezettségeiket október 10-ig kell a Nemzetgazdasági Miniszterrel jóváhagyatniuk, október 15-ig pedig a Magyar Államkincstárnál jelenteniük. A zárolások összértéke közel 49 milliárd forint. Mint ahogy az a jogszabályból kiderül, az Emberi Erőforrások Minisztériumát példátlan mértékű, több mint 17 milliárd forintos zárolásra kötelezik ezzel, ami a központi költségvetési szervek zárolási összértékének közel 35%-a.
A Független Előadó-művészeti Szövetség értesülései szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma mindezidáig nem kötött szerződést az Nemzeti Kulturális Alappal a VI. kategóriában nyilvántartásba vett független színházak tevékenységének támogatásával kapcsolatos pályázatkezelői teendők ellátására. Éppen ezért jogos az aggodalom, hogy a független szféra részére már megítélt összegek is a zárolás hatálya alá eshetnek.
Fel szeretnénk hívni a tisztelt figyelmüket, hogy a területet már eddig is többszöri, nagyarányú elvonás sújtotta. Az elmúlt évek kiadáscsökkentő intézkedései a társterületek elvonási arányait figyelembe véve, rendkívüli mértékben kényszerítették működésük átalakítására, nem egy esetben beszüntetésére a terület alkotóit.
2009 óta az éves pályázati keretösszeg több mint 57%-kal csökkent, ami kirívó példa a hazai kulturális finanszírozásban. Egy újabb zárolást a terület nem élne túl. A legkisebb mértékű, akár néhány százalékos zárolás is a független előadó-művészeti szféra megszüntetését jelentené.
Tisztelettel kérjük, hogy a Nemzetgazdasági Miniszter részére küldendő zárolási javaslatcsomag megfogalmazásakor a fentiek figyelembevételével mérlegeljék felelősségüket a kortárs nemzeti előadó-művészet megmaradásának érdekében.
Tisztelettel:
Csató Kata bábművész (ESZME), elnök
Erős Balázs kulturális menedzser (MU Színház), alelnök
Goda Gábor koreográfus (Artus), alelnök
Schilling Árpád színházrendező (Krétakör), alelnök
Budapest, 2012. október 9.