Idén is a Szent György-hegyi Hegymagason rendezik meg a Ghymes Fesztivált. A július 5. és 7. között zajló, immár nyolcadik összművészeti rendezvényen elsősorban zene, irodalom, színház és gasztronómia áll a középpontban.
A Ghymes Fesztivált 2010-ben rendezték először a Balaton északi partján található Hegymagason. Az első három Ghymes Fesztivál a Felvidéken, Párkány mellett volt, 2009-ben pedig a Káli-medence, Taliándörögd volt a helyszín.
"Többségében magam válogatom a fesztivál programját, de természetesen segít ebben öcsém, Tamás is. A Ghymes indulása óta eltelt három évtizedben rengeteg zenésszel, színésszel, irodalmárral kerültünk jó kapcsolatba, és általában azokat hívjuk meg fellépni, akiket egyébként is ismerünk" - mondta korábban Szarka Gyula, az idén 30 éves Ghymes gitáros-énekese, a fesztivál főszervezője az MTI-nek.
A Szarka fivérek által vezetett Ghymes július 6-án, szombaton 22 órakor lép a hegymagasi Szent György Pince nagyszínpadára, és legutóbbi albuma, a 30 fényév anyagát mutatja be, valamint régebbi dalok is felcsendülnek. A 30 fényév a Ghymes tizennyolcadik lemeze, a jubileumi album tavaly decemberben jelent meg.
A fesztivál nyitónapján, július 5-én, pénteken a megnyitó után Pálosfalvi Tamás Mátyás király Magyarországáról tart történelmi előadást, utána Mátyás király korabeli ételeket lehet megízlelni. Este fellép a Tabulatúra együttes, bemutatkoznak Szent György-hegyi borok és borászok, lesz közönségtalálkozóval egybekötött költői est Szarka Tamással, majd a Csavar Színház társulata Petőfi Sándor A helység kalapácsa című darabját adja elő, végül reneszánsz táncház zárja a napot.
Másnap délelőtt geotúra indul a Szent György-hegyen, Bor és lányka címmel zenés borkóstolót tart Szarka Gyula. Várak és várromok címmel pedig a Balaton-felvidéket bemutató filmet vetítenek. Este előbb a BorFolk zenekar ad koncertet, majd a Csavar Színház Csokonai Vitéz Mihály Dorottyáját adja elő. A Ghymes-koncert után táncház lesz a Magyarhang zenekarral.
A Ghymes Fesztivál vasárnap a hegymagasi Lengyel-kápolnában ér véget, ahol 10 órakor szentmise lesz. A rendezvény kísérő programjai közé tartozik mandala- és üvegfestő, valamint ruhakiállítás, a Hegymagasi Művésztelep alkotóinak tárlata, kirakodóvásár és tartanak kézműves foglalkozásokat. Természetesen meg lehet kóstolni a Szent György-hegyi borokat és lacikonyhával is várják az érdeklődőket.
Szarka György korábban az MTI-nek elmondta, hogy 2007-ben vásárolt szőlőt és pincét a Szent György-hegyen, és azóta gyakran megfordul a környéken. A zenésznek többféle saját bora van, köztük olaszrizling, kéknyelű, szürkebarát és hárslevelű. "Sikerült hagyomány teremtenünk a fesztivállal. Ez volt a célunk. Egyáltalán nem bánjuk, hogy sok időt és erőt fordítunk a szervezésre, hiszen kétszer annyit kapunk vissza a látogatóktól, és persze mi is nagyon jól érezzük magunkat ez alatt a három nap alatt. A fesztivál a mi természetes közegünk, itt érezzük igazán a művészet és az ember szabadságát" - mondta Szarka Gyula.
Forrás: MTI