Nánay István Takács Gáborral, a FESZ Színházi nevelési szekció képviselőjével beszélgetett. Szemléztük.
A szekció tagjainak száma mára meghaladja a húszat, tehát a szövetség összlétszámának több mint ötöde ide regisztrált. A kérdésre, mi ennek az ok, Takács Gábor úgy felelt, ők is meglepődtek, hogy ennyien vannak. "Természetesen nemcsak azok a társulatok vannak közöttünk, amelyek hosszú évek óta fő hivatásukként művelik a színházi nevelés valamelyik ágát, műfaját, hanem olyanok is, amelyek általános működésük csupán egyik szegmensének tekintik vagy szeretnék tekinteni a nevelési funkciót, s olyan egyéni tagjaink is vannak, akik színházi nevelési tárgyú kutatással, elméleti munkával akarnak foglalkozni, illetve akik önmagukat, vagy személyükben valamelyik nem független, de komoly színházi nevelési profillal is rendelkező társulatot képviselik. Ez utóbbira a legjobb példa Végh Ildikó, aki a Lakmusz Csoport mellett a Katona József Színházban végez úttörő és nagyon hatékony nevelési munkát. Kétségtelen, hogy ez a kettősség – formailag egyéni taggal, ténylegesen meg egy együttessel van dolgunk – némileg felemás helyzet" - magyarázta Takács Gábor.
Arról, miként találják meg a szakmai közös nevezőt, elmondta: "Egy év után sem vagyunk sokkal okosabbak a tekintetben, hogy akik a rendszeresen megtartott megbeszéléseinken körülülik az asztalt, mit is csinálnak pontosan. Ennek egyik oka az, hogy szakmai problémák tisztázásánál többnyire fontosabb vagy sürgetőbb volt az olyan aktuálisan felvetődő kérdések megoldása, mint például a függetleneknek a POSZT-on való megjelenése, a független szférát is érintő kormányzati intézkedésekre, különböző pályázatokkal kapcsolatos anomáliákra való reagálás vagy a 2013-as pályázati kiírásra tett FESZ-javaslatban való közreműködés. Megítélésem szerint ez a szekció állásfoglalásaival, meglátásaival, javaslataival hathatósan közrejátszott abban, hogy a FESZ egésze egységesen és koncepciózusan tudja képviselni a függetlenek érdekeit és minden lényeges kérdésben erőteljesen hallatta hangját" - fejtette ki Takács Gábor, aki elárulta, az elmúlt év egymás megismeréséről szólt, felmérést végeztek arról, ki mit csinál, hogyan tudja meghatározni azt, amit csinál és februárban, egy szakmai napot tartanának, amelyen a felmérés tapasztalatait, következményeit vitathatnák meg.
A felvetésre: ahogy a FESZ, úgy e tagozat munkájában is egyelőre az érdekérvényesítés követelménye erősebb az értékérvényesitésénél, Takács Gábor úgy reagált: "Ez kétségtelenül így van. De az ismert külső körülmények az egész szervezetet, s így a tagozatokat is arra kényszerítette és kényszeríti, hogy az életfeltételeink megteremtését tekintsük elsődleges célunknak, ezért tegyünk meg mindnet a lehetőségeink szerint, s ez a küzdelem nagyon sok energiát elvisz. Miközben persze tudjuk, valóban fontos feladatunk lenne az, hogy ne csak az érdekek, hanem legalább ennyire az értékek mentén szerveződjön ez a társaság. Ehhez mindenekelőtt azt kell tudnunk meghatározni, hogy egyáltalán melyek a közös értékek és érdekek. Amikor például azt kezdjük boncolgatni, hogy mi a színházi nevelés tartalma, fogalmi zűrzavart tapasztalunk, mert nem tisztázottak a színházi nevelésen belüli műfajok meghatározásai, nem derül ki, hogy ki mire és hogyan használja a színházi nevelést és így tovább. Pedig nagyon nagy szükség lenne arra, hogy minimális konszenzus alakuljon ki abban: melyek egy TIE-foglalkozásnak, osztálytermi színháznak vagy beavató programnak a szakmai minimum feltételei. Ez lenne az alapja annak, hogy hiteles szakmai grémiumként hallathassuk a hangunkat. Ezt a szakmát vagy hivatást a világban is, nálunk is elsősorban a független státusú művészek, dráma-és/vagy színházpedagógusok gyakorolják, éppen ezért értelemszerűen az ő kompetenciájuk e terület szakmai alapelveinek, diszciplínáinak meghatározása, képviselete. Meggyőződésem, hogy a hiteles testületi szakmai véleményformálás lehetőségét nagyban segítheti a színházi nevelés szekció léte, s még inkább a jövőbeni szakmai megerősödése" - fogalmazott Takács Gábor.
Arról, hogy saját együttese, a Káva milyen stratégiával próbálja megtartani és megszilárdítani az eddig kivívott pozícióját, úgy válaszolt: "Mi is keressük a túlélés lehetőségeit, de az fel sem merült bennünk, hogy ne folytatnánk a munkát. Persze van stressz, izgalom és nyomás, hisz tíz ember életéért felelünk. Úgy döntöttünk, hogy megpróbáljuk kiterjeszteni a mozgásterünket. Az egyik irány a szigorúan vett nevelési profil tágítása, ennek működtetésére létezik egy kft-nk, a másik a nemzetközi együttműködés keresése. Ugyanakkor egész szervezeti működésünket újragondolva szeretnénk elmozdulni a közösségi alapú működés megteremtése felé" - nyilatkozta Takács Gábor , aki arról is szólt, hogy nemsokára a MU Színházban talál otthonra a Káva.
A teljes interjút a FESZ honlapján olvashatják.