Egy furcsa álom - Jászai Mari a Színházak Éjszakájáról

Jászai Mari osztja meg velünk 100 évvel ezelőtti, furcsa álmát.

Kedves Barátom! El kell, hogy mondjam Önnek, hogy a tegnapi premier után lehetett valami a champagne-ban, amivel koccintottunk, mert egészen furcsát álmodtam az éjjel.

Azt álmodtam, hogy állok az EMKE épületével szemben, de híre-hamva sincs a mi gyönyörű Nemzeti Színházunknak, egy üres platz van a helyén, az is - na kiről? - a Blahánéról elnevezve. Konflist akartam hívni, hogy hazatérjek, de csak automobilok tülköltek mindenütt, mert menni nem tudtak, csak egy helyben állni, így végül felszálltam a villamosra...

A villamoson emberek utaztak, geschmacklose ruhákban, a kezükön színes karkötővel. Arról beszélgettek, hogy ez a papírékszer ma színházjegy, de nem is egy teátrumba szól, hanem mindjárt tizennégybe. Ha hiszi, barátom, ha nem, már délután kinyitottak a színházak, a publikum pedig össze-vissza járkált köztük. De úgy ám, volt, ahol a színpadra is felengedték őket, ami nekem nagyon tetszett, de el sem tudom képzelni, mit szólt volna ehhez a kényes Blaháné, az nem bírta volna az ilyen fordított világot. (Továbbra sem értem, hogy miért pont róla volt tér elnevezve az álmomban.)

Jaszai Mari szinhazak ejszakaja 2013

 

Volt olyan is, hogy a nézők csak beültek egy teátrum előcsarnokába, hallgatni, hogy a színészek a klavír mellett énekelnek. Így közelről megnézve őket, a művész urak között volt egy-két snájdig férfiú, de azért féltékeny ne legyen: bajusztalan volt mind, mint akiket leforráztak. Hanem a színésznők olyan egyszál-bélűek voltak, mint a napernyőm nyele, csoda, hogy volt erejük énekelni. De volt olyan is, hogy maguk főzte étellel kínálták a nagyérdeműt, mintha visszatértünk volna Déryné korába, amikor még nem volt buffet sem a színházakban. Néhány teátrista együtt zenélt a közönséggel, máshol meg a jelmezt is felvehették a vendégek: mondom, hogy megártott nekem a sampanyérozás.

A közönség pedig csak hömpölygött vidáman, én meg mentem velük. A karkötőt csak felmutatták, és már nyíltak is ajtók, mintha a Csekonics gróf dugott volna a portás gomblyukába egy százkoronást az orfeumban. A Nagymező utca környékén éppen annyi volt a színház, mint a valóságban, de mindnek más neve volt. A sok előadás olyan jó kedvre derített, hogy egy frissen hallott operett-betétet fütyörészve szálltam újra villamosra. (Szavamra: lesz még valaki ebből a kis Kálmán Imréből!) Hát ahogy leszállok, a megállóban meglátom a Lipót körút Margit-híd előtti végén az utcatáblát. Barátom, mégiscsak finom és jó ízlésű emberek voltak ezek az én álmomban, mert azt a teret a maga barátnéjáról nevezték el! Innen átmentem még Budára, mert ott hajnalig folyt a táncos mulatság, s most reggel még mindig nem tudom, álom volt-e vagy valóság ez a színházak éjszakája...

Este megint meglátogathat az öltözőmben, de pezsgőt már ne hozzon!

Adieu,

Jászai Mari

Budapest, 1913. május 4.

süti beállítások módosítása