Shakespere a szigeten - Színháztörténeti kiállítás nyílik a Margitszigeti Víztoronyban

Shakespeare a szigeten címmel nyílik kiállítás a Margitszigeti Víztorony Visual Art Galériájában pénteken. A tárlaton fotó- és színháztörténeti különlegességek láthatók a Margitszigeti Szabadtéri Színpad első korszakának Shakespeare-előadásairól.

A Szabad Tér Színház, valamint az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) közös kiállítása a Budapesti Nyári Fesztivál keretében látható, megnyitóját pénteken este 19 órakor tartják. A tárlat szeptemberig látogatható.

 

A Margitszigeti Szabadtéri Színpad megnyitásának első esztendeiben Németh Antal Shakespeare erdőben játszódó műveit tűzte műsorra, így előadásuk az évszázados fákkal övezett nyári játszóhelyen különleges élményt kínált a magyar és a külföldi közönség számára.

 

William Shakespeare születésének 450. évfordulóján elsősorban ezeket a különleges előadásokat idézik fel a kiállításon. Az összeállítás felöleli a Szentivánéji álom (1938, 1939, 1941, 1949-1955), az Ahogy tetszik (1938) és A vihar (1939) előadásának fényképeit, amelyeket az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet őriz. A felvételek nemcsak a színháztörténeti eseményeket illusztrálják, a magyar fotótörténetnek is értékes darabjai.

 

szentivaneji1939

Szentivánéji álom a Margitszigeten, 1939-ben. Középen Szeleczky Zita, Titánia szerepében

 

A Szentivánéji álmot 1941-ben is műsorra tűzték, majd a Margitszigeti Szabadtéri Színpad újranyitásától, 1949-től 1955-ig állandó repertoárdarab lett. Ezt az előadást Major Tamás rendezte, a főszerepeket a Nemzeti Színház vezetői művészei alakították.


A Shakespeare a szigeten című tárlat fotográfiáin a 20. század első felének jelentős magyar színházművészei tűnnek fel: Ferrari Violetta, Gábor Miklós, Jávor Pál, Lehotay Árpád, Lukács Margit, Kállai Ferenc, Kálmán György, Ladányi Ferenc, Lakatos Gabriella, Makláry János, Makláry Zoltán, Major Tamás, Mészáros Ági, Olty Magda, Rajz János, Sinkovits Imre, Somogyi Erzsi, Szabó Sándor, Szeleczky Zita, Szörényi Éva, Tompa Sándor és Ungvári László. A kiállítás kurátorai Csiszár Mirella és Gajdó Tamás, az OSZMI munkatársai.


Az új kiállítással egy időben látható lesz a Víztorony kerengőjében a tavalyi kiállítás is, amely a Margitszigeti Szabadtéri Színpad történetét mutatja be 1938 és 1943 között.

 

Június 21-én, szombaton a Múzeumok éjszakáján a víztorony kilátó és a kiállítások hajnal 2 óráig tartanak nyitva.

 

Forrás: MTI

 

 

süti beállítások módosítása