Zene, irodalom, kiállítás, vendéglátás, velocipédesek, verklimuzsika, konflis utazás, sakk, nyugágyak várják a Krúdy-negyedbe látogatókat május 2-án, Óbuda Napján.
„Meg kell adni, nem utolsó dolog zongoraverkli mellett mulatni május elsején!” (Krúdy Gyula)
Az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat által életre hívott és támogatott Krúdy-év keretében, 2013-ban az Óbudai Társaskör kezdeményezésére összefogott négy intézmény. Az Óbudai Társaskör, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Kéhli Vendéglő, valamint a Mókus Sörkert és Étterem Krúdy-negyed néven kulturális és gasztronómiai élményt nyújtva járul hozzá az óbudai Krúdy-év eseményeihez Krúdy Gyula halálának 80. és születésének 135. évfordulója tiszteletére.
Óbuda Napjához kapcsolódva immár harmadik alkalommal települnek ki az intézmények az utcára, hogy reggeltő estig színvonalas kikapcsolódást nyújtsanak a közönségnek. A nap házigazdája ez alkalommal is Lukácsházi Győző lesz. Az Óbudai Társaskör kertjében délelőtt 11-től a már hagyományosnak mondható gábli (villásreggeli) várja az ínyenceket. A Kék Duna Koncert-Szalonzenekar muzsikál, Krúdy Gyula írásait Tasnádi Bence olvassa fel, a gábliról (Einspänner – virsli lecsós szószban, ropogós parasztkenyérrel) pedig a Kéhli Vendéglő gondoskodik. Délután a Liszt Ferenc Kamrazenekar tagjai adnak koncertet. Az Óbudai Társaskör hangulatos Kávézója nemcsak kávéval, üdítőkkel, hanem finom süteményekkel, szendvicsekkel várja a látogatókat egész nap. A fröccs fajták mellett Krúdy Gyula írásaival is lehet ismerkedni.
Az Óbudai Népzenei Iskola kertjében 11-19 óra között „áll majd a bál”. Nem csupán kerti koncertek, daltombola, hangszersimogató és bütykölde várja a betérőket, hanem bográcsban főtt gulyásleves és zsíros deszka is.
A Tanuló utcában felállított színpadon 10 és 18 óra között az Andor Ilona Ének-zenei Általános és Alapfokú Művészeti Baptista Iskola kórusa és hangszeres növendékei, az Óbudai Népzenei Iskola tanári zenekara, a Roma Hungaricum Állami Művészegyüttes, a Canarro zenekar és az Óbudai Kamarazenekar muzsikál. Este hét és tíz óra között pedig utcabál fogadja a nagyérdeműt a Hot Jazz Band segítségével.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kiállításai ezen a napon díjtalanul látogathatók. Ízelítőt kaphatunk a magyar kereskedelem két évszázadnyi történetéből, felelevenedik a 70 éves Mirelite története, de bepillanthatunk a vendéglátás-történeti állandó kiállításba és Krúdy Gyula budapesti életének színtereibe is. Készülnek majd századfordulós hangulatú fotók a látogatókról, s a gyerekfoglalkozások keretében készíthetünk gyógyteát, reklámtáskát, teasüteményt, fakanálbábot, hajtogatunk szalvétát, keresünk múzeumi kincset, és játékos családi kalandtúra keretében nyomozunk is a békebeli Budapesten.
A gasztronómia kedvelőinek a Kéhli Vendéglő egy régi magyar író ebédjét kínálja a Krúdy-szobornál. Kéhli-mama snapszer levese savanyú káposztával és füstölt hússal… Ezt a receptet hajnal felé, egy átmulatott, átkártyázott éjszaka ihlette, amikor Kéhli mamának a már bezárt konyháján kellett valami ehetőt kreálnia az éhes korhelyeknek. A Mókus Sörkert és Étterem a Tanuló utcában gulyáslevest és túrós csuszát kínálnak, az étteremben pedig megkóstolható Szindbád vacsorája. A csészében szervírozott újházi tyúkhúsleves mellé paprikás csirke dukál galuskával és ugorkasalátával: „A paprikás csirke kijött a konyhából, mint már annyi más bolond csirke; Egyesi Úr elé telepedett, és megmutatta magát valódi külsejében, hogy Egyesinek a feje búbján, mint akár a kacsafark, felkunkorodott egy-két ujjnyi haja, mert nem mindennapi élvezetet ígért a jövevény. (Krúdy Gyula: A paprikás csirke sikere – Mellékutcai vendéglő, 1934)
Az étterem mellett felállított Bicajszigeten kerékpár átvizsgálás, tanácsadás és gyorsszerviz várja a két keréken közlekedőket
További információ: facebook.com/krudynegyed; obudaitarsaskor.hu