Jirí Kylián kapta az idei Seregi-díjat

Jirí Kyliánnak, a világ táncművészetének egyik legnagyobb hatású alkotójának ítélték idén a Seregi-díjat. A cseh táncművész-koreográfus személyesen nem tudott jelen lenni az Erkel Színházban szombat este megrendezett díjátadón, de üzenetében köszönetet mondott az elismerésért.

Az idén harmadik alkalommal átadott Seregi-díjat azzal a küldetéssel hozta létre az Operaház vezetősége, hogy megőrizze és továbbhagyományozza a 20. század balett-történetének kiemelkedő egyénisége, a 2012-ben elhunyt Seregi László életművét. A cél minden évben az, hogy a szakmai grémium maradandó tartalmat és művészi értéket teremtő, egyéni stílust képviselő, aktív koreográfust jutalmazzon. A kitüntetéssel járó relikvia egy Seregi László munkásságát jelképező szobor, Krasznai János alkotása - írja közleményében a Magyar Állami Operaház.


Az első két díjazott, Lukács András és Juronics Tamás után idén először ítélték külföldi művésznek a rangos elismerést.

 

Jiri Kylian - Dirk Buwalda

Fotó: Dirk Buwalda


Az 1947-ben, Prágában született Kylián húszévesen nyert ösztöndíjat a londoni Royal Ballet Schoolba, egy évvel később, 1968-ban pedig az aranykorát élő Stuttgarti Balett tagja lett, ahol kiemelkedő egyéniségekkel dolgozhatott. Később, közel negyedszázadon át halhatatlan művek sorát alkotta meg a Holland Nemzeti Balett együttesének.


"Kylián kifejezetten művelt és muzikális, ebből következően kivételesen eredeti alkotóvá vált, tehetsége remekművek sorozatával érett be. Amikor a Hollandiában minden létező szakmai és közéleti díjjal elismert, hatalmas tekintélyű Kylián 1999-ben távozott a művészeti vezető posztjáról, majd 2004-ben a vezető koreográfusi és művészeti tanácsadói megbízatását is visszaadta, egy világhírű együttes búcsúztatta őt. Mára művei számos rangos együttes repertoárján megtalálhatók szerte a világon" - olvasható az Operaház méltatásában.


Kylián koreográfiáit csak májusban hét országban tűzik műsorra Belgiumtól Svájcon és az Amerikai Egyesült Államokon át egészen Új-Zélandig, ezért nem utazhatott Budapestre, hogy személyesen vegye át a Seregi-díjat, de Hágából üzenetet küldött.


"Ezúton szeretném megköszönni, hogy engem választottak a 2015. évi Seregi-díj kitüntetettjének! (...) A díj a háború utáni idők meghatározó és igen karizmatikus alakjának, Seregi Lászlónak a nevét viseli, akivel ugyan nem volt szerencsém személyesen találkozni, ez a név azonban végigkísérte az életemet. Kapcsolatom Magyarországgal és az általam oly nagyra tartott magyar művészekkel messzire nyúlik vissza. Nem kezdem el felsorolni őket, nehogy véletlenül kihagyjak valakit - de biztosítom Önöket, hogy hosszú a sor! A következő színházi szezonban pedig két további koreográfiámmal is eljutok Önök, a magyar közönség elé" - idézik a közleményben Jirí Kylián üzenetét. A koreográfus Sarabande és Falling Angels című alkotásait a jövő szezonban, január 29-én mutatja be a Magyar Nemzeti Balett az Erkel Színházban a Fehér, fekete - Ellentétek vonzásában című est keretében.


"Idén a kuratórium egybehangzóan egy nemzetközileg is elismert prágai születésű koreográfust, Jirí Kyliánt választotta díjazottként. Immáron harmadik éve adjuk át a Seregi-díjat, melyet Laci emlékére hoztunk létre. Ha Lacit kérdezhetnénk, mi a titka Kyliánnak, ő azt mondaná: a zenei ízlése és a tánc nyelvén megfogalmazott intellektuális humor. Laci ugyanezt képviselte" - fogalmazott Kollár Eszter balettművész, Seregi László özvegye, a díjat odaítélő grémium tagja.


Solymosi Tamás, a Magyar Nemzeti Balett igazgatója, ugyancsak a grémium tagja a díjjal kapcsolatban kiadott személyes indoklásában hangsúlyozta: szeretnék, ha a díj nemcsak itthon lenne érték, de nemzetközileg is komoly presztízsértéket nyerne, ami úgy tud megvalósulni, ha világhírű koreográfusok is megkaphatják. "Jirí Kylián vitathatatlanul a világ élvonalához tartozik - ahová Seregi mester is. Kettejük nyomdokaiban járni mindenképpen rangot jelent a koreográfus-nemzedékek számára."


A Magyar Nemzeti Balett a díjátadó után a Sylvia című előadással nyitotta a Tánchónap című programsorozatot, amelyben a legendás Seregi-koreográfia mellett műsorra tűzik még Boris Eifman elsöprő sikerű alkotását, a Karamazov testvéreket. Az Operaház balettegyüttese ezzel a sajátos mozgásvilágú előadással zárja a 2014/2015-ös évadot.


Az Erkel Színház belső tereiben és Budapest utcáin az eseménysorozat teljes időszakában, két hónapon át látható még a Magyar Nemzeti Balett történetének legnagyobb fotókiállítása, amely Gács Tamás és Emmer László képeit vonultatja fel. Az alkotások a Nemzeti Balett társulatát mutatják be, általuk pedig megelevenítik a repertoáron tartott előadások leglátványosabb, emblematikus jeleneteit is.

 

Forrás: MTI

 

 

süti beállítások módosítása