61 éve, 1953. október 30-án hunyt el párizsi otthonában Kálmán Imre.
Akármennyire is sajátunknak érezzük nagy operettszerzőinket, köztük Kálmán Imrét, sikereik inkább köthetőek Bécshez, mint Budapesthez. Kálmán is nagyrészt Ausztriában illetve Németországban dolgozott, és ott érte el világraszóló sikereiket. A bécsi operett "ezüstérájaként" is emlegetik a két magyar szerző, Kálmán Imre és Lehár Ferenc nevével fémjelzett, 1900-1920 közti időszakot.
Kálmán Imrét saját kérésére Bécsben is temették el, ám kétségtelen, hogy világszerte magyar zeneszerzőként, az „operett királyaként” tartják számon.
A zene és színház bűvöletében
Kálmán Imre Koppstein Károly siófoki gabonakereskedő és Singer Paula hat gyereke közül harmadikként született. A gimnáziumban vezetéknevét Kálmánra változtató komponista zeneszeretetét és tehetségét nagy valószínűséggel a művészetekért rajongó édesanyjától, és az anyai ágon rokon kiváló muzsikusoktól örökölhette. A zene a szülői házban kiskorától körülvette Kálmán Imrét - édesanyja és nővére is zongoráztak.
Ő maga első zongoraóráit Remcsák Antalné siófoki művésztanártól vette, még elemi iskolás korában. Ám első zenei leckéit 1888 nyarán, Liedl Ferenc elismert hegedűművésztől kapta, aki náluk vett ki szobát. Kálmán Imre a zene mellett a színházzal is igen fiatalon ismerkedett meg: siófoki házuk közvetlen szomszédságában volt ugyanis a Karpelesz Lipót által alapított Nyári Színkör, ahol a zeneszerző gyerekkorában sok időt töltött, mivel lenyűgözte a kulisszák mögötti világ.
A remek hírnévnek örvendő siófoki izraelita népiskola elvégzése után Kálmán Imre gimnáziumi tanulmányait Budapesten, a Deák téri Evangélikus Főgimnáziumban végezte, de már tizenöt évesen beiratkozott a Zeneakadémiára, ahol Koessler János tanítványa volt. A zene mellett jogot is hallgatott a budapesti egyetemen, illetve a Pesti Napló zenei rovatának vezetője lett, ahol öt évig dolgozott és publikált az Új Időkben is.
A világsiker útján
A Kálmán Imre a Zeneakadémia elvégzése után hiába keresett kiadót Bécsben, Münchenben, Lipcsében dalainak és szimfonikus költeményeinek. "Ha ez így megy tovább, én valami retteneteset csinálok... Operettet fogok írni!" - fenyegetőzött. És milyen jól tette, hogy beváltotta a fenyegetést! Kálmán Imre első operettjét, a Tatárjárást a Vígszínházban, 1908. február 22-én mutatták be, onnan indult a világhírnév felé.
A Tatárjárást pesten 144-szer játszották, majd Bécsben és Prágában is bemutatták. A bécsi premier világsikert hozott a szerzőnek, hiszen akkoriban Bécset tartották az operett fővárosának. Nem sokkal azután a komponista Bécsbe költözött és 1938-ig ott is élt és alkotott. Librettóit Bécsben osztrák szövegírók, Alfred Grünwald, Julius Brammer és Rudolf Oesterreicher írták.
A Tatárjárást közben játszották New Yorkban, Moszkvában, Londonban, Rómában is és ez volt az első magyar operett, amelyet Franciaországban is bemutattak. Kálmán Imre darabjainak ősbemutatóit ezután a bécsi Johann Strauss Theaterben, illetve a Theater an der Wienben tartották, csak azután vitték színre Pesten is.
A Csárdáskirálynő és az Opettkirály
Legsikeresebb és máig világszerte legismertebb művét, a Csárdáskirálynőt 1915. november 17-én, a világháború idején mutatták be Bécsben. Magyarul egy évvel később láthatta és hallhatta a pesti közönség a Király Színházban. A hazai közönség nagy sikerrel fogadta az “Operettkirály “ többi művét is- többek közt 1922-ben A bajadért, 1924-ben a Marica grófnőt vagy 1926-ban A cirkuszhercegnőt. Az utolsó magyar Kálmán-premier 1937-ben volt a Városi Színházban, a Josephine császárné címszerepét az európai operaházak akkori sztárja, Németh Mária énekelte.
A második világháború kitörésekor zsidó származása miatt Kálmán Imrének el kellett hagynia Bécset. Párizsba költözött, majd Amerikába. Onnan csak a háború után tért vissza Franciaországba. 1953. április 11-én zenei munkássága elismeréseként Joseph Paul-Bencour tüntette ki a francia becsületrend tiszti keresztjével. Utolsó operettje, az Arizona Lady premierjét már nem érte meg. A francia fővárosban halt meg 1953. október 30-án. Kívánsága szerint Bécsben temették el.
Forrás: operett.network.hu, emlekhaz.konyvtar-siofok.hu Fotó:emlekhaz.konyvtar-siofok.hu