Augusztus 28. és szeptember 5. között rendezik meg a 14. Vidor Fesztivált Nyíregyházán.
Világzenei koncertek, a hazai színházak legjobb vígjátékai, filmvetítések, valamint gazdag utcazenei, bábszínházi és képzőművészeti program várja az érdeklődőket augusztus 28. és szeptember 5. között a 14. Vidor Fesztiválon Nyíregyházán.
A "vidámság és derű országos seregszemléjének" kilenc napja alatt összesen 49 helyszínen csaknem négyszáz programot rendeznek, ezek kilencven százaléka - hasonlóan az elmúlt évekhez - ingyenesen látogatható - hangzott el a rendezvényt beharangozó hétfői sajtótájékoztatón.
A fesztivál világzenei színpadán idén az olasz Bandadriatica, a Maliból érkező Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, a kolumbiai Sidestepper, valamint a kínai Hanggai lép fel, a hagyományos színházi programban pedig tizenhat, az elmúlt évben bemutatott vígjátékot és egy cirkuszi előadást tekinthet meg a közönség a legismertebb hazai társulatok előadásában.
Schlanger András, a szervező Móricz Zsigmond Színház igazgatója a sajtótájékoztatón a teátrum és a fesztivál megújulásának fontosságát és a hagyománytiszteletet hangsúlyozta. Elmondta, idén három újítással próbálkoznak meg a szervezők, ilyen lesz a Színművészeti Egyetem hallgatóinak városi "közönséggyűjtő" művészeti megmozdulása, a Magyar Képzőművészeti Egyetem díszlet- és jelmeztervező szakos hallgatóinak kiállítása, illetve a fesztivál történetében először lesz cirkuszi előadás is: a Recirquel Újcirkusz Társulat előadásában a cirkusz, színház és kabaré elemeit vegyíti majd.
A hagyományos alapkoncepció nem változott, a fesztivál gerincét továbbra is a hazai és világzenei koncertek, a színházi, az utcaszínházi és a játékfilmes versenyprogram, valamint a rengeteg kísérőprogram alkotja - közölte Tasnádi Csaba ötletgazda, a nyíregyházi teátrum korábbi igazgatója. A koncertek sorát az augusztus 28-ai megnyitó után fellépő Bassekou Kouyate nyitja, majd augusztus 29-én a Sidestepper, szeptember 4-én a Hanggai, szeptember 5-én a pedig a Bandadriatica következik. A hazai zenei vonalat többek között a Borbély Mihály Balkán Jazz Projekt, az Etnofon, a Kiscsillag, az Ocho Macho, a Cimbali Band, a Romengo Együttes, a Quimby, a Supernem és a Budapest Klezmer Band képviseli Nyíregyházán.
A színielőadásokat a Móricz Zsigmond Színház nagyszínpadán és kamaraszínpadán rendezik, a versenyprogramban tizenöt előadás szerepel, egy darabot pedig versenyen kívül tekinthet meg a közönség. A program augusztus 28-án este a Trükkök – Best of Recirquel című előadással kezdődik, majd a budapesti Katona József Színház Mike Leigh színművét, az Abigail buliját, a Dumaszínház és Füge Produkció pedig a 40! Avagy véges élet című darabját mutatja be. Vasárnap a Katona József Színház előadásában Joël Pommerat A két Korea újraegyesítése című színművét, a Rózsavölgyi Szalon produkciójaként pedig Bernard Slade Váltótársak című vígjátékát láthatja a közönség.
Hétfőn Vinnai András Garzonpánikja következik a 011 Alkotócsoport és a Thália Színház közös produkciójában, majd a Thália Színtársulata Terrence McNally Ketten egyedül című duettjét mutatja be. Kedden Bill Manhoff Bagoly és cicáját hozza el az Orlai Produkciós Iroda, Emmanuel Robert Espalieu A hal nem hal bele című darabját játssza a Nézőművészeti Kft., szerdán a Kecskeméti Katona József Színház előadásában Szente Vajk, Bolba Tamás és Galambos Attila Csoportterápia című darabját, az Aradi Kamaraszínház, a MASZK Egyesület és a Bakelit Multi Art Center produkciójában pedig a Sex, drugs, gods & rock ’n’ roll című előadást láthatja a közönség.
Csütörtökön Kiss Márton Broadway felett az ég című musicaljét a Centrál Színház, Hindi Brooks Romance.com című komédiáját pedig a Rózsavölgyi Szalon mutatja be, pénteken a Madách Színház P. G. Wodehouse-tól az Agyeldobást, az Orlai Produkciós Iroda pedig A csemegepultos naplója című Gerlóczy Márton-regény színpadi adaptációját adja elő. A versenyprogramot szombaton a budapesti Játékszín társulata zárja Noël Coward Vidám kísértet című bohózatával.
Az előadásokat a Makk Károly filmrendező vezette zsűri értékeli, ők döntenek majd a kilenc díj odaítéléséről is - tette hozzá Tasnádi Csaba.
A fesztivál kísérőprogramjait Nyíregyházán és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye huszonkét kistelepülésén rendezik meg. A kilenc utcaszínházi és öt bábelőadás mellett esténként kilenc magyar játékfilmet vetítenek le a Kossuth téren és a Cinema Cityben. A Jósa András Múzeumban az Antal-Lusztig Gyűjtemény tárlata a magyar aktivizmus rajzművészetét mutatja be, a Váci Mihály Kulturális Központban pedig a Hardon Művészeti Egyesület Szotyizmus című kiállítása látható.
A Pál Gyula Teremben mutatkoznak be az idei képzőművészeti ösztöndíjasok, a színház emeleti előcsarnokában pedig Függöny mögött címmel a látványtervező szakon idén végzett hallgatók munkája lesz kiállítva. A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban Sipos László SORSfotók, avagy emberek és egyebek című kiállítása tekinthető meg, az Őrült is egy kissé című tárlat Karádi Zsolt és Karádi Nóra színházi fotóin keresztül idézi fel a színház elmúlt évadait.
A Vidor Fesztiválon idén is rendelnek a bohócdoktorok, lesz Dumaszínház, félmaraton, irodalmi kávéház, civil sátor, szabadtéri könyvtár, gyermekkoncertek, büntetés-végrehajtási intézetekben tartott zenés előadások, esténként pedig a Vidor- és Móricz-kertben szórakoztatják a közönséget a helyi amatőr zenei együttesek.