2013. április 28-án új táncegyüttessel gazdagodik Magyarország kortárs táncélete, megszületik a Miskolci Balett. A születésnapot kétnapos Táncünneppel teszik emlékezetessé.
Miskolci tánctörténelem
A Miskolci Nemzeti Színház Tánctagozata több mint két évtizede hoz létre klasszikus és kortárs táncszínházi produkciókat. Mindez a legendás Eck Imre féle Pécsi Balett egyik szólótáncosa, Majoros István Miskolcra érkezésével kezdődött. A tánctagozat korábban főleg operettekben és musicalekben lépett fel, óriási szakmai fejlődést jelentett a csapat számára Csajkovszkij Diótörőjének 1992-es bemutatója. Az előadás azóta is a színház repertoárján szerepel. Majoros igényességét, klasszikus ízlését hamar megszerette a közönség. Az ő nevéhez fűződik többek között a Coppélia, a Bahcsiszeráji szökőkút, vagy a Carmen bemutatása is.
Ezt a korszakot követték Novák Péter és Kozma Attila kortárs mozgásszínházi előadásai, a Fekete Zaj, vagy a Divertimento mortale. Ebben az időszakban alakult ki az együttes munkáira jellemző szociografikus stílus, egyre több bemutatót tartottak, ami a társadalom problémáira reflektált. Ezek közé tartozik az idei évadban létrehozott Forint című produkció is. A tánctagozat életében jelentős szakmai megújulást hozott Krámer György Harangozó-díjas koreográfus is. Az általa jegyzett Bolero és A hattyúk tava mulató a miskolci közönségsiker mellett a táncfesztiválok kedvelt darabjai voltak.
2012-ben a Miskolci Nemzeti Színház elnyerte a nemzeti státuszú intézmény címet, amely többek között a táncrepertoár jelentős megújításával, gazdagításával jár együtt. Ettől az évadtól kezdve az új vezetés a Tagozat szakmai irányítását Kozma Attilára bízta, aki új táncosok szerződtetésével, koreográfusok meghívásával, workshopok és tréningek szervezésével látott hozzá az önálló arculatú táncegyüttes kialakításához. Az ő irányítása alatt jelenleg is intenzív útkeresés zajlik. Már az első évadban meghirdettünk egy meghívásos pályázatot a Magyarországon már bizonyított fiatal koreográfusok számára. A nyertesek Góbi Rita, Kulcsár Noémi, Kerényi Miklós Dávid, Újvári Milán több héten át próbáltak táncosainkkal. E munka eredménye a négyNEGYED című táncelőadás. Az évad során Tánctagozatunk több jeles vendégkoreográfussal dolgozott együtt, többek között Lőrincz Katalinnal, Sebestyén Csabával, Mikó Dáviddal, Fejes Kittyvel, Kocsis Tamással, Bodor Johannával és Lőcsei Jenővel.
Táncünnep - Az alapítók az új együttesről
Úgy érezzük, hogy a miskolci Tánctagozat szakmai múltja és törekvései megalapozzák azt a tervünket, hogy Pécs, Győr és Szeged után a Miskolci Nemzeti Színház is egy önálló szellemiségű kortárs balett együttes otthona legyen. Ezért 2013. április 28-án a tánc világnapjának előestéjén megalapítjuk a Miskolci Balettet. E születésnapot kétnapos Táncünneppel tesszük emlékezetessé. 27-én délelőtt a hagyományokhoz híven a város tánckedvelő közönsége együtt táncolhat együttesünk tagjaival, - ezúttal a Déryné Parkban. A kortárs tánctechnikákba a Csarnokban kóstolhatunk bele két neves koreográfus vezetésével, a Déryné utcában pedig balett próbatermet rendezünk be, ahol Majoros tanár úr kezei között megtapasztalhatjuk, milyen az igazi klasszikus balett gyakorlat, zongorakísérettel. Este Fehér Ferenc és Hód Adrienn egy-egy koreográfiáját láthatjuk. Vasárnap délelőtt a gyerekek egy táncbeavató előadáson a különböző táncstílusokkal ismerkedhetnek, utána gyakorlatban is kipróbálhatják a klasszikus balett alapjait.
Székfoglaló
Hogy a Miskolci Balett megalakulását igazán emlékezetessé tegyük, egy szimbolikus gesztusra kértük a 117 határon túli és inneni magyar színházat, együttest. Jókívánságaik jeleként egy-egy széket kértünk tőlük, olyat, amin mindig lesz néző. Teltház széket. A Miskolci Balett nézőtere tarkaságával a magyar előadóművészet gazdagságára, sokféleségére hívja fel a figyelmet. A székfoglalóra vasárnap este kerül sor a tánchétvége záróeseményeként. A Miskolci Balett megalakulásának díszünnepsége 18 órakor kezdődik a Játékszínben a fiatal koreográfusok négyNEGYED című előadásával. Ezután avatjuk fel a Balett új nézőterét a Csarnokban, amelyet egy rendkívüli táncesemény követ: a Médeia táncjáték két szereposztása egy színpadon, egy időben táncolja el a drámai történetet. Az estet közös pezsgőzés, és stílszerűen tánc követi.
Táncünnep: 2013. április 27-28.