Orgona-sztorik Mácsai Pállal a MüPában

Folytatódik az 'Orgona-sztorik' című sorozat Mácsai Pállal és Fassang Lászlóval a MüPában.

Egy sorozatról:

Éppen 75 éve történt, hogy César Franck és Charles-Marie Widor leghíresebb tanítványa, a párizsi Notre-Dame katedrális vak orgonistája, Louis Vierne életének ezerhétszázötvenedik koncertjén az orgonapadon lelte halálát. 1750 koncert... Widor valóban Bach örökösét nevelte volna ki? A pad támlája megtartotta Vierne testét, ezért a közönség kezdetben csak a lábbal kitartott, örökkévalóságba nyúló hangra lett figyelmes, majd néhány perc múlva futótűzként terjedt el a hatvanhét éves mester halálhíre.
Fassang László és Mácsai Pál nagysikerű sorozatának negyedik estjén ehhez hasonló meghökkentő esetekről lesz szó, amelyek végigkísérik a hangszerek királynőjének történetét. Tragédiák, összeesküvések, aljas fondorlatok és szerencsétlen balesetek, nemzetek között feszülő indulatok és elképesztő személyes sorsok elevenednek meg Mácsai Pál elbeszélésében, Fassang László és a Liszt Akadémia legtehetségesebb orgonista növendékeinek előadásában pedig megszólalnak majd mindazok a zenék - orgonaművek az elmúlt háromszáz év meghatározó szerzőitől -, amelyek végső soron értelmet adnak ezeknek a valóban megtörtént, meghökkentő meséknek.

orgona-sztorik-iv-improvizaciok

Mácsai Pál így mesélt a Fidelionak a program kapcsán:

A pianínó megjelenéséből elsőként az izgalomra emlékszem, és az idegen tárgy bonyolult szagára, a filcből, politúrból és porszagból való újdonságra. Természetesen aznap már klimpíroztam, én is rávetettem magam, csak valahogy nem merült fel, hogy tanuljak, nyilván nem akartam eléggé. A testvérem gyakorlása nem zavart, de nem is csinált kedvet: én mindenevő voltam, ő pedig már tízévesen is utálta a könnyűzenét, sosem hallgatta, szerintem ma sem ismer fel egyetlen Beatles-számot sem, a többiről nem is beszélve. Emiatt néha verekedtünk, ha meg az ő szalagjait hallgattam, akkor hagyta - jó testvér a rossz ízlésű öccsének -, hátha ragad rám valami. Ez persze a kiskamaszkorra vonatkozik, később már együtt lógtunk be a Zeneakadémián a koncertekre. Én máig hallgatok rockzenét is, ő ma sem. A folytatást itt olvashatja.

Időpont: 

2012. november 11. 19:30 - 22:00 Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Vierne: II. (e-moll) orgonaszimfónia, op. 20 - I. Allegro
Lefébure-Wély: Bolero de concert, op. 166
J. S. Bach: F-dúr toccáta, BWV 540
Improvizáció Bruckner stílusában
Alkan: a-moll etűd pedálszólóra - Fughetta
César Franck: H-dúr cantabile
Widor: VI. orgonaszimfónia, op. 42, No. 2 - III. Intermezzo
Vierne: Stèle pour un enfant défunt, op. 58, No. 3
Improvizáció a Salve regina gregorián himnusz dallamára

Erre a koncertre jegyét a Művészetek Palotája saját jegypénztáraiban üdülési csekk, Edenred Ticket Culture utalvány, Sodexho Pass Kultúra – és Ajándékutalvány, Művészetek Palotája ajándékutalvány beváltásával, valamint a SZÉP kártya szabadidő kerete terhére is megvásárolhatja.

Jegyárak: 2900, 3500, 4500, 5900, 7900 Ft

süti beállítások módosítása