A MASZK Országos Színészegyesület idén a szegedi színházban tartja színházi világnapi gáláját, melyen átadják többek közt a Gobbi Hilda- és a Soós Imre-díjakat. A jeles dátumhoz a Szegedi Szabadtéri Játékok is csatlakozik: tudományos konferenciát rendeznek a fesztivál újraindulásának 55. évfordulója alkalmából.
Szegeden rendezik idén a MASZK Országos Színészegyesület jótékonysági gálaestjét a Színházi világnap alkalmából, március 27-én, 19 órától. A gálának a Szegedi Nemzeti Színház ad otthon, a teátrum színpadán többek közt Molnár Piroska, Felföldi Anikó, Haumann Péter és Gyabronkai Zsuzsa is fellép, a házigazda a Nemzet Színésze, a társulat Kossuth-díjas művésze, Király Levente lesz.
A gálának, melyet idén tizennegyedik alkalommal rendeznek meg, amellett, hogy a világnapot ünnepli, jótékonysági célja van, illetve több szakmai díjat is kiosztanak a keretein belül – így például a Gobbi Hilda „életműdíjat”, a Soós Imre „pályakezdő díjat”, a Vámos László- és Hevesi Sándor-díjakat és a Szabadtéri Színházak Szövetségének Amfiteátrum-díját. Valamennyi művész fellépti díj nélkül vállalja a közreműködést, a fennmaradó bevételből pedig a MASZK az Ódry Árpád Művészotthont és rászoruló, idős színészeket támogat. Az eseményre már válthatók belépők a Szegedi Nemzeti Színház jegyirodájában, valamint a www.jegy.hu oldalon.
A színházi világnapi szervezéshez a Szegedi Szabadtéri Játékok is csatlakozott. Tudományos konferenciát kapcsol a nagy múltú fesztivál a programhoz. Különleges apropója a világnapon kívül, hogy idén 55 éve, 1959-ben indult újra a második világháború miatti kényszerszünet után a Szabadtéri. A kétnapos konferencia címe: „Tér, művészet, szellemiség” – jelezve ezzel, hogy az 1931-es induláskor az állam, a város, az egyház és az egyetem példás összefogása adta a Szabadtéri szellemiségét.
A három szekcióra bontott, március 27-én 15 órakor a Reök-palotában kezdődő konferencia keretein belül számos aspektusból ismerhetjük meg hazánk legnagyobb nyári szabadtéri színházának történetét, működését, a városra gyakorolt kulturális hatását. Komoly tudományos életművel bíró előadók kaptak meghívást a konferenciára, jeles egyetemek és főiskolák tudósai, színháztörténészek szólalnak majd fel.
Az előadók közt tisztelhetjük Dr. Gajdó Tamást az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeumból, Hegedűs D. Gézát a Színház- és Filmművészeti Egyetemről, Gyüdi Sándort, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatóját, Dr. Horváth Gábor történészt a szegedi Gál Ferenc Főiskoláról, Sándor János rendezőt és színháztörténészt, vagy éppen Dr. Mariska Zoltánt, a Miskolci Egyetem és az egri Eszterházy Károly Főiskola docensét. A szegedi egyetemet Feleky Gábor, Máté-Tóth András, Pál József és Szőnyi György Endre professzorok képviselik.
Az előadók aktualitásokra is kitekintenek, így például Gunther Zsolt építész az idei évadot jelentősen meghatározó dóm-rekonstrukció kapcsán felmerült gondolatokra reflektál. A konferenciához kiegészítő programként kiállításon és könyvbemutatón is részt vehetnek az érdeklődők. A teljes program a szegediszabadteri.hu oldalon található meg.
Forrás: Szegedi Szabadtéri