Újra látható a karamazov a MU-ban

A mindössze négyszereplős, „kisbetűs” Dosztojevszkij-adaptáció október 10-én 19 órától látható a MU Színházban. 

Ajánló az előadás elé:

 

Utazol egy körülbelül negyvenötezer pudos villamoson. Futnak alattad a verszták. Csak bámulsz ki bután a fejedből, nézed a nyírfák táncát a végtelen sztyeppén. A Blahán fölszáll az ördög. Olyan másfél rőf. Jön és néz. És tudod, hogy el fog kapni. Mert nincs jegyed. Egy pópával is megtörtént ez. Aztán elment, és nem találták. De végül megtalálták. Így jár az, aki nem halt meg, de még él.

 

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij 1821. november 11-én született Moszkvában, és csak hittük, hogy 1881 februárjában halt meg kedvenc városában, Pétervárott. A Bűn és bűnhődés, A kamasz, a Feljegyzések az egérlyukból, A félkegyelmű, A hasonmás és sok más halhatatlan irodalmi remekmű szerzője egy szép napon megunta a szegénységet, a nyomort, a kritikusokat, a szerencsejáték-függőség bilincseit, az alkotás terhét, és búcsút vett feleségétől, a jó Anna Grigorjevnától, és úgy tett, mint aki jobb létre szenderült. Azóta fölröppent pár kósza hír a társalgási lapokban furcsa szemtanúkról, akik látták a híres orosz írót.

 

karamazov1

Fotó: Börcsök Mihály 

 

2012 tavaszán bukkant föl legutóbb, a Blaha Lujza téri 4-6-os megállóban, ahol épp a BKV ellenőrök próbálták megbüntetni az öreg orosz bliccelőt. Ekkor fiatal színészek vették védelmükbe a furcsán ismerős öregurat, aki a szemtanúk szerint nagyon rossz állapotban volt.

 

Az aggódó színészek ezután kórházba vitték Dosztojevszkijt. Egy tapasztalt pszichiáter vette kezelésbe, aki eltiltotta a játékgépektől, és azt javasolta, terápiás jelleggel kezdjen el újra írni, valami különlegeset, valami mást, mint a régi művei. Azóta a gyógyult szerző hálából adaptálta a színészeknek A Karamazov testvérek című, utolsó nagyregényét…

 

 

 

“Érdekesebb, sokkal kajánabb vagy humorosabb ember, mint gondoljuk, miközben ott van mindaz a sötétség is, amit általában hozzá kötünk. (…) Ne csináljunk olyan előadást, amit amúgy is mindig szoktak, tehát ne csak ezt a felét mutassuk meg, hanem próbáljuk meg egy kicsit árnyaltabbá tenni. Még egy szándék volt, hogy ha már ennyire kopírozódik mindannyiunknak az élete, akkor egy kicsit játsszunk erre rá. Rengeteg kiszólást tettünk bele; olyat, ami nem az adott korhoz kapcsolódik.” - Interjú Laboda Kornél rendezővel, MU Színház

 

“Sok energia van ebben az előadásban: értve ezen a belé fektetett munkát és a nézőkre kisugárzó energiát egyaránt. Meg jó kis dalok. (…) A színészek érezhetően személyes ügyként élik meg az előadást, hozzátéve a magukét a dalokon kívül a szöveghez is. Ez a kisbetűs karamazov elsősorban az ő generációjuk apadilemmájáról, leválásáról, útkereséséről szól. És hogy az előadás hogy viszonyul ehhez az apához? Indulattal.” - Turbuly Lilla: Kukurikú, török császár, 7óra7

 

 karamazovplakat1 

 

MU Színház – FÜGE:

 

karamazov

 

Szereplők:

Dmitrij Karamazov: ADORJÁNI BÁLINT
Ivan Karamazov: OROSZ ÁKOS
Aljosa Karamazov: LAZÓK MÁTYÁS
Fjodor Karamazov, Szmergyakov: JANKOVICS PÉTER

 

Látvány:  LISZTOPÁD KRISZTINA
Dramaturg: FARAGÓ ZSUZSA
A dramaturg asszisztense: BÍRÓ BENCE e.h.
A rendező munkatársa: JUHÁSZ GABRIELLA
Verseket fordította: HERCSEL ADÉL, SZÁLINGER BALÁZS
Dalok: OROSZ ÁKOS, LAZÓK MÁTYÁS, JANKOVICS PÉTER, ADORJÁNI BÁLINT

 

Rendező: LABODA KORNÉL

 

Előadás:

2014. október 10., 19:00, MU Színház

 

 

süti beállítások módosítása