Tasnádi István Heinrich von Kleist elbeszélése nyomán írt Közellenség című darabját mutatta be december 21-én a Magyar Színház Horváth Lajos Ottó főszereplésével, Vidovszky György rendezésében.
Fotó: Amdala.hu / Juhász Melinda, Dóka Attila
A Magyar Színház ajánlója:
Kohlhaas Mihály, barndenburgi lókereskedő egy csapat lóval a lipcsei vásárba tart, amikor tronkai Vencel várnagya megállítja, és a továbbhaladás zálogaként elveszi tőle két gyönyörű, fekete lovát, azt ígérvén, hogy visszakapja őket, ha majd Kohlhaas kiváltja az utazáshoz szükséges passzust. Miután Kohlhaas Drezdában megtudja, hogy a tronkai Vencelnek nem volt joga úti okmányokat kérni, visszatér, hogy elhozza lovait, de közben a munkára befogott Kanca és Csődör állapota súlyosan leromlott, az őrzésükre otthagyott szolgáját megverték.
Kohlhaas hiába kér jogorvoslatot a szászországi választófejedelemtől, kérvényét elsüllyesztik, bármilyen jogi fórumhoz fordul, a hatalom korrupciójával és önkényével találkozik, ezért – tehetetlenségében – néhány hónappal később kegyetlen és véres bosszúhadjáratba kezd a tronkai Vencel ellen. Városokat éget fel, hogy felkutassa az otthonából elmenekült várurat. Hamarosan kisebb hadsereg gyűlik köré az elégedetlenkedőkből. Még Luther Márton is fogadja, hogy jobb belátásra bírja, de Kohlhaas nem enged igazából, és folytatja a küzdelmet...
Mindezt Kohlhaas lovainak (a Kancának és a Csődörnek) elbeszéléséből látjuk megelevenedni, akik egy sintértelepen várják az utolsó döfést. Javíthatatlan a világ. Vagy mégsem?
Fotó: Amdala.hu / Juhász Melinda, Dóka Attila
Vidovszky György rendező az előadásról:
"A Magyar Színház Kibelátó-programja foglalkozik a Közellenséggel. Két osztály végigkísérte a próbafolyamatot, közösen elemeztük a darabot, a főpróbahéten pedig tesztközönségnek ültek be. Később elő- és utófoglalkozás kérhető hozzá. Ez nem irodalomóra, hanem magával a témával foglalkoznak majd. A darab komplex erkölcsi felvetése sokfelől megközelíthető. Beszélnek majd az igazság kérdéséről és a bosszúról. Egyáltalán, miért alakult így a történet, kinek van igaza, meddig terjedhet az önbíráskodás? Ki a felelős a bosszúért? Az benne az izgalmas, hogy többféle szinten, más és más élettapasztalattal ragadható meg a probléma. (...)
Azért választottam ezt, mert tavasszal Berlinben láttam a Kohlhaas-történet egyik Kleist-átiratát; látványos-ügyes előadás volt, de apolitikus. Ez bosszantott. Tudom, Németország most megengedheti magának, hogy Kohlhaas Mihályról így beszéljen. Nálunk viszont nagyobb a tétje a történetnek. Mindenféle politikai elfogultság nélkül kijelenthetjük: az elmúlt húsz évben teljesen elvesztette az ország a bizalmat, hogy a minket irányítók, a felettünk döntéseket hozók a mi érdekünkben tesznek bármit is. Az igazságáért sem áll ki már szinte senki. Szépen elmúlnak az évtizedek, és úgy végezzük, mint a darabbéli lovak, lepusztulva, reményt vesztve. És mintha most az utolsó csepp türelmünknél tartanánk, mindjárt betelne a pohár. Csak véletlen, hogy nincsenek Magyarországon Kohlhaas Mihályok." (Forrás: nol.hu)
Képek az előadásból:
Fotók: Amdala.hu / Juhász Melinda, Dóka Attila
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Tasnádi István: KÖZELLENSÉG
– zenés uszítás Heinrich von Kleist elbeszélése nyomán –
Kohlhaas Mihály HORVÁTH LAJOS OTTÓ m.v.
Kanca LOSONCZI KATA
Csődör PAVLETITS BÉLA
Lisbeth HOLECSKÓ ORSOLYA
Herse, Sintér SZŰCS SÁNDOR
Szomszéd, Luther Márton BEDE-FAZEKAS SZABOLCS
Várnagy, János Frigyes fejedelem FILLÁR ISTVÁN
Vencel, Nagelschmidt HORVÁTH ILLÉS
Siegfried, Kunz, Lovász I. SZATMÁRI ATTILA
Günther, Hinz, Lovász II. GÉMES ANTOS
Ügyvéd, Kallheim kancellár ŐZE ÁRON
Díszlet: PINTÉR RÉKA
Jelmez: CSELÉNYI NÓRA
Zene: MONORI ANDRÁS
Korrepetitor: MAGONY ENIKŐ
Mozgás: GYEVI-BÍRÓ ESZTER
Dramaturg: PERCZEL ENIKŐ
Rendezőasszisztens: SZINAI ESZTER
Rendező: VIDOVSZKY GYÖRGY
Bemutató: 2013. december 21.
További előadások:
2014. január 9. 18:00
2014. január 15. 18:00
2014. február 13. 18:00
Az előadás 14 éves kortól ajánlott.
Forrás: magyarszinhaz.hu, nol.hu