A Stereo Akt és a holland Space Theater We hear you című interaktív dokumentumszínháza a Sziget Fesztiválon látható. Beszámoló az első napról.
We hear you - 2015. augusztus 10.
Délután öt körül érkeztem biciklivel a Szigetre. Nem volt egyszerű vele bejutni a K hídon, de szép lassan sikerült. A Sziget főútvonalán, hátulról kerülve elértem a Színházi sátrat, ahol Varga Brigi várt, hogy bevigyen a bázisra. A STEREO Akt egy nagy konténer egyik szobáját foglalhatta el. Benne körülbelül 18 fok, a kinti 40-hez képest szinte hideg, de azért persze kellemes. A szobában laptopok, kamerák, táblák, kábelek. Rácz Anikó, a STEREO Akt produkciós vezetője, a Színházi sátor fő szervezője éppen internetet csihol a helyiségekbe. Ez fontos is, hiszen skype kapcsolaton keresztül készülnek a We here you előadáshoz az interjúk.
Érkezésemkor kikérdeztem Boross Martint, a rendezőt, hol tartanak. Első nap lévén még csak az elemek összeállításánál. A riksa készen állt, a technikai háttér rendben, a délutáni első riksa-körök megtörténtek. Ezt úgy kell elképzelni, hogy Brigi, a produkció asszisztense, egy tablettel, kamerával, mikrofonnal felszerelt riksával elindul a Szigeten. Szépen lassan halad. Tekerés közben megkérdezi az arra járókat, van-e kedvük felülni és beszélgetni. Vannak, akik örömmel igent mondanak, és már pattannak, de vannak olyanok is, akik nem szívesen beszélgetnek. Az első kérdés persze mindig az: Ingyenes? Hát persze! Ha beültek a riksába, skypon a bázisról Petra jelentkezik be és kérdezgeti őket. Vannak előre megírt kérdések is, de persze mindig az interjúalanytól függ, merre tart a beszélgetés. A lényeg az, hogy jól ki tudják magukat panaszkodni az utasok. De erről később majd még írok.
Martin még elmondta, hogy kora délután már csináltak körülbelül tíz „beülést”, azaz technikailag megnézték, működik-e az utasfelvétel. Jómagam az esti kört kísértem végig, kb. kilenc óra tájt. Itt már az interjúzást is ki akarták próbálni. Ebben az idősávban már nehezebb volt kuncsaftokat a riksába csalni. Valószínűleg mindenki Robbie Williams lázban égett. Egyébként az előadás napjain már könnyebb lesz, mert a riksából zene szól majd, és persze biciklis lámpák is villognak majd rajta. Bár szerintem már most is elég feltűnő darab a STEREO Aktosok által készített dekorációval. Végül egy fiút a barátjával sikerült beültetni, aki, ahogy láttam, jól elbeszélgetett Ardai Petrával, aki Hollandiából érkezett a Space Társulattól, hogy a STEREO Akttal megvalósítsa ezt a projektet. Petrával egyébként már találkozhattunk egy évekkel ezelőtti Placcc fesztiválon, ahol a Kálvin téri Mercure Hotel hídjáról követhettük végig, ahogy leszólít járókelőket és megkérdezi őket, hogy érdemes-e visszaköltözni Magyarországra. (A Revizoron is olvashatunk erről az előadásról.) Petra tehát gyakorlott a kérdezésben, úgy tűnik, általában megnyílnak neki az emberek. Kedden, a második napon sokminden kiderül még, ezen a napon több interjút szeretne készíteni a csapat.
Amit még érdemes tudni, hogy az interjú-körök után gyors, és az előadás szempontjából nagyon fontos háttérmunka zajlik. Bartha Máté és Bartha Márk ezekért a felelős, akik összerakják az elkészült anyagokat az esti „előadáshoz”, akcióhoz. Ebben a részben majd az alkotók, az interjúalanyok és az érdeklődők együtt hoznak létre valamit. Például egy haikut, amit kapott szavakból kell összerakni. Ez a rész még számomra is kérdéses, de ma már biztosan lesz benne részem, kíváncsian várom, hol tart a csapat.
Ja, még egy fontos elem. Találkozhatunk majd Ózzal is, a Bádogemberrel, Dorothyval és a többiekkel. Hogy milyen formában, az még nekem is meglepetés.
Folyt. köv.
Forrás: Stereo Akt Blog