Császár Angela színművész is Kazinczy-díjat kapott vasárnap Győrben.
Császár Angela színművész "tökéletesen szép színpadi beszédéért", Ciprusz Éva, a Duna Televízió bemondója, műsorvezetője a kulturált közéleti megnyilvánulásból példát adó képernyős tevékenységéért, Virág Erzsébet, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének alelnöke pedig évtizedes nyelvművelő munkájáért vehette át az idei Kazinczy-díjat vasárnap Győrben Balog Zoltán emberierőforrás-minisztertől.
"A nyelv teremtő erő, ha van benne lélek" - mondta az ünnepségen a tárcavezető, hozzátéve, a lélek formát, stílust, gazdagságot, élő kapcsolatot tud teremteni, "mindenkinek ez a mérce, aki megszólal", különösen, ha olyan közösség nyelven teszi ezt, amelyet csak néhány millióan értenek.
A magyar nyelv a mi titkos kódunk, nem mindegy, hogy milyen állapotban van - jegyezte meg a miniszter, hozzátéve, költőink, íróink, tanáraink, színészeink és lelkipásztoraink, családunk magasra tudják tenni a mércét.
"A nyelv olyan, amilyenek mi magunk is vagyunk", az ország, a közösség és az egyén állapotát mutató egyfajta tükör - mondta.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a nyelv közös emlékezetünk is, hozza magával, ami mögöttünk van, és előre kijelöli a jövőnket is.
Az ünnepségen Radnóti Adél pécsi magyartanár és Györgyi Béláné sátoraljaújhelyi magyar-angol szakos tanár, iskolaigazgató vehette az át az idei Péchy Blanka-díjat az anyanyelvi mozgalom támogatásáért.
A rendezvényen adták át a Szép magyar beszéd verseny pénteken kezdődött Kárpát-medencei döntőjében legjobban szerepelt diákok elismeréseit. A 123 magyarországi és 25 határon túli fiatal közül 35-en vehették át a Kazinczy-emlékérmet, húsznál is többen az Anyanyelvápolók Szövetségének különdíját.
"Lassan beérik a vetés" - nyilatkozta a díjkiosztó előtt az MTI-nek Benczédy József, a zsűri elnöke, aki örömtelinek nevezte, hogy van igény a felnövekvő nemzedékekben a szép beszédre.