A történet emlékeztet az eredetire, a karakterek is felismerhetőek, a viszonyok mégis inkább a mai világ problémái alapján formálódtak. Június 12-én mutatják be a Városmajori Szabadtéri Színpadon a Mágnás Miska („cudar világ") című darabot.
Cudar világ mai szemmel:
Czukor Balázs rendező azt mondja, nagyon zavarja a környezetünkben eluralkodó pesszimista hangulat, és ezt valamiképpen meg szerette volna jeleníteni az előadásban. Megmaradt az eredeti grófi világ háttérként, az ötvenes években készült filmváltozatban szereplő alapkonfliktust is alapul vette természetesen, de változásokra is lehet számítani az alapműhöz képest.
Habár néhány dal felcsendül az operettből, a szerelmesek ugyanúgy félreértések miatt szakadnak el, de ne egy hagyományos operettre számítsanak, sőt operettre sem... - tette hozzá a rendező.
Klasszikus előadásból kortárs operett:
A Mágnás Miska mai napig ismert dalai közül a Cintányéros cudar világról keresztelték el a Weöres Sándor Színház által feldolgozott változatot, melyben a lovászfiú sofőrré és autószerelővé avanzsált, a jó öreg operett betétdalok egy részét techno váltotta fel, képbe került a wellness és a cifra káromkodások is - írja a Vaskarika.hu a darabról készült beszámolójában.
A mű állítólag kifejezetten a Rátkai–Fedák páros számára íródott, sikerre vitelének máig egyik záloga a hangban-táncban-játékban egyaránt alkalmas Miska–Marcsa páros biztosítása.
Keleti Márton rendezésében 1948-ban film készült a darab nyomán. A kor ideológiájának megfelelően azonban ehhez kissé át kellett írni a cselekményt. Czukor Balázs és Khaled-Abdo Szaida Mágnás Miska átdolgozása a mai embernek szól, korunk társadalmi problémáit tárja elénk a grófi világ példázatán keresztül.
A Cudar világ képekben:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Czukor Balázs – Khaled-Abdo Szaida:
Mágnás Miska („cudar világ")
operett másképp
2014. június 12. (csütörtök) 20 óra
Városmajori Szabadtéri Színpad
A Városmajori Színházi Szemle programjában
Korláthy gróf: Kelemen Zoltán
Stefánia, a felesége: Bálint Éva
Rolla, a leányuk: Sodró Eliza
Baracs István: Kőmíves Csongor m.v.
Miska: Kovács Gergely
Marcsa: Alberti Zsófi
Pixi gróf: Budai Dávid
Mixi gróf: Kristóf Roland
Nagymama: Vlahovics Edit
Arctalan: Horváth Ákos
Továbbá: Avass Attila, Korponay Zsófi, Németh Gyöngyi, Schmidt Róbert, Papp-Ionescu Dóra
Dramaturg: Khaled-Abdo Szaida
Díszlettervező: Takács Lilla
Jelmeztervező: Domokos Barbara
Koreográfusok: Vadas Tamara, Kántor Kata
Zenei vezető: Müller Péter
Hegedű: Berki Antal / Császár János
Zene: Szirmai Albert
Dalszövegek: Gábor Andor
Korrepetitor: Falusi Anikó
A rendező munkatársa: Kovács Nóra
Rendező: Czukor Balázs
Forrás: Szabadter.hu, Vaskarika.hu, Színház.hu