Szombat este mutatják be Georges Feydeau klasszikus bohózatát a tatabányai Jászai Mari Színházban Göttinger Pál rendezésében.
Fotó: jaszaiszinhaz.hu
A Jászai Mari Színház ajánlója:
Feydeau világhírű bohózata a fehér hollóról szól, azaz a hitvesi hűségről. Természetesen nem azt állítja Feydeau, hogy ne szeretnék egymást a hitvestársak, mert nagyon is szeretik, de mit tehetnének, ha egyszer ott van a vér, ami bugyog, és folyton jön egy helyzet, amikor beüt a ménkű. Meg aztán mi köze a megcsalásnak a hitvesi szeretethez? Hát nem jól megfér egymás mellett ez a kettő? Különben is, micsoda bátorság kell egy házasságot kockára tenni, micsoda zsenialitás kell észben tartani a hazugságokat, női/férfi neveket és ép bőrrel megúszni a sorozatos in flagrantikat?
Hamvai Kornél bravúros fordítása, a Tatabányán dolgozó színészek színe-java és Göttinger Pál rendező. Velük felszerelkezve zuhanunk bele orral előre ebbe az elképesztő felfordulásba - és próbálunk meg kikecmeregni belőle.
Villáminterjú a főszereplőkkel:
Évtizedes cimborák, egyikük mégis a másikuk felesége után "kotorászik". A Jászai Mari Színházszombaton debütáló darabjának, Georges Feydeau A hülyéje című bohózatának férfi főszereplői, Dévai Balázs és Kardos Róbert meséltek.
- Mennyiben más egy bohózati szerep, mint egy hagyományos vígjátéki alakítás?
Kardos Róbert: Csak azt tudom, hogy itt is emberek vannak, akik helyzetekbe kerülnek, pontosabban helyzetekbe sodorják magukat. Ezeket próbálják megoldani különféle módokon, nemritkán önhazugság árán. Például az én karakterem esetében: egyetlen pillanat alatt egy kedves, jó cimborámról megtudom, hogy kotorászik a feleségem után. Tizedmásodpercig belegondolok, aztán úgy döntök, hogy nem foglalkozom ezzel, mindenkinek jobb lesz így. Talán a sebesség, ami sokkal felfokozottabb egy bohózatban. Ez a sebesség viszont nem sokban különbözik attól, ahogy az életben kell döntenünk dolgokról. Nonsalansszal átugrunk egy-egy problémát, amin ha leragadnánk, napokat kellene gondolkodnunk, vagy esetleg megakadna rajta az életünk, ha egy pillanatra is komolyan vennénk.
Dévai Balázs: Az én figurám üldözi Robi figurájának feleségét, akit az egész darab során szeretne megkapni. Ez különböző okok miatt valahogy mindig meghiúsul, és Pontagnac sosem jut el a győzelemig. Holott győztesként lép színre és a végsőkig kitartó, biztos tudatában annak, hogy fáradozásait végül siker koronázza. De valahogy minden a legrosszabbul sül el a számára.
Fotó. jaszaiszinhaz.hu
- Miért törekednek a szereplők ennyire a hűtlenségre?
D.B.: Alapvetően a társadalom jómódú rétegéhez tartoznak, a fellelhető élvezetek irányába mozdulnak és így próbálják fűszerezni mindennapjaikat. Ez a folyamatos férfi-női flört vonul végig az életükön - legalábbis addig, amíg tehetik. Magát a házasság intézményét is erősen kikezdi Feydeau darabja. Van egy szép szövegrészem, ami összefoglalja, amiről szó van: "A szerelem, Madame - maga a parfüm. Esszencia. A házasság meg a kétségbeesett fújkodás vele. Hogy elnyomjuk a szagokat."
- Hogyan lehet azonosulni ezekkel a figurákkal?
K. R.: Mindig eszembe jut egy képzőművész ismerősöm, aki azt mondta egy performansz után: az a lényeg, hogy komolyan kell venni. Nem halálosan komolyan, csak annyira, mint egy vakbélgyulladást.
További képek az előadásból:
Fotók: jaszaiszinhaz.hu
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Georges Feydeau
A hülyéje
bohózat
Fordította: Hamvai Kornél
Crépin Vatelin Kardos Róbert
Lucienne, a felesége Major Melinda
Edmond Pontagnac Dévai Balázs
Mme Pontagnac Bakonyi Csilla
Rédillon Schruff Milán
Narcisse Soldignac Kaszás Mihály
Maggie, a felesége Lass Bea
Armandine Danis Lídia
Pinchard, veterán katonaorvos Honti György
Mme Pinchard Pálfi Kata
Gérome Végh Péter
Victor Juhász Levente
Clara Kaprielian Alexa
Felügyelő Maday Gábor
Igazgató Maróti Attila
Charlotte Tóth Rita
Művészeti munkatársak:
Fábián Ilona
Laczkó Edit
Megay Nóra
Dramaturg: Perczel Enikő
Súgó: Fábián Ilona
Ügyelő: Laczkó Edit
Rendezőasszisztens: Megay Nóra
Díszlet: Bátonyi György
Jelmez: Kovalcsik Anikó
Mozgás: Elek Ányos
Rendező: Göttinger Pál
2015. január 17.
Jászai Mari Színház, Tatabánya
Forrás: jaszaiszinhaz.hu