Különleges szövegváltozattal kerül színre Kecskeméten a Csoportterápia című musical. A bemutatót január 17-én tartják a Kelemen László Kamaraszínházban. A hipochonder Lajost alakító Mikó Istvánnal készült villáminterjú.
Ajánló a darab elé:
Mindannyian segítségre szorulunk. Ki- ki a maga módján keres megoldást a hétköznapjait megkeserítő problémákra. Közülünk páran úgy döntöttek, csoportterápiába fojtják bánatukat, mert egyedül nem megy. Csábító lehetőség a mieinkkel hasonló sérüléseket elszenvedettek társaságában megvitatni gondjainkat - egy hozzáértő vezetésével. Már az is sikerként könyvelhető el, ha egyértelmű kérdéseket tudunk megfogalmazni ügyünket illetően, például, hogy hol van az orvos? Nélküle nem biztos, hogy a leggördülékenyebben indul ez a történet és különben is, kik ezek itt körülöttem a mondvacsinált problémáikkal, mikor az én életem sokkal nagyobb kátyúban van?!
A kecskeméti Csoportterápia helyszíne a Radó Vilmos Művelődési Központ, ahova hat idegen – három férfi és három nő – érkezik terápiára. Kezdetét venné az analízis annak rendje és módja szerint, azonban egy apró hiányosság hátráltatja a dolgok szokásos menetét.
A Csoportterápia színészei (forrás: Kecskeméti Katona József Színház)
Villáminterjú Mikó Istvánnal:
- A darabot sorra mutatják be a hazai színházak, kivétel nélkül óriási sikerrel. Mire érzett rá a három szerző, Szente Vajk, Galambos Attila és Bolba Tamás?
- Miközben mindenki rohan, gürcöl, hajszolja azokat a dolgokat, amiket rettentően fontosnak tart, éppen csak a lényegről feledkezünk meg: egymásról. Amit eddig a mindennapokban tanultak meg az emberek egymásról, azt most tanfolyamokon próbálják elsajátítani. Hogyan legyünk jó szülők/férjek/feleségek/barátok…? Mindenre van egy tanfolyam, vagy terápiás csoport.
- Saját tapasztalatból beszél?
- Hála az égnek, nincsenek saját tapasztalataim. Sohasem próbáltam egyiket sem.
- Lajos mire keresi a választ a csoportterápián?
- Lajos hipochonder. Szegény feje a színjátszó szakkörbe szeretne eljutni, de véletlenül egy csoportterápián kötött ki. Először nem is veszi észre a tévedést, azt hiszi, hogy ez az egész játék, de aztán rájön, hogy véresen komoly.
Fotó: Nagy István Dániel , fidelio.hu
- A kecskeméti bemutató több szempontból is különleges lesz.
- Az eredeti szereposztásban a Csoportterápia mind a hat résztvevője huszonéves fiatal. Éles szemű nézőinknek feltűnhet, hogy nálunk kicsit más a helyzet: a Csombor Teréz által alakított Trixi és az én Lajosom némileg túljutott már 20-as évei derekán. De talán ennél is jelentősebb változás, hogy a kecskeméti Csoportterápia valóban kecskeméti lesz. Nálunk a KTE-meccs eredményét beszélik meg a szereplők, akik egyébként a Radó Vilmos Művelődési Központban futnak össze. Trixi egyenesen az Univerből érkezik, mert ott dolgozik, a musicalről szóló dalomban pedig sok olyan darabról esik szó, amelyet a kecskeméti teátrumot szorgalmasan látogató közönség igen jól ismerhet.
- Az egyik ismertető szerint a darab annyira jól van megírva, hogy zene nélkül is megállná a helyét.
- Talán így van, de szerintem olyan jó a zenéje, hogy bűn lenne kihagyni. Bolba Tamás zeneszerző jó barátom. Együtt dolgoztunk, valahányszor Walt Disney filmben kellett énekelnem, nem kis szerencsémre... Egyébként ez a tapasztalat érződik is Tamás zenei stílusán.
- Szívesen jött újra Kecskemétre?
- Persze, hogy szívesen! Mint afféle „nyögdíjas”, odamegyek, ahova hívnak, ahol számítanak rám. Az meg, hogy ezért utaznom kell pár kilométert, igazán nem számít.
Kérdezett: Rákász Judit
Csoportterápia
Jetti: DOBÓ ENIKŐ
Ervin Iván: ARADI IMRE
Trixi: CSOMBOR TERÉZ
Sziszi: KISS ZOLTÁN
Lajos: MIKÓ ISTVÁN
Natasa: HAJDÚ MELINDA
Rendező: CSEKE PÉTER
Díszlettervező: TIHANYI ILDIKÓ
Jelmeztervező: TIHANYI ILDIKÓ
Koreográfus: BARTA DÓRA
Zenei vezető: KÁROLY KATI
Zenei felvétel: BOLBA LAJOS
Karmester: LÁTÓ RICHÁRD
Súgó: ARATÓ ANDREA
Ügyelő: BERKI ZOLTÁN
Asszisztens: SIRKÓ ANNA
Bemutató: 2015. 01. 17.
Forrás: Kecskeméti Katona József Színház