A Bernarda Alba háza, Édes Anna, Magyar Elektra, Figaro házassága, Tóték, Vitéz Mihály és az Istent a falra festeni című előadások szerepelnek a Budapesti Nyári Fesztivál szezonnyitó Színházi Szemléjén a Városmajori Szabadtéri Színpadon, ahol a vidéki színházak legjobb szórakoztató előadásait mutatják be.
Június 18. és július 10. között rendezik meg idén a Városmajori Színházi Szemlét, melynek versenyprogramjába hét nem budapesti színház egy-egy előadását válogatta be a 2014 márciusa óta bemutatott új produkciókból Jászay Tamás kritikus és Miklós Melánia, a színház művészeti és kommunikációs munkatársa, közel ötven produkció megtekintése alapján.
Bán Teodóra, a Szabad Tér Színház igazgatójának elmondása szerint a főváros két nagymúltú nyári színházában, a Városmajorban és a Margitszigeten három hónap alatt több mint száz programot kínáló Budapesti Nyári Fesztivál évről évre meghatározóbb helyet foglal el Budapest kulturális életében. „Ez többek között annak köszönhető, hogy nagy hangsúlyt fordítunk a fesztivál előkészítésére. Friss, minőségi és gondosan válogatott programot kínálunk a budapestieknek és az ide látogató vendégeknek, amiben a szezonnyitó Színház Szemlének is nagy szerepe van. Nagyon fontos számunkra a nézők visszajelzése, ezért idén is számítunk rájuk annak eldöntésében, hogy kik lesznek a legjobbak a legjobbak között” – nyilatkozta a fesztiváligazgató.
Tóték - Miskolci Nemzeti Színház (fotó: Éder Vera)
A Színházi Szemle vállalt célkitűzése, hogy a kőszínházak zárása utáni időszakban a nyári színház kategóriáját tágítva, a minőségi szórakoztatás jegyében kínáljon valódi színházi élményt a közönségnek. Miklós Melánia szerint: „Sok jó előadást láttunk, ami újra megerősített bennünket szervezőként is abban, hogy érdemes odafigyelni a vidéki színházakban folyó munkára. Jó lenne többet utazni, azonban ez jelentős anyagi és időbeli ráfordítással jár, amit kevesen tehetnek meg. Ezért mi elhozunk egy csokornyit az ország szerintünk legjobb előadásaiból Városmajorba, remélve, hogy a közönségnek is tetszeni fog.”
A válogatók most is azokat az előadásokat keresték, amelyek kiemelkednek a kínálatból, ugyanakkor fontos dolgokat mondanak a körülöttünk lévő világról. „A szórakoztatás nem feltétlenül nevetés, az idei program éppen azt bizonyítja, hogy a klasszikusokat is el lehet újszerűen mondani, illetve lehet velük újat mondani, ami adott esetben szórakoztató. A beválogatott előadások mindegyike jól ismert, múltbéli, mitikus történetet dolgoz fel, illetve hangszerel át mai ritmusban, ami a két új, kortárs darabra, a debreceni Istent a falra és a szombathelyi Vitéz Mihályra is igaz” – állítja Jászay Tamás.
Bernarda Alba háza - Békéscsabai Jókai Színház (fotó: A-Team)
A 2015. évi Városmajori Színházi Szemle programjában megtekinthető előadások:
García Lorca: Bernarda Alba háza – Békéscsabai Jókai Színház, rendező: Béres László
Kosztolányi Dezső: Édes Anna – Csíki Játékszín, Csíkszereda, rendező: Lendvai Zoltán
Beaumarchais: Figaro házassága – Győri Nemzeti Színház, rendező: Erdeős Anna
Mészáros Tibor: Istent a falra festeni – Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen, rendező: Mészáros Tibor
Bornemissza Péter nyomán Háy János: Magyar Elektra – Csiky Gergely Színház, Kaposvár, rendező: Horváth Csaba
Örkény István: Tóték – Miskolci Nemzeti Színház, rendező: Béres Attila
Székely Csaba: Vitéz Mihály – Weöres Sándor Színház, Szombathely, rendező: Béres Attila
Szemlén kívül bemutatják még a Balfék című előadást, amely Feydeau A hülyéje címen ismert vígjátéka Mohácsi János rendezésében a Kecskeméti Katona József Színházból, Örkény István Kulcskeresőkjét a Veszprémi Petőfi Színházból Kéri Kitty rendezésében, valamint Neil Simon Furcsa pár című vígjátékát, Pelsőczy Réka rendezését a székesfehérvári Vörösmarty Színházból.
A programot idén is szakmai és közönség zsűri kíséri figyelemmel, a díjkiosztóra szeptember elején kerül sor. A Városmajori Színházi Szemle a budapesti nyár és fesztiválszezon kiemelkedő közösségi eseménye, ahol nem csak a szakma képviselői találkoznak egymással, hanem a nézők is aktív részeseivé válhatnak a fesztiválnak: a szervezők újdonságként bevezetik a szemle-bérletet, blogírókat keresnek és hamarosan névadó pályázatot is hirdetnek. Érdemes tehát figyelni a színház kommunikációs csatornáit, honlapját, hírlevelét és közösségi oldalait.
Bővebb infó a www.szabadter.hu oldalon található.
Forrás: Szabad Tér Színház