A Nemzeti Színház jelenlegi direktora szerint az igazi gladiátorok megvárták az egymással vívott meccs kimenetelét, nem előtte hirdettek győztest. Alföldi Róbertet a Népszava kérdezte.
"Egy pályázat esetében normális helyzetben vezetői filozófiák, alkotói hozzáállások, hiteles művészi életutak hasonlítódnak össze. Az viszont abszurditás, ha csak valamiféle harc számít, aminek nincs köze a kultúrához, a művészethez és a nemzethez sem. Kultúrharcot vívunk a saját országunkon belül egy olyan területen, ahol nincsenek konkrét és megkérdőjelezhetetlen igazodási pontok. Hiszen a művészetnek az a lényege, hogy szabad és egyéni utakat mutat be. A Nemzeti Színháznak igenis példát kellene mutatni, hogy egy ország mit gondol a kultúráról, a minőségről és a teljesítményről. Sajnos az elmúlt napok történései nem azt mutatják, hogy ezek fontosak lennének" - nyilatkozta Alföldi Róbert a Népszavának.
“Én is hallottam olyan híreket, amely szerint már minden eldőlt. Én azért maradnék abban a hitemben, hogy még nem született döntés a pályázatokról. Nekem nem dolgom és az ízlésemtől is távol áll, hogy bárkinek az elmúlt napokban tett kijelentéseit minősítsem. Mindenkinek a tettei önmagukért beszélnek. A gladiátorok megvárták az egymással vívott meccs kimenetelét, nem előtte hirdettek győztest, mert az nem elegáns, és nem férfias dolog” – fogalmazott Alföldi Róbert, aki szerint abban semmi különös nincs, hogy két nagy tudású színházi alkotó versenybe száll ugyanazért a pozícióért.
Alföldi azt is kijelentette:, úgy véli, saját magát, az elmúlt öt évet, a saját társulatát, illetve a színház nézőit köpné szembe, ha nem csinálná végig ezt a pályázatot tisztességesen.
A felvetésre, miszerint Vidnyánszky Attila azt mondta, ha nyer, az egész nemzetnek szóló színházat csinál majd, úgy reagált: “Ezzel a mondattal nem került be új szólam a Nemzeti Színház, illetve az én munkám körüli polémiába. Szerintem nem lehet olyan színházat csinálni, ami mindenkinek tetszik. Ha valaki veszi a fáradságot és végignézi a Nemzeti Színház mostani repertoárját, akkor azt tapasztalhatja, hogy a kínálat az egész nemzetnek szól, bárki tetszés szerint választhat a produkciók közül. (...) Egy színháznak az a dolga, hogy kérdéseket vessen fel, a válaszokat a nézőknek kell megtalálni. A művészet nem lehet ideologikus” – fejtette ki Alföldi Róbert.
“Egy előadás nálunk csak akkor jött létre, ha valós közlendője volt. Ez nem különböző színházi trendekhez való kapcsolódást jelent, hanem azt, hogy felelős alkotók felelősen gondolkodnak egy adott színdarabról, illetve arról a problémáról, amit az a mű boncol, illetve olyan gondokkal szembesít, amelyekkel ma is együtt élünk” – tette hozzá az igazgató.
Forrás: Népszava