Kiss Borbála díszlet- és jelmeztervező kecskeméti kiállítása kapcsán válaszolt.
Kiss Borbála díszlet- és jelmeztervező nevéhez 2007 óta közel harminc előadás látványvilága fűződik Magyarország és Erdély színházaiban. A kecskeméti teátrumban, ahol 2010 óta dolgozik vendégtervezőként, február 21-én nyílt kiállítás eddigi munkáiból. Ennek kapcsán adott rövid interjút.
Honnan az inspiráció? Hol találja meg azt a fix pontot, amelyre ráállva kifordíthatja a világot a sarkaiból?
Szerencsés esetben az álmaim segítenek. Hangulatokat, képeket látok, néha konkrét elemeket. Mintha az előadás látványvilága esszenciálisan összesűrűsödne egy álombeli vízióban.
A kiállításmegnyitón - Szegezdi Róbert, Cseke Péter és Kiss Borbála
Az éjjeliszekrényen pedig ott a papír és a ceruza?
Ezek nagyon erős álmok. Nem olyanok, amiket az ember reggelre elfelejt. Általában leülök a gép elé, és elkezdek anyagot gyűjteni, ami segít, hogy kibonthassam az álombeli víziót.
Mindig megálmodja a megoldást?
Nem, csak ha szerencsém van.
Tervezőként változtatott a látásmódján, hogy a színpadon is kipróbálta magát?
Egészen biztosan, bár nyilván nehéz lenne megmondani, milyen munkáim lennének, ha annak idején nem a színpadon kezdek. Sokat segít például, hogy színészként megtanultam díszletek között mozogni. És megtanultam azt is, hogy a tervezés művészi és anyagi szempontból is nagy felelősség.
Ami egyben meghatározza a színészek lehetőségeit.
Éppen ezért engedek beleszólást abba, hogy milyenek lesznek a jelmezek. A koncepción nem szoktam változtatni, de fontos, hogy a színész érezze, hogy a ruhája passzol a karakteréhez.
Segíti a munkáját, ha hosszabb munkakapcsolata alakul ki valakivel, mint például Kecskeméten Cseke Péterrel és Réczei Tamásal?
Nagyon szeretek együtt dolgozni mindkettőjükkel. Érzem a bizalmukat, és ez szabadságot ad. Ami nagyon jó.