Novák Ferenc színházról, MMA-ról, Nemzetiről

A műcsarnoki skandalumot követő közgyűlés után hagyta el a Magyar Művészeti Akadémiát, a Kossuth-díjas, nemzetközi tekintélyű koreográfus, etnográfus, a Honvéd Táncegyüttes egykori vezetője, Novák Ferenc. Ennek kapcsán kérdezte a 168 óra. Lapszemle.

Fekete György a Heti Válasznak tavaly augusztusban adott interjújában azt mondta: a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiában, a SZIMA-ban vannak az országot rendre feljelentő balliberálisok, a Magyar Művészeti Akadémiában pedig a nemzetiek, akik felépítették Kolontárt. Már akkor jeleztem: én nem építettem Kolontárt. Legfeljebb Dunaújvárost az 1950-es években. A SZIMA-nak pedig több barátom is tagja, róluk képtelenség azt állítani, hogy az ország feljelentői lennének. Fekete György akkori interjúja után Esterházy Péter az Élet és Irodalomban közölt írásában név szerint megszólított minket - Szakonyi Károlyt, Korniss Pétert és engem, mint a Magyar Művészeti Akadémia tagjait -, és azt kérdezte, mi lesz a barátsággal. Azt feleltük: mi sosem fogunk árkot ásni a két értelmiségi társaság között. Akkor még azt gondoltam: az MMA-ban is szót érthetünk majd egymással” – fogalmazott Novák Ferenc Sztankay Ádám interjújában.

novak_ferenc

Azt is elárulta, kezdetben azt hitték, nem döntnöki, hanem tanácsadói szerepük lesz, nem tudták, fizetés is jár majd az MMA-tagsággal és Fekete György hozzászólásaiban nem volt tapasztalható a kirekesztő világlátást, amely később, elnöki megszólalásait jellemezte. “(…) Néhány napja kaptam egy névtelen levelet, amelyben azt írják: "Félrevezettek, kétszázötven kiváló művészt hagytál cserben. Akadémikus társaid." Üzenem nekik: ma már tartunk ott, hogy felhívhatnak, és leülhetünk beszélgetni. Elmondanám: nem vezettek félre, el tudom dönteni, mi vállalható, és mi nem. S aki az életművem ismeretében megkérdőjelezi a nemzeti hovatartozásomat - erre is van már példa -, az minimum nem normális” – tette hozzá Novák Ferenc, aki szerint a jelenkori színházi élet legaktuálisabb történései még az aczéli időkhöz sem hasonlíthatók. Felidézte, hogy Alföldi Róbertnek nem ajánlottak hasonló lehetőséget, mint anno, a Nemzeti Színház művészeti vezetése után Székely Gábornak és Zsámbéki Gábornak. “Vidnyánszky Attila helyzete sem egyszerű. Tehetsége okán helye van a Nemzeti Színház élén, de amilyen áron odajutott, az önpusztító” – vélekedett Novák Ferenc.

A teljes interjút a 168 órában olvashatják.

süti beállítások módosítása