Bemutatkozik a Közért Színházi Társulat - Villáminterjú Szabó Mátyás Péterrel
Július 18-án mutatja be a fiatal alkotók által létrehozott új csapat, a Közért Színházi Társulat az Úriemberek kalauza késharchoz című, a társulati tagok által közösen létrehozott előadást a Zsámbéki Színházi Bázison. Szabó Mátyás Péter színész mesélt az előadásról.
Az előadásról röviden:
A szituáció alapja mindennapi. Ismerkedési szokások zenés, táncos szórakozóhelyeken. A helyszín a kocsmától, bármelyik klub táncteréig kiterjed. Egy zenész adja a különböző zenei atmoszférákat, mely a klasszikus sanzonoktól, a mulatós zenéken át egészen a mai gépzenéig átöleli a palettát. Történetünk két főhőse a két férfiúi végletet domborítja erősen túlzott szatirikus elemekkel telitűzdelve. Az úriember, és a nem úriember. Mindezeket rezonőrként, színpadmesterként, vezeti egy David Attemborough köpenyébe bújt kortalan személy, s helyezi komikus helyzetekbe a szereplőket. A két oldal domborításán túl, megismerjük a két véglet találkozását, konfrontációját, később párbaját is az előadás során. Az előadást két ízben is közjáték szakítja meg, mely teljesen, elidegenít az eredeti történettől, s amely tipikus vásári komédiás interakciós játékokat tartalmaz. A cél, hogy színházi közegben is meg lehessen őrizni a nézők aktív részvételével működő interaktív előadásformát. Mindez gólyalábon. Kor és stílus szatíra 50 percben.
Alkotók:
Csepi Benedek - zenész
Horkay Barnabás - porondmester
Pestalits Benjamin - a nem úriember
Szabó Mátyás Péter - az úriember
Jankó Mátyás - hang és világítástechnika
Villáminterjú Szabó Mátyás Péterrel:
Mit kell tudnunk a Közért Színházi Társulatról?
A Közért Színházi Társulat egy kísérleti jelleggel született, teljesen friss formáció. Célja, hogy ötvözze a különböző színházi előadói formákat, s mint ahogy neve is tükrözi, akár egy jó közértben, nálunk is megtalálható minden. Az alkotók a színházi élet különböző területeiről érkezve - Horkay Barnabás idén végzett a Színművészeti koreográfus-rendező szakán, Jankó Mátyás a pécsi Bóbita bábszínház hang- és világítástechnikusa, Pestalits Benjamin szabadúszó bábszínész, Szabó Mátyás Péter a szegedi Kövér Béla bábszínház színésze, Csepi Benedek népzenész- szeretnénk tapasztalatainkat egy újszerű színházi forma megteremtésében összegyúrni.
A képen balról jobbra: Pestalits Benjamin, Szabó Mátyás Péter, Horkay Barnabás, Csepi Benedek, Jankó Mátyás
Milyen alkotói módszerekkel dolgoztok?
A jeleneteink nagy része szabad asszociációra épül. Egy csontváz a kiindulási pont. Teret adunk a legelrugaszkodottabb ötleteinknek is, természetesen a jó ízlés határain belül.
Az Úriemberek kalauza késharchoz elég vad cím. Mit takar?
Mára már eltűntek a klasszikus férfiúi attribútumok, helyette különböző szerepeket, pózokat erőltetünk magunkra. "Úriember" és "nem úriember" között elmosódik a határ. Ma már teljesen mást értünk párbaj alatt, mint száz évvel ezelőtt. Erről szeretnénk beszélni úgy, hogy kis fricskát adjunk a mai jasszoknak és ficsúroknak.
Hogyan született a darab?
Nincsenek klasszikus szerepek a darabban, mindenki azt teszi, és abban segít, amihez ért. Magunk építjük a díszletet, írjuk a szövegkönyvet, varrjuk a jelmezeinket. Természetesen ebben rengeteg barát, ismerős segít. A felkészülés alatt nem ritka, hogy díszletcsiszolás közben tartunk szövegösszemondó próbát.
Kiknek ajánlanád az előadást?
Azoknak, akik szeretnének kicsit kiszakadni a klasszikus színházi keretek közül, és tudnak jóízűen nevetni egy kicsit saját magukon. Szeretnénk a mostani kőszínházi nézők voyeur hozzáállását megbontani és az előadás részesévé, alakítóivá tenni őket. Ez igazi kihívás, hiszen ma Magyarországon ez egyáltalán nem szokás, és a nézők szeretik megőrizni kívülállóságukat. Szeretnénk megmutatni, hogy a színház teljesen emberi történetek terepe.
Ismeritek-e a Zsámbéki Bázist?
Külön-külön már dolgoztunk itt, de együtt még soha. Zsámbék mindig is arról szólt, hogy a fiatalok megmutathatják, mit is gondolnak a színházról, milyen az ő színházképük.
Hol lehet benneteket látni még a nyáron és az évad kezdetétől?
Ebben a felállásban Zsámbékon mutatkozunk be először, de pályázunk folyamatosan és szeretnénk, ha a jövőben minél több helyen láthatnának minket.
Az interjút készítette: Artner Szilvia
U.sz.: Színház.hu