Turek Miklóssal, a Versszínház alapítójával olvashatnak rövid interjút.
Egyik nap Londonban Radnóti, másik nap Hatvanban Pilinszky, délelőtt a Borgiák-ban középkori francia tisztet alakít, este már Balázsházy huszárfőhadnagy a József Attila Színházban, majd Petőfiként éli a ’48-as forradalom történéseit Turek Miklós színművész, a Versszínház alapítója. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Turek Miklós novemberben Londonban vendégszerepelt Radnóti Miklós halálának 68. évfordulója alkalmából az „Árny az árnyban" c. Radnóti előadással. Ennek kapcsán mesélt.
Beszélgetés Turek Miklóssal:
- Miért tartja fontosnak, hogy a határainkon túlra is eljussanak a versszínházi előadások?
- Az elmúlt nyolc év számos külföldi fellépésén azt tapasztaltam, hogy a határ menti és határon túli magyar közösségekben még erőteljesebben szólal meg minden kimondott magyar mondat. Pedig a Versszínház előadásai nem ígérnek könnyed kikapcsolódást, felhőtlen szórakozást...
- Legutóbb Londonba hívták...
- A londoni színház- és versbarátok méltó módon kívánták megünnepelni Radnóti halálának évfordulóját. Erre alkalmasnak mutatkozott Radnóti Miklós életét és költészetét bemutató előadásom, ezért ismét meghívtak, mert a tavalyi József Attila előadás után már tudták, mire számíthatnak. A megemlékezés a Londoni Magyar Kulturális Intézetben kapott otthont a költő halálának pontosan a 68. évfordulóján, november 9-én a Stage in London Ltd. szervezésében. Az előadásban Radnóti angyala, a halott Radnóti Miklós tekint vissza hányattatott életére, a korra, amelyben sok millió ember lelte halálát különböző hamis ideológiák áldozataként. Radnótit 3200 magyar társával egy szerbiai munkatáborból erőltetett menetben hajtották Németország felé és a legyengült szervezetű költőt a háború vége előtt pár nappal lőtték tömegsírba Magyarországon, Abda község határában. Az előadás ennek a jelenetnek a kimerevített pillanata, amikor a golyó a koponyába hatol, de az emlékezet még működik.
- Miért tartja fontosnak, hogy megismertesse a költők szubjektív krónikáit a nagy világégésekről?
- Azért, mert úgy gondolom, a történelem velünk él, ha nem is veszünk róla tudomást. A térben és időben messzinek tűnő események nem is oly távoliak, feltétlenül hatnak mindennapjainkra. Talán egy-egy est lehetővé teszi, hogy ezt felismerjük, hogy akár megértsünk valamit saját sorsunkból. Játszottunk már a washingtoni nagykövetségen, a bostoni templomban, a torontói könyvtárban, professzionális színpadon, kávéházban és szabadtéren is, sőt volt Faludy-előadás a Lánchídon is. Mindenütt nyitottan fogadták a Versszínházat.
- Mikor megy legközelebb Londonba?
- Szó esett egy a jövő évi március 15-i ünnepi londoni megemlékező Petőfi előadásról, de erről még folynak az egyeztetések. A Stage in London szervező párosa, Juhász Edit és Marton Gábor, hallatlan lelkesedéssel és odaadással szervezi ezeket a kinti magyarok számára különlegességnek számító kulturális rendezvényeket. Vendégszerepelt már náluk Rudolf Péter és Nagy-Kálózy Eszter, Kálloy Molnár Péter és Palya Bea - és most kaptam a hírt, hogy a Beugró stábját is hamarosan vendégül látják Londonban.
- Magyarországon hol találkozhatunk a Versszínházzal?
- Jelenleg az előadásoknak nincs állandó helyszíne, de van szerencsénk az ország különböző pontjain fellépni, sok meghívást kapunk. „Versszínház a suliban” projektünkkel rendszeresen lépünk fel iskolákban, egyetemeken, művelődési intézményekben. Amelyik oktatási intézménynek nincs az előadás befogadására alkalmas helyisége, annak diákjait, hallgatóit partner színházaink egyikébe visszük, például a József Attila Színházba, illetve a Pesti Magyar Színházba.
- Mit tart a következő feladatának?
- Következő feladatom? Rengeteg van! Most hazafelé még szőlőt veszek a feleségemnek, mert az a kedvenc gyümölcse, este pedig meg kell tanulom egy reklám-forgatáshoz a szöveget. Izgalmas! De hamarosan új versszínházi produkció is jön...
Az interjút készítette: S.B.