A béke napja és a Daphné straussi mértékkel mérve is a leggyönyörűbb zenék - mondta az MTI-nek Kocsis Zoltán, aki együttesével, a Nemzeti Filharmonikusokkal október 1-jén és 3-án adja elő Richard Strauss két egyfelvonásos operáját a Müpában.
A béke napja most először csendül fel Magyarországon. A két operát Strauss eredeti szándékának megfelelően együtt mutatják be.
A harmincéves háború utolsó napján játszódó Friedenstag jól megfér a Daphné és Apollón mitológiai történetét feldolgozó opera mellett, sőt valójában kiegészítik egymást - mondta Kocsis Zoltán. "Az egyik az ember és ember közötti megbékélésről, a másik az ember és természet közötti megbékélésről szól" - fogalmazott az NFZ főzeneigazgatója, aki szerint Némedi Csaba rendező zseniálisan fűzte össze mindazokat a szálakat, amelyek a két operában közösen futnak.
Strauss igyekezett távol tartani egymástól a két mű zenei témáit, talán még harmóniavilágát is, bár itt kétségkívül vannak átfedések - mutatott rá Kocsis Zoltán. "Straussnak olyan sajátos a harmóniavilága, hogy ezek az átfedések tulajdonképpen természetesek. De ha Mozartnál erénynek tartjuk, hogy bizonyos témák több azonos korszakban írt művében is felbukkannak, miért ne lehetne ez erény Richard Straussnál is?"
Maga a komponista a Daphnét tartotta kedvenc operájának. "Állítólag minden alkalommal, amikor egy társaság összegyűlt Garmisch-Partenkirchenben vagy máshol, ahol Strauss megfordult, mindig megragadta az alkalmat, hogy leüljön a zongorához és a Daphnéból játsszon részleteket, amit nem is csodálok, mert gyönyörű témák és gondolatok vannak benne" - mesélte.
Kocsis Zoltán úgy látja, az utóbbi időben a világ operaszínpadain egyre inkább érvényesítik Strauss szándékát, mely szerint együtt kell előadni a darabokat.
"Sajnos a Friedenstagnak van egy nagyon rosszízű politikai felhangja, mégpedig az, hogy Hitler meglátogatta a bécsi előadást. A darabot ezért később nem nagyon játszották, pedig tulajdonképpen pont arról van szó, hogy a komponista a legtöbbet tette, amit az adott szituációban tehetett: figyelmeztette a birodalom vezetőit, hogy vigyázzanak a háborúval." (A béke napja ősbemutatója 1938. július 24-én volt Münchenben, a Daphnét nem sokkal később, 1938. október 15-én mutatták be a drezdai Semperoperben. Bár az operákat külön mutatták be, a zeneszerző eredeti szándéka a közös színpadra állítás volt.)
Az NFZ Richard Strauss-sorozata az Úrhatnám polgárral folytatódhat, amely egy kísérőzene, így előadják hozzá az eredeti darabot is - nem a Moliere-t, hanem az abból készült Hofmannsthal-adaptációt. "Nagy szerencsénkre ugyanaz a Parti Nagy Lajos, aki az eredeti Moliere-darabot fordította, elvállalta a Hofmannsthal-féle változat magyar fordítását is" - jegyezte meg Kocsis Zoltán.
A főzeneigazgató elmondása szerint utána "zsinórban" játsszák majd a fennmaradó Strauss-operákat: a Danae szerelmét, a Feuersnotot, a Guntramot és az Intermezzót, amelyet Schönberg Máról holnapra című operájával szeretne párba állítani.
A béke napja és a Daphné október 1-jén és 3-án látható a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében. A szcenírozott előadáson neves hazai és külföldi énekesek - a Friedenstagban mások mellett Michael Kupfer-Radecky, Christiane Kohl, Gábor Géza, Horváth István, Cser Krisztián és Ric Furman, a Daphnéban többek között Pasztircsák Polina, Ric Furman, Ulbrich Andrea, Cser Krisztián és Horváth István - lépnek fel, a Nemzeti Filharmonikus Zenekart és a Nemzeti Énekkart Kocsis Zoltán vezényli.
Forrás: MTI