Idén a Magyar Dráma Napján a 150 éve született Bródy Sándorra emlékezik a Pesti Színház, ahol szeptember 22-én A dada című művet mutatják be felolvasószínházi előadás keretében.
A Magyar Dráma Napja a Pestiben:
A szeptemberi Magyar Dráma Napját évek óta a Pesti Színházban ünnepli a Vígszínház. Ebből az alkalomból kevésbé ismert magyar darabokat mutatnak be – általában felolvasó-színházi formában. Így került színpadra az utóbbi években Galgóczi Erzsébet Egymásra nézve, Ottlik Géza A Valencia-rejtély című darabja.
A Marton-osztály
Idén a Forgács Péter által rendezett A dada című előadást és A Szivacs című műhelybemutatót tűzték műsorra. Délután 5 órától fiatal diákokból álló íróműhely bemutatkozó felolvasását tartják: az elmúlt évek vígszínházi jelentíró-pályázatainak nyertesei az íróműhelyben a rendszeres iskolai- és internetes zaklatások fájdalmasan aktuális témáját dolgozzák fel közösen, saját élmények alapján. A műhelybemutató szereplői a Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjai.
A dada című előadás fél 8-kor kezdődik a Vígszínház színészeinek és a Színház- és Filmművészeti Egyetem színészhallgatóinak közreműködésével.
A Vígszínház évek óta felkarolja és támogatja a fiatal, középiskolás és egyetemista diákok írói szárnypróbálgatásait. 2012-ben már második jelenetíró-pályázatukat hirdették meg diákok számára „Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim” címmel – az egy évvel korábbi „Kamaszba-zár(va)” pályázat sikerén felbuzdulva. A pályaműveket a színház vezetőiből, színészekből, rendezőkből, dramaturgokból álló zsűri bírálta el, majd a nyertes szövegeket Forgács Péter rendező állította színpadra a Színház- és Filmművészeti egyetem diákjaival.
A pályázatok iránti nagy érdeklődés és a rendhagyó előadások sikere miatt a jövőben is folytatják ezt a hagyományt, valamint dramaturgiai workshopokat szerveznek a fiataloknak, ahol a diákok megismerhetik a szövegelemzés- és írás módszereit, betekintést nyerhetnek a színház kulisszák mögötti működésébe, mindennapi gyakorlatába.
Magyar Dráma Napja - próba a Pestiben:
1. Lukács Sándor
2. Hegyi Barbara
3. Hegedűs D. Géza
4. Janka Barnabás, Csapó Attila, ifj. Vidnyánszky Attila
5. Zsigmond Emőke, Hegyi Barbara, Szabó Erika