Londonban járt Radnóti - Villáminterjú a Versszínház alapítójával

Turek Miklóssal, a Versszínház alapítójával olvashatnak rövid interjút.

Egyik nap Londonban Radnóti, másik nap Hatvanban Pilinszky, délelőtt a Borgiák-ban középkori francia tisztet alakít, este már Balázsházy huszárfőhadnagy a József Attila Színházban, majd Petőfiként éli a ’48-as forradalom történéseit Turek Miklós színművész, a Versszínház alapítója. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Turek Miklós novemberben Londonban vendégszerepelt Radnóti Miklós halálának 68. évfordulója alkalmából az „Árny az árnyban" c. Radnóti előadással. Ennek kapcsán mesélt.

4klt

Beszélgetés Turek Miklóssal:
- Miért tartja fontosnak, hogy a határainkon túlra is eljussanak a versszínházi előadások? 
- Az elmúlt nyolc év számos külföldi fellépésén azt tapasztaltam, hogy a határ menti és határon túli magyar közösségekben még erőteljesebben szólal meg minden kimondott magyar mondat. Pedig a Versszínház előadásai nem ígérnek könnyed kikapcsolódást, felhőtlen szórakozást...  
- Legutóbb Londonba hívták... 
- A londoni színház- és versbarátok méltó módon kívánták megünnepelni Radnóti halálának évfordulóját. Erre alkalmasnak mutatkozott Radnóti Miklós életét és költészetét bemutató előadásom, ezért ismét meghívtak, mert a tavalyi József Attila előadás után már tudták, mire számíthatnak. A megemlékezés a Londoni Magyar Kulturális Intézetben kapott otthont a költő halálának pontosan a 68. évfordulóján, november 9-én a Stage in London Ltd. szervezésében. Az előadásban Radnóti angyala, a halott Radnóti Miklós tekint vissza hányattatott életére, a korra, amelyben sok millió ember lelte halálát különböző hamis ideológiák áldozataként. Radnótit 3200 magyar társával egy szerbiai munkatáborból erőltetett menetben hajtották Németország felé és a legyengült szervezetű költőt a háború vége előtt pár nappal lőtték tömegsírba Magyarországon, Abda község határában. Az előadás ennek a jelenetnek a kimerevített pillanata, amikor a golyó a koponyába hatol, de az emlékezet még működik.

small_-_turek_100610_DSC_4143

- Miért tartja fontosnak, hogy megismertesse a költők szubjektív krónikáit a nagy világégésekről? 
- Azért, mert úgy gondolom, a történelem velünk él, ha nem is veszünk róla tudomást. A térben és időben messzinek tűnő események nem is oly távoliak, feltétlenül hatnak mindennapjainkra. Talán egy-egy est lehetővé teszi, hogy ezt felismerjük, hogy akár megértsünk valamit saját sorsunkból. Játszottunk már a washingtoni nagykövetségen, a bostoni templomban, a torontói könyvtárban, professzionális színpadon, kávéházban és szabadtéren is, sőt volt Faludy-előadás a Lánchídon is. Mindenütt nyitottan fogadták a Versszínházat.

- Mikor megy legközelebb Londonba?
- Szó esett egy a jövő évi március 15-i ünnepi londoni megemlékező Petőfi előadásról, de erről még folynak az egyeztetések. A Stage in London szervező párosa, Juhász Edit és Marton Gábor, hallatlan lelkesedéssel és odaadással szervezi ezeket a kinti magyarok számára különlegességnek számító kulturális rendezvényeket. Vendégszerepelt már náluk Rudolf Péter és Nagy-Kálózy Eszter, Kálloy Molnár Péter és Palya Bea - és most kaptam a hírt, hogy a Beugró stábját is hamarosan vendégül látják Londonban.
- Magyarországon hol találkozhatunk a Versszínházzal?
- Jelenleg az előadásoknak nincs állandó helyszíne, de van szerencsénk az ország különböző pontjain fellépni, sok meghívást kapunk. „Versszínház a suliban” projektünkkel rendszeresen lépünk fel iskolákban, egyetemeken, művelődési intézményekben. Amelyik oktatási intézménynek nincs az előadás befogadására alkalmas helyisége, annak diákjait, hallgatóit partner színházaink egyikébe visszük, például a József Attila Színházba, illetve a Pesti Magyar Színházba.
- Mit tart a következő feladatának?
- Következő feladatom? Rengeteg van! Most hazafelé még szőlőt veszek a feleségemnek, mert az a kedvenc gyümölcse, este pedig meg kell tanulom egy reklám-forgatáshoz a szöveget. Izgalmas! De hamarosan új versszínházi produkció is jön...

Az interjút készítette: S.B.

süti beállítások módosítása